Druga sprawa że chyba nikt nie ma ochoty robić generalnego remontu co roku, czy co dwa lata. Nie mówiąc już o kosztach, ale dzisiaj oznaczałoby to że kończąc jeden remont już trzeba się z ekipą umawiać na przyszły rok. Dlatego tak wiele osób zadaje sobie pytanie jak urządzić ponadczasowe wnętrza?

Co zrobić jak z jednej strony lubimy zmiany, a z drugiej nie chcemy częstych remontów, czy jesteśmy w stanie stworzyć takie wnętrze które się nie zestarzeje?

Znowu muszę powiedzieć że nie 🙂

Na pewno jesteśmy w stanie stworzyć bazę, taką podstawę którą później możemy według naszych upodobań zmieniać, dopasowywać. Możemy stworzyć taki szkielet który dodatkami będziemy urozmaicać, odmieniać.

Ale, ale jest kilka takich założeń których musimy się trzymać. Natura to podstawa, czyli naturalne materiały, nie udające niczego, żadne sztuczne plastiki, tylko prawdziwa natura. Drewno, kamień marmur, cegła, czy wiklina. Często również słyszę że szkło, ja jestem odmiennego zdania, kłóciłbym się z tym.

Szkło na pewno nadaje nowoczesnego klimatu, ok, ale jeżeli będziemy mieli go sporo na przykład: stół czarny szklany (na którym zresztą wszystko będzie widać), balustrady, barek ze szkła, to trudno nam będzie uzyskać wnętrze ponadczasowe, ponieważ powinno być to wnętrze które z biegiem lat możemy zmieniać, dopasowywać, a tu na przykład szklana balustrada może nam w tym mocno przeszkadzać.

Jednak drewno, kamień, cegła jak najbardziej. Ale uwaga, jeżeli podłoga drewniana to faktycznie drewniana nie panele winylowe. Jeżeli cegła to naturalna a nie jakaś podróbka gipsowa.

Zobacz również: Jak urządzić mieszkanie w stylu modern classic

Jak urządzić ponadczasowe wnętrza

Do tego pamiętajmy o kolorach ziemi, 80% z nas akceptuje beże i brązy czyli spokojne kolory ziemi. Dodatkowo szarość, czerń i biel, a unikać trzeba jaskrawych kolorów, takich mocno rzucających się w oczy.

Jaki styl jest najlepszy do ponadczasowych wnętrz? Pewnie niejeden się zastanowi o co mi teraz chodzi. Jeżeli ma być to wnętrze ponadczasowe to nie powinniśmy mówić o stylu. Ok, ale na pewno możemy iść w prostotę i klasykę. Teraz bardzo popularny jest styl Modern Classic i prawdę mówiąc uważam że on się długo utrzyma, ponieważ ma te elementy które sprawiają że dobrze czujemy się we wnętrzach, nie tylko dzisiaj, ale i za wiele lat.

Właśnie w nim mamy dużo naturalnych materiałów jasnych i ciepłych kolorów.

jak urządzić ponadczasowe wnętrza

Ponadczasowe wnętrza – styl modern classic

Jeżeli nie chcemy robić często remontu, chcemy aby to wnętrze było faktycznie ponadczasowe, to powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach.

Na pewno musi być dobra jakość materiałów. Ja wiem że dobre materiały kosztują niemało, lecz przetrzymują też dużo dłużej niż tandetne, tanie produkty. Nie wycierają się tak szybko, nie widać po nich zużycia.

Jeżeli te wnętrza mają być ponadczasowe i przetrzymać sporo lat, a nam się nie znudzić, to dobrze by było gdybyśmy mogli od czasu do czasu zrobić małe przemeblowanie. I tu o dwóch rzeczach muszę powiedzieć.

Po pierwsze są elementy które jak zrobimy to narzucają nam już dane rozwiązania. Na przykład: robimy wąski zagłówek za łóżkiem, tylko w takim miejscu w którym będzie ono stało. Ok, a co będzie jeżeli będziemy chcieli przenieść łóżko na drugą stronę? Lepiej taką ścianę zrobić w całości na przykład: w sztukaterii, lub w boazerii angielskiej czy wytapicerować, ale nie tylko za samym łóżkiem, ale na całej ścianie, bo to nam da więcej możliwości w przyszłości. To samo dotyczy wszelkich zabudów. Chcemy za sofą położyć cegły, dać ścianę gipsowo kartonową– ok. Ale trudniej będzie w przyszłości zmienić miejsce sofy. Lepiej taką cegłę dać na całej ścianie, a nie w wybranym miejscu.

Pamiętajmy też o oświetleniu i gniazdkach. Powinniśmy tak je zaplanować, aby w przyszłości po przestawieniu tego łóżka, czy na przykład biurka nie było problemu z instalacjami i nie było potrzeby i konieczności ciągnięcia nowych kabli.

A pro po elektroniki. Jeżeli faktycznie chcesz aby to mieszkanie było ponadczasowe, postaraj się ukryć elektronikę, sprzęt RTV, AGD szybko się starzeje i po tym sprzęcie: głośnikach, dekoderach, DVD, szybko widać z jakiej epoki pochodzą.

Przeczytaj: Proste triki na elegancki dom

Jak urządzić ponadczasowe wnętrza?

ponadczasowe wnętrza

Jak urządzić ponadczasowe wnętrza

Jedna z podstaw, tak jak wspomniałem to kolory. Jeżeli chcemy aby nasze wnętrze szybko się nie znudziło to nie dawajmy intensywnych kolorów na ściany. 80% ludzi akceptuje beże i brązy. Jedni mogą je lubić bardziej drudzy mniej, lecz zazwyczaj nam nie przeszkadzają.  Szczególnie jeżeli to są jasne kolory, brązowe. Tak samo akceptujemy szarości biel i czerń. I to jest fajna baza wyjściowa. Później możemy bawić się dodatkami, czy to w dekoracjach, zasłonach, wazonami, poduszkami etc.

Mimo że postaramy się zrobić wnętrze ponadczasowe to mogą one niestety się zestarzeć jeżeli damy słabą jakość produktów. Tak jak wspomniałem najlepiej użyć naturalne materiały takie jak drewno, cegła, kamień, ale te produkty również mogą być lepszej, lub gorszej jakości. Przykładowo takie drzwi są jak mebel, często są używane, otwieramy je codziennie wielokrotnie i jeżeli będą kiepskiej jakości to szybko wyrobią się zawiasy, czy nawet może zatrzeć się laminat. Inaczej, dobrej jakości materiały starzeją się razem z nami i nie widać po nich przemijającego czasu, a wręcz z czasem mogą wyglądać bardziej szlachetnie. Ja wiem, że są one na dzień dobry zazwyczaj droższe, lecz jeżeli przyjdzie nam wymienić zużytą podłogę to obawiam się że koszty będą dużo większe. Coś co mocno eksploatujemy musi być solidne.

Jak urządzić ponadczasowe wnętrza

Jak urządzić ponadczasowe wnętrza

Kolejna bardzo ważna sprawa. Postarajmy się, aby takie ponadczasowe mieszkanie miało otwartą przestrzeń, nie zagraconą. O tym wspominałem już kilka razy. Czym mniej mamy powystawianych różnych elementów, wątpliwych dekoracji, bibelotów, tym lepiej dla naszego domu. Szczególnie że te dekoracje mogą mocno wskazywać na datę, kiedy były zakupione. Otwarta przestrzeń również pomaga w tym, aby wnętrza były ponadczasowe. Nie chodzi mi tu o minimalizm, absolutnie, lecz o to aby nie zagracić mieszkania zbędnymi meblami czy dodatkami.

Tak jak wspomniałem nie radzę trzymać się konkretnego stylu, wręcz odradzam. Nie dobrze jest kierować się w tym przypadku modą, bo to co dzisiaj jest modne jutro już nie będzie, ale warto skłonić się do klasyki.

Klasyka zawsze się obroni, dlatego myślę że obecny styl Modern Classic może długo, długo jeszcze się podobać pod warunkiem że nie dodamy tam zbyt nowoczesnych mebli i intensywnych kolorów.

Podsumowując, jeżeli zastanawiasz się jak urządzić ponadczasowe wnętrza i nie robić zbyt często remontu, to postarajmy się o bazę, o tą podstawę do której będziemy mogli dodawać kolorowe dodatki, czy urozmaicać ją meblami i materiałami.

Zachęcam do subskrybcji mojego kanału na YouTube, gdzie znajdziecie wiele porad z zakresu aranżacji wnętrz.