Jak urządzić mały pokój? Urządzenie niewielkiego pokoju to spore wyzwanie aranżacyjne. Gdy przestrzeń jest mocno ograniczona, cenny jest każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Aby całe wnętrze było eleganckie, funkcjonalne i przyjazne w codziennym użytkowaniu, wystrój musi być mocno przemyślany. Nie wszystko co modne i aktualnie na topie można przenieść do wnętrza, w którym zmieszczą się jedynie podstawowe sprzęty.

Jak urządzić mały pokój?

Z małymi pokojami mamy do czynienia najczęściej w blokach. Z ograniczoną przestrzenią zwykle idą w parze równie niewielkie okna, przez co wnętrze jest małe, ciemne i może być mocno przygnębiające. Oczywiście, pod warunkiem, że niewłaściwie je urządzimy. Warto więc skorzystać z fachowych porad urządzić nieduży pokój tak, by robił duże wrażenie. Nie chcesz zrobić błędu przy aranżacji niewielkich pomieszczeń? Przeczytaj ten artykuł: 7 błędów w aranżacji małych mieszkań

Jasna kolorystyka i sporo światła

Gdy wnętrze jest niewielkie, nie należy dodatkowo optycznie go pomniejszać. W małym pokoju trzeba postawić na jasne, najlepiej jednolite ściany, które pozwolą na optyczne powiększenie przestrzeni. Niewskazane są ciemne, krzykliwe kolory i wszelkie duże wzory na ścianach, które będą działały przytłaczająco. Dobrym pomysłem może być zastosowanie na jednej ze ścian fototapety w wersji 3D, oczywiście utrzymanej w jasnych tonacjach. Dzięki temu wnętrze będzie wydawało się o wiele bardziej przestronne i nabierze głębi. Warto też zwrócić uwagę na okno. Jeśli jest niewielkie, nie należy go dodatkowo zasłaniać ciężkimi zasłonami. Idealnie sprawdzi się natomiast prosty minimalizm w postaci funkcjonalnej rolety.

Jak urządzić mały pokój

By: www.ekskluzywnewnetrze.pl

Jak urządzić mały pokój – Minimalizm na każdym kroku

W niedużym wnętrzu musimy zapomnieć o wielu trendach aranżacyjnych, szczególnie tych pełnych zdobień, rozbudowanych mebli czy wielu dodatków. W małym pokoju konieczny jest minimalizm zarówno w meblach, jak i dodatkach aranżacyjnych. Meble powinny być w miarę możliwości wielofunkcyjne, co doskonale sprawdza się na ograniczonej przestrzeni. jeśli wybieramy sofę, decydujmy się na te wersje, które mają funkcję spania i można przy okazji schować w nich pościel. Doskonale sprawdzą się też dekoracyjne, choć minimalistyczne pufy, w których wnętrzu można przechowywać sporo drobiazgów.

To również może Cię zainteresować:

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni

 

Jeśli w pokoju planujemy stół z krzesłami, również wybierajmy opcje minimalistyczne – proste, pozbawione zdobień, ale jednocześnie solidnie wykonane i odporne na uszkodzenia. W niedużym pokoju przyda się też szafa lub cała meblościanka, która będzie służyła do przechowywania. Warto wtedy zadbać, by szafy i regały znajdowały się tylko na jednej ścianie i były takiej samej wysokości. W ten sposób optycznie powiększymy wnętrze, a jednocześnie stworzymy wrażenie uporządkowanej i eleganckiej przestrzeni.

 

 

Przemyślane oświetlenie

Nieduże wnętrze potrzebuje sporo światła, także tego sztucznego. Planując oświetlenie pamiętajmy nie tylko o lampach górnych, ale również o oświetleniu uzupełniającym i dekoracyjnym. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie możliwości, jakie dają oprawy czy profile LED. Można je zamontować jako światło górne, boczne, a także punktowe, za pomocą którego można uwypuklić konkretne elementy wnętrza. Pamiętajmy, że światło ma ogromną moc, jeśli chodzi o optyczne kształtowanie wnętrza i korygowanie jego proporcji. Jeśli umiejętnie je dobierzemy, nawet nieduży pokój będzie prezentował się całkiem okazale.

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady