Mniej znaczy więcej. Minimalizm we wnętrzach to nie tylko ogólne podejście do wystroju, ale konkretny styl. Nietrudno domyślić się, że kluczem jest prostota, jednak, aby styl minimalistyczny wyglądał dobrze, nie wystarczy pozbyć się wszystkich dodatków. Tylko konsekwentnie i całościowo wprowadzony pozwoli uzyskać spójny i estetyczny efekt. Co ważne, wbrew obiegowej opinii nie musi on być wcale zimny i szpitalnie sterylny. Dobry architekt wnętrz wie, jak zachować równowagę i wyciągnąć największe zalety minimalizmu – przestrzeń i poczucie spokoju. O czym warto pamiętać, decydując się na takie wnętrze?

Czystość form

Przede wszystkim ściany i podłogi. Gładkie powierzchnie to oczywisty wybór. Tu nie ma miejsca na kafelki i tapety. Świetnie sprawdzi się żywica na podłodze, choć stonowane panele lub drewno również będą w cenie. W kuchni i łazience idealnym wyborem jest lakierowane szkło – przy okazji niezwykle praktyczne (z resztą jak cały styl minimalistyczny). Przy wyborze drzwi i frontów, projektant wnętrz powinien postawić na gładkie powierzchnie bez zdobień, które wtopią się w całość. Podobnie z meblami – ascetyczne formy (ale nigdy kosztem funkcjonalności) najlepiej oparte na podobnych figurach geometrycznych i bryłach. Minimalizm to sztuka stworzenia pięknej całości bez zdecydowanego zwracania uwagi na konkretne miejsca.

Obejrzyj kolekcje projektów wnętrz w galerii www.blaszczuktudio.pl

Płaska paleta barw

Drugi filar to barwy – aranżacja wnętrz to w dużej mierze mądre nimi operowanie. Króluje tu biel, ale niekoniecznie zimna. Delikatnie przełamane odcienie pomogą dodać ciepła. Dobrze sprawdzą się też szarości. Do tego stonowane odcienie wybranej barwy, ewentualnie dwóch do akcentów. Ważnym jest, aby postawić na jeden wybrany odcień. Jaśniejsze i ciemniejsze wersje danego koloru zniszczą efekt i wprowadzą bałagan. Za to dobrze sprawdzą się elementy z drewna i metalu (tu również trzymaj się jednego odcieniu), pamiętaj też o roli światła. Najlepsze będą żarówki i diody o neutralnej lub chłodnej barwie. Projekt wnętrza powinien zawierać wszelkie szczegóły i być dokładnie skonsultowany. Architekt dopasuje wszystko do wymiarów pomieszczenia tak, aby całość była miła dla oka z każdego punktu widzenia.

Aranżacje wnętrz w galerii projektów www.blaszczukstudio.pl

Przemyśl wszystko raz, a dobrze

Jeśli masz tendencję do uzupełniania otoczenia z czasem o nowe dodatki i bibeloty, to minimalizm nie jest dla Ciebie. Choć duża ilość miejsca kusi, to najlepiej zagospodarować jej drobną część pasującymi kształtem ozdobami (choćby nowoczesne lub abstrakcyjne obrazy) od razu. Później można zmieniać detale, wymieniając je na nowe. Przemyślany styl minimalistyczny pozwoli stworzyć schludne wnętrze, sprzyjające skupieniu i cieszące oko, w dodatku niezwykle praktyczne w użyciu oraz utrzymaniu czystości. Gwarantujemy też, że nie zestarzeje się ono prędko. Polecamy z czystym sumieniem!