Jak co roku robię podsumowanie i staram się oszacować jak najdokładniej koszty danego remontu, znów minął rok, więc zapraszam do artykułu: Koszty remontu kuchni w 2023 roku!

Chcesz dowiedzieć się więcej o urządzaniu kuchni? Sprawdź e-book o aranżowaniu idealnej kuchni! Do 18 września w przedsprzedaży!

Aby rzetelnie wszystko wyliczyć i sprawdzić ile kosztuje remont kuchni w 2023 roku, muszę przyjąć pewne założenia:

Wyliczenia zrobię na rzeczywiście realizowanym projekcie, który zobaczycie poniżej. Powierzchnia pomieszczenia to 380 cm x 304 wysokość 260 cm.

Zabudowa mebli  wynosiła 255 cm x 300 cm, a górne szafki między innymi ze względu na piec gazowy zostały pociągnięte do samej góry.

Poniżej rzut pomieszczenia:

Koszty remontu kuchni w 2023 roku

Dodatkowo jak widzicie została umieszczona mobilna wyspa, którą w łatwy sposób można przestawiać.

Na podstawie tego pomieszczenia pokażę ile dokładnie kosztował każdy element: ile kosztowały płytki, meble, oświetlenie, materiały budowlane, wykończeniowe oraz robocizna.

Muszę zaznaczyć, że w tej kuchni inwestorka nie chciała zmieniać instalacji wodnej, więc w rzeczywistości pozostały bez zmian (wraz ze zlewem i zmywarką), lecz dla większej jasności w kosztorysie podam ile by wynosiło przeniesienie tych punktów.

A tak na marginesie dla ciekawskich pod tym linkiem znajdziecie artykuł z 2020 roku o podobnej wielkościowo kuchni. Zdziwicie się jaka jest różnica w kosztach…

Koszty remontu kuchni w 2023 roku

Koszty remontu kuchni w 2023 roku

Ile kosztuje remont kuchni w 2023 roku?

Od czego należy rozpocząć? Oczywiście od projektu. Jasne, możecie zaplanować takie pomieszczenie sami, lecz niektórzy z Was na pewno skuszą się na pomoc projektanta. Ile taki projekt kosztuje? To zależy czy projektujecie tylko jedno pomieszczenie, czy całe mieszkanie, czy dom. Przy tej drugiej opcji mimo, że zapłacicie więcej, to jednostkowo za m2 wyjdzie taniej.

Przy jednym pomieszczeniu i to tak skomplikowanym jak kuchnia trzeba liczyć, że koszt aranżacji wyniesie od 2000 zł do 4000 zł. Wszystko jest uzależnione od prestiżu pracowni, osoby oraz miasta. Jak zwykle w mniejszych miejscowościach będzie taniej niż w dużych aglomeracjach.

Ja w całym artykule podaję aktualne kwoty obowiązujące w aglomeracji śląskiej. Średnio za projekt pojedynczego pomieszczenia zapłacimy 3000 zł. Oczywiście – taki projekt może wykonać również dla nas studio kuchenne.

Plusy – projekt jest „darmowy”. Minusy – musimy w tym studio wykonać meble (więc projekt będzie wliczony w koszt ich wykonania), lub zapłacić za usługę.

Drugi minus. Projektanci Ci często skupiają się tylko na zabudowie, a nie na całości, czyli oświetleniu, podłodze, kompozycji np. z salonem. Nie jest to reguła, lecz często tak bywa.

ile kosztuje remont kuchni w 2023 roku

ile kosztuje remont kuchni w 2023 roku

Ile kosztuje remont kuchni? – Przygotowanie pomieszczenia

Oczywiście należy zacząć od przygotowania pomieszczenia. Jeśli urządzasz mieszkanie w stanie deweloperskim, to odpadnie Ci ten koszt. Niestety wiele osób musi wydać pieniądze na te prace lub zakasać rękawy i samemu to zrobić, a wielu przypadkach można.

To co musimy wykonać:

Demontujemy oraz wyrzucamy stare meble -koszt około 500 zł.

Skucie płytek 55-65 zł za m2.

Poprawki malarskie 15-25 zł za m2 – w tym usunięcie starej farby.

Wykonanie instalacji elektrycznych 85-95 zł za 1 punkt. Wykonanie znacznie instalacji podrożało w ostatnim czasie. Koszt jednego punktu nie jest olbrzymi, bo wynosi średnio 90 zł, lecz jeśli pomnożymy to razy ilość punktów (w kuchni przyjmuję 20), to robi się już niemała kwota – 1800 zł.

Następnie musimy liczyć się jeszcze z większymi wydatkami, czyli podciągnięciem instalacji wodnej. Za jeden punkt instalatorzy liczą aż 700 do 800 zł. Na szczęście mamy zdecydowanie mniej tych punktów, jedynie zlew i zmywarkę – razem z  materiałami jest to koszt 2000 zł.

Tak więc za samo przygotowanie pomieszczenia do remontu poniesiemy koszty w wysokości 5510 zł

Lecz jak wspomniałem, jeśli kupiłeś dom, czy mieszkanie w stanie deweloperskim lub sam częściowo wykonałeś prace, tego kosztu nie poniesiesz.

Więcej informacji na ten temat i porad znajdziesz na moim Instagramie, zapraszam.

Koszt remontu kuchni w 2023 roku – ściany i posadzki

W końcu nic nie niszczymy, a zaczynamy upiększać. Ale ile to będzie kosztowało?

Kuchnia to specyficzne miejsce i warto, aby posadzka była wykonana z porządnych materiałów, dlatego na posadzkę położyliśmy płytki gresowe, drewnopodobne. Ile kosztują takie płytki? Oczywiście różnie, pewnie w mniejszym formacje kupimy już za kilkadziesiąt złotych (bliżej 100 zł), lecz te maja wymiar 20x 120 i kosztowały 160 zł, tyle samo co ich położenie. (jest to zresztą średnia cena za m2 położenia płytek gresowych).

To nie wszystko. Musimy doliczyć do kosztów remontu kuchni jeszcze chemię budowlaną. W jej skład wliczam fugi, klej elastyczny czy preparat gruntujący. Średnio na to wydamy 85 zł za m2. Całość posadzki wyniosła nas 4678,56 zł.

W pasie między meblami bardzo często również są płytki położone, lecz akurat w tym przypadku zastosowaliśmy płytę meblową (zabezpieczoną szybą przy płycie gazowej) i całość tego panelu jest doliczona do ceny mebli kuchennych.

Jeśli mamy już podłogę, to czas wyliczyć koszty malowania. U nas powierzchnia kuchni wynosi 11,55 m2 lecz mamy sporo otworów drzwiowych i otwór okienny. Dlatego dla naszych wyliczeń przyjmuję że potrzebujemy farby na 30 m2 + farbę z antyrefleksem na sufit. (za meblami kuchennymi w tym przypadku nie trzeba by było malować, lecz do kalkulacji przyjąłem, że wszystkie ściany są malowane).

Musimy przyjąć, że koszt malowania wraz z gruntowaniem, zabezpieczeniem posadzki okien to koszt 40-50 zł za m2 czyli średnio 45 zł x 41,55 (sufit wraz ze ścianami) da nam kwotę 1869,75 zł.

Oczywiście musimy do tego doliczyć farbę i to farbę na dwie warstwy, nie jedną, oraz materiały do zabezpieczenia i grunt. Całość wyniosło 450 zł.

Uff napracowaliśmy się – już jest pięknie teraz tylko meble, sprzęt AGD, oświetlenie…oj, sporo tego jeszcze.

To również może Cię zainteresować. Zobacz jak zaprojektować kuchnię.

A ile kosztowało nas malowanie i płytkowanie? W sumie 6998,31 zł

Ok, to do sedna. Ile kosztują meble kuchenne? Oczywiście jak zawsze…to zależy. To zależy z czego wykonamy fronty, oraz blat (potrafi kosztować sporo). W naszym przypadku nie chcieliśmy iść na kompromisy i robić frontów z folii, z płyty meblowej również nie mogliśmy jej wykonać ponieważ fronty są frezowane, więc pozostał nam lakier.

Koszt wszystkich mebli kuchennych takich jak widzicie na wizualizacjach, wraz z wyspą, blatem laminowanym, jednym koszem magic corner, oświetleniem podszafkowym, panelem między meblami oraz montażem sprzętu AGD (tak, tak to również musicie policzyć) wyniósł 37300 zł (i to nie jest najdroższy producent).

Oczywiście – jesteście w stanie kupić meble kuchenne w marketach za 5000 zł 7000 zł i to o podobnej powierzchni (bez wyspy na kółkach), lecz na pewno nie będzie to lakier, a co do wytrwałości również miałbym obawy. Ale można.

Gdybyśmy fronty wykonywali z płyty, to koszt mógłby być znacznie niższy, nawet o 7000-8000 zł.

koszt remontu kuchni

Koszt remontu kuchni

Koszty remontu kuchni w 2023 roku – sprzęt AGD

Ok, a co ze sprzętem AGD? Niestety nie mam dobrych wiadomości – nie jest to najmniejszy wydatek. Musimy zakupić nową lodówkę, zmywarkę, płytę grzewczą, zlew, baterię kuchenną, okap i piekarnik.

Ile to może kosztować? Zależy jak dobrej klasy sprzęt kupicie, jakiej firmy i o jakiej klasie energetycznej. W naszym przypadku całość kosztowała 10300 zł (bateria nie była najdroższa).

Ile kosztuje remont kuchni w 2023 roku? – oświetlenie.

LEDy pod szafką i wyspą zostały wliczone w cenę mebli. W naszym przypadku mamy lampę nad wyspą, która kosztuje 2500 zł. Oczywiście można znaleźć w podobnym stylu zdecydowanie taniej i jeżeli ktoś chce szukać oszczędności, to w tym punkcie jak najbardziej jest taka możliwość.

Podsumowanie kosztów remontu kuchni w 2023 roku

Łączny koszt remontu kuchni:

Opcjonalnie cena za projekt kuchni – 3000 zł

Koszt przygotowania pomieszczenia – 5510 zł

Koszt remontu ścian i podłogi kuchni – 6998,31 zł

Cena mebli kuchennych wraz z dodatkami i panelem lacobel – 37300 zł

Koszt sprzętu AGD do kuchni – 10300 zł

Cena oświetlenia do kuchni – 2500 zł

Worek na gruz (o tym tez nie można zapomnieć) – 300 zł

Łącznie koszt remontu kuchni w 2023 wynosi 65908,31 zł (w tym cena projektu)

Co wpływa na koszt remontu kuchni

Jak zwykle lokalizacja. Są różnice i to znaczne w kosztach usług w małej miejscowości czy w dużej aglomeracji.

Poza tym blat. W tym przypadku wyceniony był najtańszy blat, a co by było gdybyśmy chcieli zastosować granit, lub spiek. Śmiem twierdzić, że minimum 10000 zł trzeba by było doliczyć.

Przede wszystkim na cenę takiego remontu największy wpływ mają meble kuchenne. Z jakiego materiału są wykonane, jakie dodatki mają, wyposażenie. I nie możemy zapominać o sprzęcie. Ten nas kosztował 10300 zł, lecz są ludzie którzy się nie hamują i mogą wydać na sprzęt AGD nawet trzy razy tyle.

A czy można taniej urządzić kuchnię?

Jak na początku wspomniałem po części jestem optymistą, a to z tego powodu, że mam wrażenie iż ceny stanęły, szczególnie usług. Pytanie czy będzie dłuższy, czy krótszy zastój na rynku budowlanym i na jak długo? Jeśli podaż będzie przewyższać popyt, to oczywiście jest szansa, że ceny (szczególnie usług remontowych) mogą spaść.

Lecz nawet w tym przypadku taka kuchnia lub podobna może wyjść znacznie taniej. Wystarczy, że sami przygotujemy pomieszczenie lub mamy stan deweloperski. Odpada nam 5510 zł.

Możemy kupić tańsze płytki, następnie nie wykonywać frezowanych frontów, zastosować na nich płytę meblową oraz zrezygnować z wyspy. Z kosztem oświetlenia jesteśmy w stanie zmieścić się w kwocie 500 zł nie 2500 zł.

Jest również szansa na na zmniejszenie kosztów przy sprzęcie AGD. Wszystkie te oszczędności pozwolą nam zaoszczędzić nawet około 20000 zł!!! Tak różnica ogromna, kuchnia będzie podobna, ale nie ta sama.

P.S. Jak zwykle przy tego typu wyliczeniach wszystko sprawdziłem, dopytałem i wyszukałem. Tym bardziej, że ta kuchnia właśnie będzie realizowana.

Aranżacja kuchni – funkcjonalnej i jednocześnie estetycznej to nie lada zadanie. Można stracić mnóstwo czasu, pieniędzy i włosów zanim dotrze się do pożądanego efektu. Dlatego też powstał e-book o idealnej kuchni, w którym opowiadam, ze szczegółami i przykładami, jak urządzić kuchnię, którą będziecie się zachwycać przez wiele, wiele lat. Sprawdźcie – w przedsprzedaży do 18 września -> https://tiny.pl/cc85n

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.