Przeczytaj artykuł „Malowanie okien drewnianych – poradnik”, aby móc samodzielnie i niskim nakładem pracy i finansowym odświeżyć swoje okna!

Przygotuj niezbędne narzędzia i akcesoria

Przygotowania do malowania są o tyle ważne, że dzięki temu nie okaże się w połowie prac, że czegoś nam brakuje. Do malowana okien potrzebne będą: papier ścierny, kuweta malarska, mały pędzel i wałek, folia malarska i oczywiście farba. Te ostatnią warto wybierać spośród produktów dedykowanych do malowania okien. Dzięki temu możemy mieć pewność, że farba będzie trwała, odporna na działanie czynników atmosferycznych, zabezpieczy głębsze struktury drewna przed wnikaniem wilgoci. Co więcej, farby do malowania okien szybko wysychają, a także są niedrażniące. Nie ma wiec obaw, że po pomalowaniu okna w mieszkaniu przez długi czas będzie utrzymywał się nieprzyjemny, drażniący zapach farby.

Foto: budujesz.info

Przygotuj miejsce pracy

Z okien trzeba podejmować wszelkie elementy aranżacji, rolety, zasłony czy karnisze, a także oczyścić cały parapet. Ściany wokół okien oraz szyby należy dobrze zabezpieczyć taśmą i folią malarską. Im dokładniej to zrobimy, tym mniejsze ryzyko, że pochlapiemy farbą ściany lub szybę, co na pewno dołoży nam pracy.

Przygotuj okno do malowania

Malowanie na starej warstwie farby na pewno się nie sprawdzi, gdyż będzie ona mało przyczepna i jest duże ryzyko, że nawet najlepsza farba nowej generacji będzie odpadać. Trzeba więc całą ramę dobrze zeszlifować gruboziarnistym papierem ściernym. Można również opalarką opalić farbę, dzięki czemu jeszcze lepiej pozbędziemy się starej warstwy. Na zakończenie sięgamy po drobnoziarnisty papier, który wygładzi całą powierzchnie, usunie drobne pęknięcia i zarysowania. Podczas szlifowania trzeba pamiętać, by poruszać się w kierunku zgodnym z rysunkiem słojów, a nie w odwrotnym.

Gdy rama jest już dokładnie oczyszczona, należy umyć ją za pomocą szczotki i wody. Usuniemy w ten sposób cały powstały pył, a jednocześnie pozbędziemy się nalotów, zatłuszczeń i innych mankamentów. Po umyciu drewno należy pozostawić do wyschnięcia. Jeżeli na ramie są głębsze rysy, których nie udało się usunąć podczas szlifowania, warto sięgnąć po specjalną szpachlówkę do drewna, która pozwala na uzyskane idealnie gładkiej powierzchni.

Foto: M jak mrówka

Wzmocnienie ramy

Zanim sięgniemy po farbę właściwą, dobrze jest drewno okienne zabezpieczyć. Po oszlifowaniu materiał jest bowiem odsłonięty na działanie wszelkich negatywnych czynników atmosferycznych. Przyda się wiec specjalny impregnat do drewna, na którym następnie kładziemy farbę podkładową. W ten sposób powstaje baza pod właściwą warstwę farby.

Malowanie

Okna są powierzchnią dosyć trudną do malowania, na której nie da się za bardzo manewrować dużymi wałkami. Większe powierzchnie można malować małym wałkiem, jednak wszelkie załamania czy styki ramy z szybą należy malować pędzelkiem. Farbę trzeba nakładać równomiernie, aby powstała gładka powierzchnia. Warto wykonywać pracę powoli i dokładnie, gdyż od tego zależy efekt końcowy. Nowoczesne farby do drewna są szybkoschnące, dlatego też już po kilku godzinach od malowania można zerwać taśmę, usunąć folie malarską i cieszyć się z odnowionych, doskonale prezentujących się okien.

Foto: aikondistribution.pl

Malowanie okien drewnianych – poradnik

Malowanie drewnianych okien nie jest tylko kwestią estetyki i efektownego wyglądu. Drewno to materiał naturalny, który jest długowieczny, odporny na uszkodzenia czy zniszczenia, ale jedynie wtedy, gdy jest właściwie zabezpieczony. Jeśli farba na oknie drewnianym łuszczy się, odchodzi czy pęka, wewnętrzna struktura drewna jest narażona na działanie wilgoci, która niszczy materiał od środka, powoduje pękanie oraz zniekształcanie ram okiennych. Aby temu zapobiec, należy pomalować okna od razu, gdy zauważymy, że ich wygląd pozostawia wiele do życzenia.

Planujesz renowację całego wnętrza? Zapraszam więc do zapoznania się z tekstem o szczegółach, które z pewnością pomogą w odświeżeniu aranżacji!

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.