Jak dobrze zrobić zdjęcie mieszkania bez profesjonalnego sprzętu? Każdy , kto zdecydował się skorzystać z usług zawodowego fotografa wnętrz w pierwszej kolejności sprawdził cenę tej usługi, może później portfolio, ilość zdjęć, które otrzyma, a na końcu być może sprawdził jeszcze opinie w internecie. Po przeanalizowaniu wyszło, że większość fotografów zakres cen ma podobny, ze względu na umiejętności portfolio różne i ilość zdjęć jaką otrzymamy również.  Jako że i tak nadal głównie patrzymy na cenę, którą nie zawsze możemy ponieść, czasami decydujemy się na wykonanie zdjęć samemu. Oczywiście jest to możliwe, ale pamiętajmy, że nie będą one wyglądały tak dobrze jak te zawodowego fotografa. Przeczytaj:

To również może Cię zainteresować: Najczęstsze błędy przy zdjęciach wnętrz

Najczęstsze błędy przy zdjęciach wnętrz

Jak dobrze zrobić zdjęcie mieszkania bez profesjonalnego sprzętu?

Jeżeli mówimy o profesjonalnym sprzęcie mam na myśli przede wszystkim aparat typu lustrzanka, obiektyw szerokokątny ( typowy do wnętrz) oraz statyw.

Jeżeli nasz telefon komórkowy lub aparat kompaktowy nie posiada tak zaawansowanych funkcji ( a na pewno nie posiada) jak lustrzanka, nie ma obiektywu szerokokątnego, to zróbmy je chociaż poprawnie technicznie, tj. ukucnijmy i z tej pozycji wykonajmy jak najbardziej proste zdjęcie. Przemyślmy kadr dla danego wnętrza i niech to nie będzie zdjęcie tylko na kanapę, zlew czy łóżko, ale postarajmy się ująć najwięcej elementów na które pozwoli używany sprzęt. Dobrym kadrem, który często się sprawdza jest kadr symetryczny lub z pierwszym planem tzn. z elementem przyciągającym uwagę na pierwszym planie np. świeże kwiaty, a w tle reszta pomieszczenia. Pamiętajcie, że pierwszy plan nie może dominować, jest on  uzupełniający i służy przyciągnięciu uwagi. Ważne jest również, aby zdjęcie wykonać wtedy, kiedy jest jasno i nie pod okno. Żeby zrobić zdjęcie pod okno trzeba wykazać się wiedzą, dlatego najbezpieczniej jest mieć okno za sobą, wtedy na pewno będziecie mieli przed sobą dobrze oświetlony kadr. Do tego warto zrobić detale, które są ciekawe i jeśli umiejętności Nam na to pozwolą stworzyć kolaże , które stworzą unikalną całość łatwą do wyobrażenia.

Zobacz: Jak zaprojektować małą łazienkę

 

Bardzo często podstawowym aparatem, który zawsze mamy przy sobie jest ten wbudowany w telefonie komórkowym. Telefony komórkowe / smartfony mają coraz lepszą optykę, która również w niewielkim stopniu może poprawić jakość naszych zdjęć. Zdjęcia ze smartfona nie powiększymy do granic możliwości przy zachowaniu najwyższej jakości, stąd nadają się tylko do internetu, a nie do druku np. wielkoformatowego, który często wykorzystują projektanci wnętrz lub architekci. W smartfonach jest bardzo fajna, ale równie bardzo rzadko używana funkcja panoramy, która może zastąpić obiektyw szerokokątny. Użycie jej w umiejętny sposób i z zachowaniem prawidłowych zasad o których napisałam powyżej spowoduje, że zdjęcia naszych wnętrz będą satysfakcjonujące.

 

Projekt mieszkania : Karina Zarucka

Apartament : Basilica Apartment w Gdańsku przy ul. Mariackiej

Zdjęcia : Malwina Nogaj

www.malwinanogaj.com

Facebook : https://www.facebook.com/MANOhomeSTAGER/