Przeczytaj artykuł: „Jak niedrogo odnowić mieszkanie?”

Aby remont przebiegł szybko, a jednocześnie nie pochłonął zbyt wiele środków z domowego budżetu, przede wszystkim trzeba go dobrze zaplanować. Warto ocenić, które wnętrza wymagają gruntownej przemiany, a które jedynie lekkiego odświeżenia. Co więcej, dobrze jest zaplanować właściwą kolejność prac, aby po malowaniu ścian nie okazało się, że chcemy jeszcze przerabiać instalację, a co za tym idzie – konieczne będzie kucie świeżo pomalowanych ścian.

Świeży kolor na ścianach

Najprostszym sposobem na odświeżenie wnętrza i nadanie mu bardziej nowoczesnego wyglądu jest malowanie ścian. W tym celu zadbajmy o właściwy wybór farb do ścian. Najlepiej zdecydować się na takie, które są bardzo trwale, dopasowane do rodzaju powierzchni, a także zmywalne. Dzięki temu podczas późniejszego użytkowania pomieszczenia będzie można na bieżąco usuwać wszelkie zabrudzenia i plamy. Ciekawa alternatywą dla farby na ścianie może być nowoczesna fototapeta. Świetnie sprawdzi się na dużej ścianie, która nie jest zastawiona meblami. Fototapety nie tylko odświeżają wnętrze, ale również nadają mu zupełnie nowe oblicze. Efektowne zdjęcia na ścianie nie tylko tworzą niezwykły nastrój – mogą też optycznie powiększyć przestrzeń, a także nadać wnętrzu wrażenie trójwymiarowości.

Foto: rebeccapropes.com

Stare meble można odnowić

Wiele osób, które chcą zmienić oblicze swojego wnętrza, planuje wymienić meble na nowe. To dobry pomysł, o ile mamy odpowiednie środki finansowe. Jeśli jednak na nowe meble nas nie stać, dobrze jest pomyśleć, jak zmienić wygląd starych. Meble tapicerowane można dosyć szybko odnowić poprzez obicie ich nową, designerską tkaniną. Dzięki temu ze starej kanapy czy foteli możemy stworzyć meble, które będą głównym elementem dekoracyjnym we wnętrzu. Wiele starych mebli można również odnowić, pomalować je na inne kolory, zedrzeć stary lakier i pokryć nową powłoką. Możliwości jest całkiem sporo. Odnawianie starych mebli jest obecnie bardzo na czasie, a same meble w nowej odsłonie nadają wnętrzu wyjątkowy, niepowtarzalny klimat.

Nie zapomnij o oświetleniu

W każdym wnętrzu ogromne znaczenie ma światło, zarówno to naturalne, wpadające przez okno, jak i sztuczne oświetlenie. Aby szybko niedrogo odświeżyć wnętrze i dodać mu jasności i lekkości, warto wymienić aranżacje okienne. To szczególne ważne, jeśli na oknach mamy ciężkie zasłony, które blokują światłu dostęp do wnętrza. Lekkie firanki bądź też dobrej jakości rolety w jasnych kolorach sprawią, że wnętrze będzie wydawało się o wiele większe i bardziej przestronne. Z kolei za pomocą oświetlenia sztucznego możemy optycznie modelować architekturę wnętrza, tworząc w nim wyjątkowy klimat. Czasem wystarczy wymienić żyrandol na inny, dostawić wysoką lampę podłogową lub zainstalować taśmy i profile LED, by rozświetlić wnętrze i nadać mu nowe, odmienione oblicze.

Foto: hunker.com

A może skłonisz się bardziej ku naturze? Przeczytaj parę moich słów o ekologicznym aranżowaniu wnętrz!

Dziękuję  czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Zdjęcie tytułowe: Deborah Cortelazzi