Mała kuchnia w bloku na pewno nie jest łatwa do urządzenia. Mamy mało miejsca, a chcemy aby było funkcjonalnie, ładnie i praktycznie. Jak to zrobić aby połączyć wszystkie te trzy cechy? Na pewno nie będzie prosto, lecz jest na to kilka sposobów. W tym artykule powiem Wam jak urządzić taką małą wąska kuchnię w bloku, abyśmy mogli się cieszyć nią przez lata.

Mała kuchnia w bloku jak urządzić – układ mebli

Aby mała kuchnia w bloku była funkcjonalna należy wybrać odpowiedni układ dla niej. Uważam, że najlepszym takim układem jest ustawienie mebli w kształcie litery „L”. W takim przypadku jesteśmy w stanie stworzyć trójkąt roboczy.

O co chodzi w zasadzie trójkąta roboczego. Chodzi o odległości między lodówką, zlewozmywakiem, a płyta grzewczą, gdzie te urządzenia AGD tworzą nam wierzchołki trójkąta. Dzięki takiemu układowi możemy mieć funkcjonalną kuchnię i wygodnie sie w niej poruszać.

Jakie to są wymiary:

-między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm,

-między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach)

-między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm.

Jak urządzić małą wąską kuchnię

Następnie musimy zadbać o odpowiednią ilość miejsca na blacie. Niestety mała kuchnia w bloku ma to do siebie, że ciężko jest uzyskać minimalną potrzebną ilość blatu, czyli dwa metry bieżące. Co wtedy należy zrobić?

Proponuję na przeciwległej ścianie, jeżeli jest taka możliwość dać stół rozkładany, lub wąski blat jak na poniższym zdjęciu.

mała kuchnia w bloku

Żródło pinterest: https://pl.pinterest.com/pin/620863498631882287/

jak urządzić małą wąską kuchnię w bloku

Żródło Pinterest: https://pl.pinterest.com/pin/620863498631881751/

Mała kuchnia w bloku – triki

Jest jeszcze jeden ciekawy i fajny sposób na to aby powiększyć przestrzeń roboczą blatu. Bardzo oryginalnym rozwiązaniem w małych kuchniach jest blat wyciągany. Wystarczy, że „poświęcimy” jedną szufladę a możemy zyskać sporo dodatkowego blatu. Zobaczcie na ten urywek filmu (zachęcam do zobaczenia całego odcinka z inspiracjami małych kuchni):

Prawda, że ciekawe rozwiązanie?

Tak samo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie zamiast zwykłego zlewozmywaka, zlewozmywaka do którego możemy dodać deskę do krojenia, ociekacz, pojemniki do mycia. Na pewno sprawdzi się to w małych kuchnia w bloku gdzie przyda się każdy centymetr powierzchni.

Mała kuchnia w bloku

Mała kuchnia w bloku: Żródło firma Ruvati

Jak urządzić wąską kuchnię w bloku?

Jeżeli mamy naprawdę wąską kuchnię w bloku i jest problem z postawieniem dodatkowego blatu na przeciwległej ścianie i dodatkowo musimy dać meble kuchenne tylko w lini prostej, to warto pomyśleć aby takie meble nie były na standardową głębokość 60 cm, a na 80 cm. W takim przypadku mamy dodatkowe 20 cm na zagospodarowanie schowków na noże, przyprawy, książki kucharskie etc. Możemy to zrobić standardowo z nadstawką na blacie, lub schowane pod blatem, jak na poniższych zdjęciach.

Wąska kuchnia w bloku

Mała kuchnia w bloku: Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/620863498631920585/

Jak urządzić wąską kuchnię w bloku

Wąska kuchnia w bloku: Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/620863498631918203/

Mała kuchnia w bloku – wystrój

A jak urządzić taką kuchnię pod względem wizualnym? Bardzo często słyszę, że do małych pomieszczeń, do małych kuchni należy dawać tylko jasne kolory. Nie jest to prawda. Tak samo, jak to, że należy jak najbardziej zabudować takie pomieszczenie szafkami, aby było dużo miejsca do przechowywania. Absolutnie sie z tym nie zgodzę. Oczywiście miejsce do przechowywania jest potrzebne, tym bardziej w małych mieszkaniach, lecz jeżeli zabudujemy od dołu do góry taką kuchnię szafkami, to wyjdzie strasznie ciężko i nie ładnie.

W takim przypadku proponuję, aby nie dawać jednej szafki a zamiast tego otwarte półki. Ewentualnie jak ktoś bardzo nie lubi ścierać kurzy :), to zamiast całkowicie zamkniętych szafek dać górne szafki z witrynami. Zdecydowanie będzie to lżej wyglądało i ciekawiej. Zobaczcie na poniższe inspiracje:

Mała kuchnia z witrynami

jak urządzić wąską kuchnię w bloku

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/620863498631882618/

 

wąska kuchnia

Wąska kuchnia: Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/620863498631882286/


Można również zastosować podwójne szafki górne gdzie wyższy rząd będzie głębszy, a niższy płytszy. Będzie to wyglądało ciekawie, będzie sporo miejsca do przechowywania i nie będzie półek do wycierania z kurzu 🙂

Zobaczcie również 20 pomysłów na białą kuchnię

Wąska kuchnia w bloku – porady

Kolejnym ciekawym pomysłem aby nie tylko zwiększyć praktyczność takiej małej kuchni, ale również i atrakcyjność pod względem wyglądu, jest zastosowanie, wąskich półek na przeciwległej ścianie do zabudowy meblowej. Możemy na nich postawić zioła, przyprawy, książki kucharskie, lub ładne słoiki z produktami. Na pewno przyda się dodatkowe miejsce do przechowywania, a może to też wzbogacić atrakcyjność naszej kuchni.

Ponadto pas miedzy meblami również możemy wykorzystać na powieszenie dodatkowych półek na przyprawy, noże, czy folię spożywczą. Nie jestem zwolennikiem tego, ponieważ często ludzie przesadzają i nie wygląda taka kuchnia później estetycznie, lecz faktycznie jest to dodatkowe miejsce.

mała kuchnia w bloku

Półki na ścianie w wąskiej kuchni

Wąska kuchnia w bloku jak urządzić

Podsumowanie

Z całą pewnością nie jest łatwo urządzić małą, a do tego wąską kuchnię w bloku. Z jednej strony zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu każdego centymetra powierzchni. Z drugiej chcemy aby ta kuchnia mimo iż jest niewielka nie wyglądała na zagraconą i ciężką. Aby tak nie było, należy wcześniej dobrze zaprojektować daną kuchnię z ołówkiem w ręku i z całą pewnością nie należy na siłę zabudowywać każdej wolnej powierzchni, bo wtedy może zyskamy dwie półki więcej do ustawienia naczyń, lecz możemy nie być zadowoleni z wyglądu takiej kuchni.

Warto również zobaczyć ciekawe inspiracje kuchni

Zdjęcie tytułowe wykonał: Pieter Estersohn. Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/620863498631882315/