Zapraszam do lektury tekstu: „Jak własnoręcznie odświeżyć boazerię?”

W większości domów i mieszkań stara boazeria wygląda podobnie – jest pomalowana albo farbą w kolorze drewna albo bezbarwnym lakierem. Obecnie mamy jednak całe mnóstwo rozwiązań i metod wykańczania drewna, dzięki czemu wybór jest naprawdę spory. Co więcej, boazerię możemy nie tylko odmienić kolorystycznie, ale również zmienić jej wygląd, długość, inaczej zamocować czy stworzyć ciekawe dekoracyjne kompozycje.

Oczyszczanie starej warstwy

W pierwszej fazie odnawiania boazerii należy ją dokładnie oczyścić ze wszystkich plam, brudu, tłuszczu i innych osadów, które zebrały się przez długie lata. Kolejnym krokiem jest dokładne oszlifowanie desek, zdarcie starego lakieru i uwidocznienie ładnego usłojenia. Szlifowanie można wykonać za pomocą szlifierki ręcznej lub przy użyciu papieru ściernego o różnej ziarnistości. Gdy deski już są gotowe do pokrycia nową powłoką, warto się zastanowić, jaki konkretnie efekt chcemy osiągnąć.

Malowanie boazerii

W nowoczesnych trendach wnętrzarskich często możemy zobaczyć boazerie pomalowaną farbami. Świetnie sprawdza się malowanie desek na biało, ciekawym rozwiązaniem mogą być również różne delikatne, pastelowe kolory. Można boazerię pokryć w całości jednym kolorem, można też malować ją naprzemiennie kilkoma kolorami – takie rozwiązanie dobrze wygląda w pokojach dziecięcych. Dodaje im energii i ożywia nudne wnętrze.

Jak własnoręcznie odświeżyć boazerię?

Foto: obi.pl

Temperatura, wilgoć i czas, czyli kiedy odnawiać boazerię?

Jeśli chcemy samodzielnie odnowić boazerię, warto pamiętać, by robić to przy odpowiednich warunkach. Prace renowacyjne przy naturalnym drewnie wymagają temperatury w przedziale 10-25 stopni Celsjusza. Jeśli będzie zbyt sucho i gorąco, prace będą zdecydowanie trudniejsze. Jeśli natomiast będzie chłodno i wilgotno, dużo dłużej będą wysychały wszelkie lakiery i farby, którymi pokryjemy boazerię.

Zachowanie pierwotnego wyglądu boazerii

Aby zachować pierwotny wygląd boazerii w odnowionej odsłonie, należy pomalować ją matowym lakierem. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w rustykalnych/retro wnętrzach. Polakierowana boazeria będzie prezentowała się elegancko, naturalne drewno wprowadzi do wnętrza ciepłą i przytulną atmosferę. Poza lakierowaniem, deski można również pokryć olejem. Olej wnika w strukturę drewna, ale nie pozostawia na deskach żadnej trwałej powłoki. Ładnie podkreśla usłojenie, a jednocześnie jest łatwiejszy w późniejszej renowacji. Jeśli będziemy chcieli deski odnowić, wystarczy pokryć je kolejną warstwą oleju. W przypadku lakierowania konieczne natomiast będzie szlifowanie starej warstwy lakieru i dopiero później pokrycie boazerii nowym lakierem.

Jak własnoręcznie odświeżyć boazerię?

Foto: wnetrza-ze-smakiem.pl

Planujesz renowację całego wnętrza? Zapraszam więc do zapoznania się z tekstem o szczegółach, które z pewnością pomogą w odświeżeniu aranżacji!

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.

Zdjęcie tytułowe: tikurillapotegakolorow.pl