Mieszkanie w stylu industrialnym. Styl industrialny powstał trochę z konieczności, a trochę z oszczędności – jego początki sięgają lat 50-tych ubiegłego stulecia, gdy w Stanach zjednoczonych wiele opuszczonych fabryk i zakładów przemysłowych adaptowano na mieszkania. Obecnie styl industrialny święci triumfy w nowoczesnych wnętrzach. Jest chłodny, surowy, a przy tym ma swój niezwykły klimat.

Mieszkanie w stylu industrialnym

W stylu industrialnym na pierwszym miejscu jest przede wszystkim przestrzeń – im większa, tym lepiej. Jeśli planujemy zaaranżować w ten sposób mieszkanie, warto, gdzie to możliwe, pozbyć się ścianek działowych i połączyć kilka wnętrz w jedną, funkcjonalną całość. Pamiętajmy o tym, by nie przesadzać z ilością dekoracji – styl industrialny nie lubi bałaganu aranżacyjnego i nadmiaru ozdób. Sekret jego uroku tkwi w prostocie i chłodzie, który uzyskamy za pomocą umiejętnie dobranych kolorów oraz materiałów do aranżacji wnętrza.

To również może Cię zainteresować:

Meble lampy i dodatki w stylu industrialnym

 

Chłodna, surowa kolorystyka

 

Aby uzyskać industrialny klimat we wnętrzu, warto pamiętać o kolorach, zarówno ścian, jak i mebli i innych elementów aranżacji. Surowa, industrialna stylistyka to przede wszystkim biel, odcienie szarości i beże. Jeśli mamy chropowate ściany, warto je dodatkowo uwypuklić za pomocą odpowiednio dobranych tynków czy betonu architektonicznego. Świetnie prezentują się też ściany z cegły – oczywiście, pod warunkiem, że zachowamy umiar i pozostawimy cegłę na jednej, najbardziej widocznej ścianie. Do podkreślenia industrialnego stylu doskonale nadają się również nowoczesne fototapety i plakaty na ściany z fabrycznymi czy przemysłowymi motywami.

Mieszkanie w stylu industrialnym

 

W chłodnych, surowych kolorach powinny być również meble znajdujące się we wnętrzu. Doskonale prezentują się szczególnie meble inspirowane wyposażeniem fabryk i zakładów przemysłowych. Mile widziany jest beton oraz różne odmiany metalu. W industrialnym wnętrzu świetnie sprawdza się też stare drewno, z którego wykonane są proste, surowe meble. Zwracajmy uwagę także na oświetlenie – im więcej lamp, tym lepiej. Industrialną scenerię doskonale podkreślają lampy metalowe lub druciane lampy-klatki, które dodadzą wnętrzu lekkości i surowości.

Przeczytaj również: Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym

Mieszkanie w stylu industrialnym

Mieszkanie w stylu industrialnym – Sekret tkwi w dodatkach

Planując industrialny wystrój wnętrza warto skupić się nie tylko na głównych elementach aranżacyjnych, ale również na dodatkach. Ich celem nie jest funkcja dekoracyjna, a podkreślanie klimatu wnętrza. Do wyboru mamy całkiem sporo – surowe, metalowe drabiny, stare maszyny do pisania lub do szycia, gramofony, stare fabryczne reflektory wykorzystane jako element dekoracji, a nie jako oświetlenie. W planowaniu dodatków warto zachować umiar – jeśli będzie ich zbyt wiele, nie podkreślą klimatu wnętrza, a mogą je po prostu zagracić. W poszukiwaniu dodatków warto wybrać się nie do nowoczesnego salonu wnętrzarskiego, a na pchli targ – tam za niewielkie pieniądze można znaleźć prawdziwe industrialne perełki, które mogą stać się wyjątkową ozdobą wnętrza.

 

Aranżacja Wnętrz