Funkcjonalna kuchnia ma to do siebie, że lubimy z niej korzystać, mamy w niej wszystko poukładane, pod ręką, a przede wszystkim wygodnie jest w niej gotowanie i miłe przebywanie. Aby urządzić kuchnię funkcjonalnie nie raz trzeba wydać dużo pieniędzy, a przynajmniej z tego założenia wychodzi wiele osób. Ja w swoim artykule pokażę, że nie zawsze tak jest. Napisze jak urządzić kuchnię aby była funkcjonalna, praktyczna i nie zbankrutować przy niej 🙂 Zapraszam

Jak urządzić kuchnię

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię: Projekt: Ekskluzywne Wnętrze

Jak urządzić kuchnie aby była ona funkcjonalna

Tak jak wspomniałem na funkcjonalną kuchnię wpływa wiele czynników które tu opiszę, ale jestem pewien, że nikt nie lubi przy takiej kuchni za bardzo się napracować podczas jej mycia. Prawda? No to co należy zrobić aby nie spędzać za dużo czasu podczas sprzątania? Postawić na odpowiednie materiały.

Funkcjonalna kuchnia, to przede wszystkim odpowiednie fronty na których nie będzie aż tak widać odcisków palców. Ile razy to słyszałem: ” oczywiście ładnie ta kuchnia wygląda, ale raz dwa będą na niej poodbijane całe rączki moich dzieci”. To prawda są materiały i kolory, na których bardziej widać tłuste odciski. Jak chcesz urządzić kuchnie funkcjonalną, to pomyśl o frontach jasnych, drewnopodobnych. Na każdym froncie ciemnym, szczególnie w lakierze czy to matowym, czy na wysoki połysk będzie bardziej widać takie odciski palców. Są już fronty lakierowane „no touch” na których faktycznie mniej widać takie odciski, lecz w miejscach gdzie będziemy je często dotykać i tak będzie te ślady widać.

Jeżeli chcesz mieć kuchnię łatwiejszą w utrzymaniu czystości postaw (przynajmniej na dolnych szafkach), na kolory jaśniejsze, ze wzorem. Może to być wzór drewna.

Funkcjonalna kuchnia to dobre wyposażenie

Aby z takiej kuchni nam się dobrze korzystało, to nie może być tam samych półek. Wiem, że każde urządzenie, ba nawet każda szuflada podnosi koszt kuchni, lecz nie musimy od razu instalować elektrycznych szuflad (chociaż zalecam 🙂 ), czy kupować najdroższych prowadnic, czy koszy narożnych.

Na pewno polecam aby w kuchni było dużo szuflad. Zawsze gdy projektuje taką kuchnię zwracam na to uwagę. Niestety jedna szuflada na drogich systemach może kosztować nawet 250 zł. A jak mamy takich szuflad 10, to już robi się kwota. Tak, tylko jest również dużo sprawdzonych systemów dużo tańszych, które może nie maja gwarancji dożywotniej, ale na pewno posłużą nam lata, a kosztują kilkadziesiąt złotych.

Wyposażenie kuchni to bardzo istotna sprawa, dlatego zatrzymam Was przy tym na dłużej, najlepiej zerknijcie na ten odcinek który nagrałem o tym, ale pamiętajcie też, że warto zastosować kosze narożne, wyjeżdżającą półkę z urządzeniami AGD (jestem dużym zwolennikiem tego), czy podświetlenie szuflad. Są takie podświetlenia co kosztują tylko kilka złotych.

Jak urządzić funkcjonalna kuchnię?

Uchwyty kuchenne. Wiem, że kuchnie bez uchwytowe są modne. Wiem, że ładnie tak „czysto” taka kuchnia wygląda, ale wiem też, że nie jest praktyczna. Jeżeli chcemy zrobić kuchnię bez uchwytową, to często stosowane są tak zwane Tip On. Niestety z mojego doświadczenia wynika, że z czasem potrzebujemy nacisnąć taki front, nie raz a trzy razy aby się otworzył. Pomijając odcinki które tworzymy na frontach, to za każdym ponownym przyciśnięciem frontu nasza frustracja wzrasta.

Możemy oczywiście wyfrezować uchwyty we frontach, lecz nie jest to tak do końca wygodne szczególnie dla Pań które mają dłuższe paznokcie 🙂 Pamiętajcie, że szuflady mogą być mocno obciążone produktami, lodówka i zmywarka się zasysa na uszczelkach i potrzeba siły aby je otworzyć. Niestety w takim przypadku nie jeden paznokieć może się złamać 🙂

Ja polecam uchwyty. Są wygodne w użytkowaniu, naprawdę ładne, możemy dzięki nim podkreślić styl kuchni i jeżeli jest odpowiedni wzór, to szmatkę można przez nie przerzucić 😉 Kolejny plus 🙂

funkcjonalna kuchnia

Funkcjonalna kuchnia

Ważna sprawa w funkcjonalnej kuchni – blat

W tym temacie odrobiłem już pracę domową i napisałem artykuł, a nawet nagrałem testy balów kuchennych, lecz należy się krótkie podsumowanie również w tym miejscu.

Aby wybrać odpowiedni blat kuchenny należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy robimy taką kuchnię na długie lata, czy niekoniecznie. Jest to o tyle istotne pytanie, że blat kuchenny może kosztować naprawdę dużo. Ale powracając do najważniejszego pytania, czyli jak urządzić funkcjonalna kuchnię to przy blatach musimy pamiętać, aby było ich jak najwięcej. Czym więcej blatów, tym łatwiejsza praca w kuchni, tym więcej miejsca na rozstawienie produktów, zakupów po przyjściu ze sklepu, czy nawet do jedzenia.

Pierwsze to ilość blatów, a drugie materiał i wzór z czego są zrobione. Najlepiej gdyby one były solidne, granitowe, czy z kwarcytu, ale niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. W takim przypadku polecam blat laminowany który również wytrzyma wiele lat, a kosztuje zdecydowanie mniej. Przy blatach kuchennych podobnie jak frontach, warto zastosować na nich jakiś wzór. Jeżeli blat będzie gładki, jeden czysty kolor, to gwarantuję, że będzie na nim widać każdy okruszek (chociaż wyglądać będzie zapewne świetnie).

Jak urządzić funkcjonalną kuchnie? Pamiętaj o ścianach

Kolejną ważną sprawą aby kuchnia była funkcjonalna to pas między meblami. Warto zobaczyć do tego artykułu w którym opisałem test na różnych materiałach stosowanych w kuchni na ścianach.

Oczywistym jest, że w pasie między meblami szczególnie przy płycie grzewczej, czy zlewozmywaku, często ściana jest brudna, zachlapana. I to, że się pobrudzi to nie jest problem. Problem będzie wtedy gdy nie da się tego doczyścić, lub będziemy musieli użyć sporo siły i czasu.

Dlatego warto postawić na odpowiednie materiały wykończeniowe. Zachęcam do zobaczenia mojego testu tychże materiałów, to z pewnością pomoże w wyborze odpowiedniego produktu. Ważne jest aby z takiego materiału można było łatwo zmyć brud, a do tego najlepiej nada się: szkło, lacobel, płyta meblowa, kamień typu granit, spiek, czy płytki ceramiczne, lub gresowe. Przy tych ostatnich należy jednak pamiętać, że między płytkami są fugi, a one niestety już lubią się brudzić.

A co jeżeli chcemy dać cegłę w pasie między meblami, lub tak ostatnio modny beton? Można, lecz trzeba pamiętać, aby te materiały zaimpregnować, a najlepiej zabezpieczyć je szybą.

Funkcjonalna kuchnia to też funkcjonalne oświetlenie i gniazdka

Niestety ludzie często przy urządzaniu kuchni zapominają o odpowiednim rozmieszczeniu światła i gniazdek. Oczywiście są te punkty zrobione, lecz często jest ich za mało, lub są w niewłaściwych miejscach. Przy projektowaniu, urządzaniu kuchni zawsze proponuje aby wczuć się co i w jakim miejscu się będzie robiło, jakie urządzenie gdzie będzie stało, łącznie z małym AGD. Gdzie będzie czajnik, sandwich, toster. Gdzie będziemy gotować i będziemy potrzebowali prąd np. na blender, czy do robota kuchennego. Już takie przemyślenie gwarantuje, że w 90% uda się dobrze zaplanować gniazdka.

Należy jeszcze pomyśleć o oświetleniu kuchni. Dobrym głównym oświetleniu górnym, ale i doświetleniu blatu. To na mim będzie najwięcej się działo i musimy je odpowiednie oświetlić. Wspomniałem powyżej przy urządzaniu kuchni, że warto pomyśleć o podświetleniu szafek i nadal to podtrzymuje. Bardzo to pomaga w nocy, gdy nie chcemy, lub nie możemy zapalić głównego światła, bo dziecko zasnęło 15 minut temu i gdy zapale lampę, to na bank się obudzi 😉 Zachęcam do przeczytania mojego artykułu o projektowaniu kuchni.

Jak urządzić kuchnię

projekt: Fajna Chata

Funkcjonalna kuchnia. Jak urządzić kuchnię – Podsumowanie

Jest wiele elementów które wpływa na dobrze urządzoną kuchnię. Z pewnością warto również wspomnieć o dobrym, solidnym okapie, pochłaniaczu który wyciągnie nam większość zapachów z gotowanych dań. Dobrze też zamontować piekarnik w słupku na wysokości, abyśmy mieli do niego łatwy dostęp.

Funkcjonalna kuchnia nie musi być droga. Są materiały które sprostają swoim zadaniom, łatwo dają się umyć a nie kosztują za dużo. Przede wszystkim jak chcesz urządzić kuchnie praktycznie, to musisz postawić na ergonomię, pomocne urządzenia, dobre oświetlenie i przyjazne materiały wykończeniowe o których wspomniałem powyżej.

Przeczytaj ile kosztuje remont mieszkania w 2021 roku