Zapraszam do lektury tekstu „Jak zaaranżować praktyczny pokój dziecka?”.

Spośród wszystkich wnętrz w domach i mieszkaniach pokoje dziecięce zmieniają się najczęściej. Jest bowiem oczywiste, że zupełnie innego wnętrza potrzebuje niemowlę czy przedszkolak, a inny wystrój znajdziemy w pokoju  nastolatka. Planując aranżację pokoju dziecięcego warto wiec pamiętać, że będzie ona stopniowo ewoluowała wraz z wiekiem i potrzebami naszej pociechy. Warto zadbać o to, by pokój był funkcjonalnie podzielony na konkretne strefy – snu i wypoczynku, zabawy, nauki oraz przechowywania.

foto: home-designing.com

Strefa snu

W strefie snu znaleźć powinno się przede wszystkim wygodne łóżko, które będzie dostosowane do wieku dziecka i zapewni mu regenerujący sen. Aby tę część w pełni zagospodarować warto wybierać łóżka, pod którymi można umieścić pojemniki czy kontenery na zabawki. Dzięki temu optymalnie wykorzystamy całą przestrzeń. To szczególnie ważne w niedużych pokojach dziecięcych, które wymagają ergonomicznego podejścia do zagospodarowania przestrzeni.

Foto: empatika.uk

Strefa do nauki

W strefie do nauki znaleźć się powinno biurko i krzesło, a także dostosowane do tego miejsca oświetlenie. Meble do nauki powinny być ergonomiczne, zapewniać dziecku wygodę nawet podczas wielu godzin nauki. Dobrym rozwiązaniem są meble, którym można dowolnie regulować wysokość blatów czy siedzisk. Dzięki temu jednorazowy zakup mebli wystarczy na wiele lat wygodnego użytkowania.

Foto: Margo Gervais

Strefa do zabaw

W funkcjonalnie urządzonym pokoju dziecięcym nie może zabraknąć miejsca do zabawy. Trzeba więc zadbać o wolną przestrzeń na podłodze, gdzie maluch może układać klocki, a starszak bawić się kolejkami, urządzać wyścigi samochodowe lub układać puzzle.

Foto: Ludovica Iozzino

Zaufaj intuicji dziecka

Jeśli planujemy aranżację dziecięcego pokoju, warto włączyć dziecko w ten twórczy proces. Pozwólmy maluchowi wybrać niektóre elementy wystroju wnętrza, dzięki temu będzie miał możliwość stworzyć swój mały świat takim, jaki mu się będzie najbardziej podobał. Funkcjonalność pokoju dziecięcego zawsze powinna iść bowiem w parze z aranżacją, która będzie się maluchowi po prostu podobała – z zastrzeżeniem, żeby designerskie zabawki i rozwiązania nie przysłoniły praktycznej strony aranżacji.

 

Foto: ikeahackers.net

Jak zaaranżować praktyczny pokój dziecka?

A jakie są Wasze doświadczenia, jeśli chodzi o aranżowanie wnętrz dla swoich pociech? Podzielcie się przemyśleniami w sekcji komentarzy!

Zapraszam również do zapoznania się z kojącym zmysły stylem zen ?

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.