Zapraszam do zapoznania się z kuchennymi trendami 2022 roku!


Naszą listę zaczniemy od kolorów. Trochę na ten temat wspominałem w artykule o wnętrzarskich trendach 2022. Według firmy Pantone kolorem tego roku jest (i będzie) kolor o ciekawej nazwie Veri Peri, czyli wchodzący fioletowy. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które będzie chętnie wykorzystywane, ale z pewnością nie będzie on dominował na meblach kuchennych. W takim razie jakich kolorów możemy się spodziewać w najnowszych aranżacjach kuchennych? Moimi przewidywaniami są kolory pastelowe – delikatne i kremowe.  Szałwia, jasnoniebieski, jasne odcienie zieleni, beże. W tym roku, jak i w żadnym innym nie odpędzimy się od aranżacji wykorzystujących kolor biały, który śmiało można określić nieśmiertelnym. Jest to uniwersalna barwa, która komponuje się z wieloma innymi kolorami oraz z drewnem. Można to zauważyć przy wizualizacjach różnych producentów frontów meblowych, gdzie dominują właśnie wyżej wymienione barwy.  

Jeśli jesteśmy już przy frontach pochylmy się nad kwestią kształtów i wzorów, które zdominują najbliższy rok. Fronty zdobione frezami lub wymyślnymi wzorami powoli wskakują w najgorętsze trendy roku, jednak nie możemy pominąć gładkich, lakierowanych i drewnopodobnych, które wciąż cieszą się niemałą popularnością. Niezależnie od rodzaju mebli fronty frezowane sprawiają jednak, że aranżacja kuchni staje się niebanalna, oryginalna, można powiedzieć, że wręcz egzotyczna! Obłe kształty frontów mogą znaleźć swoich amatorów głównie w aranżacji innych pomieszczeń, ale też mogą stanowić ciekawe rozwiązanie przy projektowaniu wyspy kuchennej. 

Kolejnym istotnym trendem, o którym wcześniej rzadko się wspominało jest oświetlenie, które stanowi bardzo istotną część aranżacji nadając klimatu i atmosfery w kuchni. Przyjrzyjmy się ciekawym rozwiązaniom, które zdobywają popularność. W bieżącym roku do łask wrócą najpewniej lampy wiszące. Przy projektowaniu wnętrza z takim oświetleniem należy jednak pamiętać, żeby ciekawy design  lamp zapewnił dostęp do wyższych półek.  Wracając do meritum, aktualnie najczęściej widzimy lampy, czy nawet żyrandole wiszące nad wyspą, na środku sufitu, które nierzadko stanowią piękną ozdobę całego pomieszczenia.  

Kuchenne trendy 2022

Kuchenne trendy 2022


Świetną sprawą jest natomiast to, że trendem staje się praktyczność pomieszczeń! Mimo, że od zawsze zwraca się uwagę na funkcjonalność, to ostatnie parę lat bardziej „odjechało” w kierunku ładnego wyglądu kosztem praktyczności. Jednak teraz funkcjonalne aranżacje znów wracają do łask. W związku z tym zamykane zlewy kuchenne stają się coraz bardziej popularne, ze względu na swoją funkcjonalność i bardzo ładny wygląd. Niemniej jednak zlewy ceramiczne ciągle pozostają w modzie – wyglądają fantastycznie, wyróżniają się, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. 

Jak już powtarzam od paru zdań – kuchnia przede wszystkim powinna być praktyczna. Dlatego też coraz częściej w aranżacjach szuflad pojawiają się duże ilości organizerów,  podświetlenie szafek, czy montaż wspomagania servo-drive do otwierania szafek. 

Zanim wspomnę o tym jak podkreślić swoją osobowość w aranżacjach kuchennych, parę słów o blatach i armaturach. Względem poprzedniego roku nie doszło do żadnej rewolucji w tym zakresie. Popularnym materiałem stosowanym na blaty jest wciąż HPL, marmur, spiek kwarcowy czy granit.  

W kwestii armatury kolory takie jak złoty, srebrny, pastelowy wciąż dominują, ale coraz bardziej przebija się kolor różowego złota, a wykończenia coraz częściej są w kolorze satynowym, co sprawia, że takie kuchnie wyróżniają się i ładnie prezentują. 

Na koniec chciałbym odpowiedzieć na pytania, które rzucają się przy projektowaniu czy remoncie kuchni. Jak sprawić, że kuchnia będzie dobrze wyglądać i okaże się nietuzinkowa? Odpowiedź jest prosta, w pewnej części zawarta wyżej. Chodzi o dodatki, kolory i sprzęt AGD, które skomponowane ze sobą sprawiają wrażenie przemyślanej i dobrze zaprojektowanej konstrukcji.

Pomóc Wam w tym może mój autorski, kompleksowy kurs projektowania kuchni, na który bardzo serdecznie zapraszam!

Kurs projektowania kuchni

                                                                   kursprojektowaniekuchni.pl

Najważniejsze jednak, żeby nie robić niczego przeciwko sobie i przede wszystkim kierować się swoimi upodobaniami, a nie corocznymi listami trendów. Warto również przekalkulować, czy rozwiązania, które nam się podobają nie sprawią, że zgubimy gdzieś po drodze cały sens kuchni, jakim jest funkcjonalność.  

Dziękuję za uwagę i zapraszam do siebie na FacebookaInstagram, ale też na TikToka, gdzie znajdziecie więcej szybkich porad!