Zapraszam do zapoznania się z tekstem: „Jak rozplanować gniazdka i włączniki?”

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim najważniejsi w mieszkaniu jesteśmy My. I to do nas musimy dostosować odpowiednie miejsca gniazdek i włączników.

Muszą być one usytuowane tak, aby ułatwiać nam codzienne życie, pomagać, a nie przeszkadzać, aby były ergonomiczne umiejscowienie i były w łatwo dostępnym miejscu, czy to wchodząc do danego pomieszczenia, czy siedząc przy stole, lub na sofie. Lepiej, aby gniazdek było trochę więcej, niż później dodawać przedłużacze.

Ale nie tylko nasze widzimisię jest ważne, są pewne zasady które musimy wziąć pod uwagę przy montażu włączników i gniazdek.

Co jest ważne przy planowaniu umiejscowienia włączników i gniazdek?

Przede wszystkim zastanówmy się w danym pomieszczeniu, co gdzie będzie stało, co zamierzamy w nim robić, gdzie muszą być stałe urządzenia elektryczne, a gdzie będą takie, które pokażą się tylko od czasu do czasu.

Montując gniazdka i włączniki w salonie zwróćmy uwagę, gdzie będziemy siedzieli najczęściej. Przyjmijmy, że naszym ulubionym miejscem jest sofa, więc w tym miejscu w zasięgu ręki umieśćmy, włącznik schodowy, którym będziemy mogli włączać czy gasić światło główne, plus nastrojowe. Zwróćmy uwagę na to, czy jesteśmy prawo, czy lewo ręczni. Oraz na fakt, że włącznik ten nie może być za wysoko, abyśmy nie musieli podnosić się z sofy!

W pomieszczeniu tym, też najczęściej stoi choinka, niby jest to krótki okres w roku, lecz warto o tym pomyśleć.

Chcesz pracować i oglądać telewizor? To gdzie postawisz deskę do prasowania i podłączysz żelazko?

Umiejscowienie gniazdek i włączników w sypialni, również jest bardzo ważne. Komu z was chce się wstawać z ciepłego łóżka aby zgasić światło? Pytanie retoryczne  Pamiętajmy o tym przy planowaniu włączników. Zastosujmy włącznik schodowy.

Tak samo, często przy łóżku mamy lampę nocną i ładujemy telefon, pamiętajmy o  gniazdku. Ale, tu jest ważna uwaga. Gniazdka przy szafce nocnej montujemy wyżej, aby nie było konieczności odsuwania jej za każdym razem. Jak wiecie jaką będziecie mieli szafkę, to super zamontujcie gniazdko zaraz powyżej jej blatu, jeżeli nie to, proponuję zamontować na wysokości 45 cm od gotowej podłogi.

Ten włącznik schodowy przy łóżku, również musi być na wyciągnięcie ręki, czyli około 90 cm od ziemi.

Montaż gniazdek i włączników w kuchni

Tu mamy kilka aspektów na które musimy zwrócić uwagę. Oczywistym jest, że tam gdzie mamy sprzęt typu lodówka, zmywarka, mikrofalówka musi być prąd. Ale, ale. Częstym błędem jest robienie gniazda elektrycznego zaraz za zmywarką. Tak jak w przypadku lodówki, czy piekarnika to nie jest kłopot, tak przy zmywarce już nie przejdzie. Zawsze gniazdko do zmywarki montujemy obok tego sprzętu!

W innym przypadku zmywarka nam się nie zmieści. Teraz musimy pomyśleć, gdzie będzie stał czajnik elektryczny, toster, czy ekspres do kawy? Dodatkowo potrzebujemy wolnych miejsc na urządzenia tymczasowe, takie jak blender, czy robot kuchenny.

Ja akurat w kuchni zawsze ładuje telefon, jeżeli też tak macie to przewidźcie. Jeżeli kuchnia jest otwarta na salon, to warto pomyśleć o włączniku schodowym.

Jak poprawnie umieścić gniazdka i włączniki w łazience?

Nieważne, czy jest to duża, czy mała łazienka, ważne, aby było to dobrze przemyślane. Główne światło dobrze, aby się zapalało już na zewnątrz. Kinkiety przy lustrze, światło ozdobne, czy wentylator, może być już zapalane w zasięgu ręki, stojąc przy umywalce. Dlaczego tak, a nie na zewnątrz? Ponieważ możemy wprowadzić niepotrzebny bałagan. My się nauczymy który włącznik, jakie światło zapala, lecz goście, będą cykali po kolej, aż w końcu trafią na to co potrzebują.

Mamy wannę, fajnie. Jak chcemy się w niej zrelaksować to przewidźmy to, aby móc zapalić światło nastrojowe, nie wychodząc z niej. Jakiś ukryty pasek Led we wnęce, czy pod wanną zrobi dodatkowy nastrój, gasimy światło główne i odpoczywamy.

Oczywiste jest, że przyda nam się gniazdko przy umywalce, do suszarki, golarki, czy kobietom do prostownicy. Ale, również warto pomyśleć o dodatkowym gniazdku schowanym np. w szafce, aby móc podładować szczoteczkę do zębów, czy golarkę.

Pamiętajmy o ważnej sprawie, aby wszystkie gniazdka były IP44, czyli aby były zabezpieczone przed wodą i wilgocią.

Umiejscowienie gniazdek i włączników w pokoju dziecka.

Tu musimy pamiętać o miejscu do pracy, nauki, o hobby dziecka, czyli musi być dobrze rozplanowane światło tzw. robocze i co za tym idzie włączniki do niego, oraz duża ilość gniazdek blisko biurka.

Warto pomyśleć o włączniku schodowym blisko łóżka, no chyba, że główny włącznik jest również tam usytuowany. Dzieci mają już swoje telefony, gry, niezliczoną ilość ładowarek. Naprawdę nie będzie przesadą, jak zaplanujemy im na to trzech gniazdek blisko łóżka.

Na jakiej wysokości montujemy gniazdka i włączniki?

Musimy zwrócić uwagę na naszą wysokość i zrobić tak, aby nam było wygodnie, lecz standardowo włączniki montujemy na wysokości od 110 cm do 125 cm, z wyjątkami, o których wspomniałem powyżej.

Czyli tak, jak przy łóżku, wannie, sofie, czy w jadalni blisko stołu, jeżeli takowy mamy.

Gniazdka normalnie montujemy na wysokości 25 cm – 30 cm od ziemi, lecz w sypialni zakładamy je nad stolikiem nocnym, a w salonie czy tam, gdzie mamy TV możemy pomyśleć, tak aby były niewidoczne i zamontowane za TV, lub szafką RTV.

Jak rozplanować włączniki i gniazdka i na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na wygodę, na wygodę użytkowania, na to, aby nam nie brakło tych gniazdek i nie było potrzeby dokładania przedłużaczy, czy złodziejek.

Pomyślmy, jaki mamy styl, życia, jak na co dzień korzystamy z prądu i oświetlenia, a wizja gdzie umieścić włączniki i gniazdka przyjdzie sama.

Gniazdka i włączniki masz pod całkowitą kontrolą? – może zainteresuje Cię artykuł, o tym jak udekorować ścianę zielenią.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję porady i inspirujące projekty dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.