Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię

W urządzaniu kuchni często inspirujemy się efektownymi katalogami wnętrzarskimi i aktualna kuchenną modą. Jest to dobre rozwiązanie, dopóki pamiętamy, że kuchnia będzie intensywnie użytkowana i musi być funkcjonalna. Nawet najpiękniejsze wnętrze, które z powodzeniem mogłoby startować w konkursie na kuchnię marzeń nie sprawdzi się, jeśli będzie źle doświetlone, na blacie będzie zbyt mało miejsca lub okaże się, że nie ma gdzie podłączyć robota kuchennego czy ekspresu do kawy.

Planowanie to podstawa

Planowane aranżacji kuchni warto rozpocząć już w momencie tworzenia projektu architektonicznego. Wtedy można zaplanować przestrzeń w taki sposób, by spełniała oczekiwania przyszłych użytkowników. Na wstępie warto zdecydować się, jaki będzie układ kuchni. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie wnętrza na poszczególne strefy: gotowania, zmywania, przechowywania, przygotowywania posiłków i gotowania. Każda ze stref musi być odpowiednio wyposażona, a jednocześnie całość musi być tak ustawiona, by można było po kuchni bezproblemowo i wygodnie się poruszać. W kuchni bardzo dobrze sprawdza się zasada ergonomicznego trójkąta, którego wierzchołki tworzą: lodówka, zlew oraz kuchenka z piekarnikiem. Powinny być one ustawione właśnie w takiej kolejności, dzięki czemu ułatwi to codzienne krzątanie się po kuchni.


Wygodne i funkcjonalne blaty robocze

Jednym z najważniejszych elementów w kuchni są blaty robocze, przy których wykonujemy codzienne czynności, przygotowujemy posiłki. Warto zwracać uwagę nie tylko na estetykę i elegancję blatu, ale również na jego funkcjonalność. Blat musi być odpowiednio długi, aby umożliwiać bezproblemową pracę. Już na etapie planowania wystroju warto ustalić, czy na części blatu nie ustawimy sprzętów kuchennych. Wtedy musi być on odpowiednio dłuższy, a także dobrze doświetlony za pomocą oświetlenia punktowego. Lampy wiszące czy sufitowe nie zapewnią bowiem dobrze oświetlonej powierzchni roboczej. Dobrym rozwiązaniem będą lampki, profile czy taśmy LED umieszczone pod górnymi szafkami, skierowane ba blaty pod odpowiednim kątem.

Zobacz jakich błędów nie popełnić przy projektowaniu kuchni: 10 błędów w aranżacji kuchni

Dobre, ergonomiczne oświetlenie

Oświetlenie w kuchni jest ważne nie tylko nad blatami, ale również we wszystkich innych strefach użytkowych. Górne oświetlenie mus być przemyślane i dopasowane do potrzeb konkretnego wnętrza. Jeśli w kuchni będzie znajdować się wyspa lub stół do spożywania posiłków, warto powiesić nad nimi lampy wiszące, które dobrze doświetlą całą powierzchnię. Oświetlenie punktowe sprawdzi się natomiast nie tylko nad blatami, ale również nad zlewem, w okolicach lodówki, a także przy wszystkich kuchennych szafkach.

Szafki i półki kuchenne

Wybór szafek kuchennych jest ogromny, warto jednak ustalić, jakie są nasze potrzeby i na tej podstawie kupować meble do kuchni. Najlepszym rozwiązaniem będą meble modułowe o szerokości 60 cm, doskonale sprawdzą się w przypadku zabudowy piekarnika, zmywarki czy lodówki. W przypadku szafek wiszących należy zadbać o to, by znajdowały się na wysokości 50-60 cm nad blatem. Jeśli powiesimy je niżej, będą utrudniały korzystanie z blatu. Jeśli natomiast zawisną na większej wysokości, utrudnione będzie sięganie po rzeczy znajdujące się na górnych półkach. Wybierając meble kuchenne warto decydować się na kompletne zestawy, zawierające sprawdzone i funkcjonalne systemy przechowywania. Dzięki temu wszystkie akcesoria kuchenne będą miały swoje miejsce, a także unikniemy bałaganu na blatach.

Podłogi i ściany – łatwe do utrzymania w czystości

Podczas urządzania kuchni warto zwrócić uwagę także na to, co na ścianach i podłogach. Wybór materiałów i form wykończenia jest ogromny i każdy powinien decydować się na to, co najbardziej mu się podoba. Ale z jednym zastrzeżeniem – podłoga i ściany w kuchni powinny być łatwe do utrzymania w czystości, gdyż jest to wnętrze, które jest narażone na zabrudzenia, sporo osadów i oparów powstających podczas gotowania, a także na działanie pary wodnej. Nawet najlepszy materiał wykończeniowy nie sprawdzi się w kuchni, jeśli już po kilu tygodniach użytkowania będzie kiepsko się prezentował.

Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię

 

Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię – Kto będzie na co dzień korzystał z kuchni?

Planując funkcjonalną i ergonomiczna kuchnię zawsze warto brać pod uwagę, ile osób będzie z niej korzystało na co dzień i jakie są ich przyzwyczajenia. Zupełnie innej aranżacji potrzebuje kuchnia rodziny z dziećmi, w której na co dzień będą przygotowywane posiłki. Inne natomiast są potrzeby osób, które z kuchni korzystają sporadycznie, gdyż jedzą głównie na mieście. Wystrój wnętrza jest tez uzależniony od tego, czy kuchnia będzie zamknięta, czy może otwarta na salon. Za każdym razem trzeba planować od podstaw, a jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług projektanta wnętrz. Warto pamiętać, że kuchnia ma nam służyć przez wiele lat, być elegancka, funkcjonalna i komfortowa w użytkowaniu. Żaden element jej wystroju nie powinien więc być nieprzemyślany czy przypadkowy.