Jeżeli planujesz wykorzystać palety do wykonania mebli z palet, to przeczytaj ten artykuł: Meble z palet – poradnik zrób to sam. Wtórne wykorzystywanie, w ramach recyklingu, drewnianych palet do wykonania mebli, zarówno tych do wnętrz, jak i do zewnętrznego użytku, stało się bardzo modne na całym świecie. Powodów tego jest kilka. Przede wszystkim troska o środowisko, więc możliwość dania drugiego życia paletom. Po drugie, to bardzo proste – tworzenie mebli z palet nie nastręcza większych trudności. Funkcjonalną sofę, stolik do kawy czy meble do ogrodu można wykonać dosłownie w mgnieniu oka. Po trzecie ogromne oszczędności – będziesz dumny, bo nie wydasz zbyt wiele, ponieważ meble paletowe nie wymagają dużego nakładu finansów. Kolejny powód, dla którego warto użyć starych palet do wykonania nowych mebli, to po prostu nieograniczona ilość pomysłów na oryginalne projekty. Warto poznać kilka z nich.

To również może Cię zainteresować:

Jaki jest koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki

Meble z palet – poradnik zrób to sam

  1. Jak wykonać leżaki z drewnianych palet?

Idealne do miejsca relaksu, do którego zapraszasz znajomych i rodzinę. Projekty tych mebli są niezwykle  proste i nie wymagają wielu narzędzi. Trzeba tylko wyszlifować paletowe drewno. Należy nałożyć na siebie dwie palety i skręcić je ze sobą z pomocą wkrętarki elektrycznej. Oparciem będzie trzecia paleta, którą należy przymocować pionowo, śrubami do boku pozostałych dwóch. Konstrukcję można polakierowac lub pomalować farbą. Na tego rodzaju prosty leżak wystarczy położyć materacyk z gąbki, obszytej impregnowanym materiałem a pod plecy, na oparciu, położyć dużą poduszkę, pokrytą tą samą tkaniną. Można użyć kontrastowych kolorów materiałów dla osiągnięcia lepszego efektu.

Jesteś przed remontem kuchni? Nie popełnij tych błędów: 10 błędów w aranżacji kuchni

  1. Funkcjonalny regał pod telewizor

Wystarczą trzy palety drewniane, które najpierw należy przyciąć do potrzebnej szerokości a następnie oszlifować. Ustawione jedne na drugiej muszą zostać skręcone śrubami lub sklejone klejem do drewna. Warto je również polakierować. Pomiędzy powierzchniami palet powstaną małe półki, które można wykorzystać na postawienie różnych urządzeń, skojarzonych z telewizorem, stojącym na górnym blacie tego wyjątkowego regału.

Meble z palet – poradnik zrób to sam

Stolik kawowy lub do ogrodu

To chyba najprostszy mebel do wykonania z palet drewnianych. Po oczyszczeniu i oszlifowaniu trzech palet, należy je ustawić jedną na drugiej i skręcić lub skleić ze sobą. Całość warto polakierować lub pomalować. Pod paletowym stolikiem przydadzą się kółka obrotowe, które umożliwią jego przesuwanie i dodadzą konstrukcji lekkości. Przestrzenie między paletami będą doskonałym miejscem na przykład na gazety czy magazyny kolorowe.

  1. Łóżko paletowe

Jeśli skręcisz ze sobą, szeregowo, trzy duże palety, oszlifujesz je a następnie polakierujesz lub pomalujesz farbą do drewna, otrzymasz podstawę do komfortowego łóżka. Wystarczy położyć na nim odpowiedniej wielkości oraz grubości materac i gotowe. Tego rodzaju rozwiązanie może być używane zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Meble z palet – poradnik zrób to sam

Źródło: meblespalet.pl

  1. Huśtawka z palet

Wystarczy odrobina wyobraźni i można wykonać z palety świetną huśtawkę. Paletę warto oszlifować a następnie pomalować dobrą farbą do drewna. Przez otwory w palecie, po obu jej bokach, należy przeciągnąć  dwa grubsze sznury, które następnie trzeba zamocować do haków wbitych, na przykład w dach werandy lub w dwa stojące obok siebie drzewa. Na paletę należy położyć materacyk z gąbki, pasujący wymiarowo i można się wygodnie huśtać.

Zapoznaj się również z tym artykułem:

Biała kuchnia – wady i zalety, jak o nią dbać i z czym łączyć

 

Wykonując meble z palet drewnianych, warto pamiętać o tym, że można je wykorzystywać zarówno w całości, jak również po prostu, jako materiał – drewno do nowych koncepcji. Palety drewniane doskonale spełniają się w nowych rolach użytkowych. Najważniejsza jest idea, jaka przyświeca tego typu działaniom – recykling starych palet i ochrona środowiska.

Jak urządzić poddasze – aranżacja poddasza