Jak dobrać podłogę na ogrzewanie podłogowe? Czy to mają być panele, płytki, podłoga drewniana, czy tak ostatnio popularne panele winylowe? Wszystko ma swoje plusy, minusy i oczywiście cenę. ? O tym co dać na ogrzewanie podłogowe, powinniśmy tak naprawdę pomyśleć wcześniej, ponieważ różne podłogi maja różną wysokość i jeżeli chcemy łączyć różny materiał, to powinniśmy to przewidzieć i uwzględnić podczas wylewek, aby później nie było progów w domu.

Co wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Bardzo dużo osób planuje dać na ogrzewanie podłogowe drewno. Oczywiście takie rozwiązanie ma dużo zalet i ale i kilka wad. Zacznijmy od zalet drewnianych podłóg. Przede wszystkim trzeba uzmysłowić sobie, że na podłogę z ogrzewaniem podłogowym, nie dajemy litego drewna. Jedynie drewno warstwowe może być zastosowane. Są to zazwyczaj trzy warstwy drewna, gdzie u góry znajduje się to drewno właściwe, dekoracyjne. Po nim będziemy właśnie chodzić. Często jest to drewno dębowe, lub egzotyczne. Dolne warstwy układane na przemian jest zazwyczaj iglaste, miększe. Dlaczego drewno warstwowe nadaje się na ogrzewanie podłogowe, a lite nie? Z prostej przyczyny. Gdy takie ogrzewanie działa, zmieniają się w danej podłodze naprężenia. W podłodze warstwowej te na przemian układane warstwy pracują i nie ma ryzyka, że takie drewno popęka. Lite drewno, całe, niestety rozejdzie się z czasem.

Zalety podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym

Przede wszystkim taka podłoga jest ciepła i przyjemna w dotyku. Tak więc w lato, czy na wiosnę kiedy ogrzewanie nie działa, można po niej chodzić, bez wrażenia, że jest zimno. Szczególnie ważne to jest dla ludzi którzy maja małe dzieci i będą one często siedziały na takiej podłodze.

Druga sprawa, jest to drewno naturalne, co liczy się dla estetów. Jest bardzo dużo gotowych wykończeń i z pewnością dobierzemy kolor i długość deski, pod siebie.

Kolejna zaleta podłogi drewnianej, to to, że można ja naprawić. Po latach jeżeli się uszkodzi, porysuje, można ją wycyklinować i polakierować na nowo. Co więcej, jeżeli jest to podłoga olejowana, a nie lakierowana, to drobne rysy możemy naprawić sami (co pokazałem w powyższym filmiku).

Wady podłóg drewnianych na ogrzewanie podłogowe

Przede wszystkim, drewno jest dobrym izolatorem i z całą pewnością częściowo zatrzymuje temperaturę. Jak dla mnie jest to największy minus.

Druga sprawa to cena. Jest to naturalny materiał i w związku z tym, cena jego nie jest niska. Dodatkowo należy pamiętać, że montaż również kosztuje więcej od położenia np. paneli.

Ważny również aspekt, to położenie takiej deski. Posadzka, wylewka nie może być zbyt wilgotna, ponieważ taka podłoga może się wtedy zniekształcić. Ważne to jest przede wszystkim dla ludzi którzy wybudowali dom, zrobili dopiero co wylewki i chcieli by już kłaść podłogę. Niestety w takich przypadku należy odczekać, często nawet dwa miesiące.

Jak dobrać podłogę na ogrzewanie podłogowe? – Może panele winylowe

Panele winylowe to przebój ostatnich lat. Chociaż oczywiście materiał ten jest znany już bardzo długo, to nie ma co porównywać aktualnych paneli, do podłóg laminowanych sprzed lat. Oczywiście panele winylowe jak najbardziej nadają się na ogrzewanie podłogowe, maja tą zaletę, że dobrze przepuszczają temperaturę. Ponad to gdy mamy podłogę przyklejoną i zniszczy się nam kawałek, to bez problemu możemy wyciąć tak i panel i przykleić nowy. Jest to produkt sztuczny, więc i nawet po kilku latach będzie on wyglądał tak samo.

Mimo, że można zniszczyć taką podłogę, zarysować, to jest to niezmiernie trudne. Jest ona solidna i wytrzymała, co pokazałem w swoim teście. Panele winylowe maja jeszcze tą dużą zaletę, to że są one wodoodporne. Możemy je stosować w łazience i z całą pewnością nic im nie będzie. Poza tym, są one ciche. Nie skrzypią gdy się po nich chodzi. Minusem takie podłogi jest cena, bo skoro jest to sztuczny materiał to moglibyśmy się spodziewać, że będzie tańszy. Drugi minus to fakt, iż mimo, że jest duży wybór kolorów i wzorów, to zawsze to będzie imitacja drewna. Dla estetów może to być czynnik eliminujący taka podłogę. Należy również pamiętać, że wylewka pod panele winylowe musi być idealnie prosta. Panel ten jest cienki (nawet 3mm) i w związku z tym powinna być wykonana wylewka samopoziomująca.

A może na ogrzewanie podłogowe dać panele laminowane?

Tak. Na ogrzewanie podłogowe jak najbardziej nadadzą się panele laminowane, trzeba jedynie pamiętać o specjalnym podkładzie. Nie mniej i tak będzie to zdecydowanie tańszy materiał niż drewno, czy panele winylowe, nie tylko podczas zakupu, ale również przy montażu. I to jest ich główna zaleta. Panele takie nie są drogim wykończeniem. Są dosyć solidne jeżeli chodzi o zarysowania, wytrzymują dużo. Niemniej gdy się uszkodzą, a w miejscu gdzie są narażone na częste szuranie jak np. pod krzesłem przy biurku, mogą bardzo szybko się uszkodzić i wtedy taki panel nie naprawimy. W takim przypadku, trzeba by było rozebrać całą podłogę i wymienić uszkodzone miejsce.

Panele takie znajdziemy już za 20-30 zł, lecz nie jest to dobry pomysł. Wiele osób patrzy tylko na parametr ścierania, tzw. AC i myśli, że ten panel za 30 zł będzie równie dobry jak za 90 zł ponieważ oba mają np. AC4. No niestety, skądś się ta cena bierze. W panelach laminowanych, nie tylko „AC” jest ważne, ale również gęstość włókien w danych panelach. Oczywiście, czym ich więcej, tym lepiej.

Kolejnym minusem takiej podłogi jest to, że potrafią one skrzypieć gdy się po nich chodzi. Jest to kwestia ułożenia i wylewki pod nią, lecz niestety jest to częste zjawisko.

Co na ogrzewanie podłogowe – płytki gresowe

Oczywiście płytki gresowe są bardzo dobrym rozwiązaniem na ogrzewanie podłogowe. Przede wszystkim jest to ceramika, więc bardzo dobrze przepuszcza temperaturę i ją utrzymuje. Dużą zaletą płytek na podłogę, jest to, że jest bardzo dużo wzorów i kolorów, wiele formatów. Tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia i finanse mogą nas blokować. Płytki takie są bardzo solidne, szczególnie na ścieranie, lecz jeżeli spadnie nam coś na nie, to mogą pęknąć i uszczerbić się.

Kolejny minus takiego rozwiązania, to fugi. Problem z nimi jest taki, że szybko się brudzą, przez co podłoga może nie wyglądać zbyt estetycznie. Możemy takie fugi zaimpregnować, lub dać epoxydowe, niemniej pod względem wizualnym nie każdemu takie rozwiązanie przypada do gustu.

Foto: Plytki24.pl

Jak dobrać podłogę na ogrzewanie podłogowe? – Podsumowanie

Myślę, że aby odpowiedzieć sobie pytanie co na ogrzewanie podłogowe, jaki materiał zastosować, najpierw musimy zdecydować na czym najbardziej nam zależy. Czy ma to być wygląd, solidność, czy cena takiej podłogi. Jeżeli postawimy na wygląd, to podłoga drewniana będzie bardzo dobrym pomysłem. Jeżeli jednak zależy nam na tym aby nie zarysować szybko takiej posadzki, to postawmy na płytki. Oczywiście panele laminowane są dobrym rozwiązaniem jeżeli szukamy oszczędności. Przy czym, to że jest to najtańszy materiał na podłogę, nie oznacza, że jest on zły i że krótko nam posłuży. Absolutnie nie. Jeżeli będziemy odpowiednio o nią dbać, z pewnością przez lata będziemy z takiej podłogi zadowoleni.

Bardzo dobrą i ciekawą alternatywą wydaje się panel winylowy. Tańszy od podłóg drewnianych, bardzo solidny i można go wymienić punktowo. Bardzo dobrze przepuszcza temperaturę, ma wiele wzorów i kolorów. Jedynie co może przeszkadzać, to, że jednak jest to materiał sztuczny ?

Może zainteresuje Cię też jeden z poprzednich artykułów? Przeczytaj parę moich słów o ekologicznym aranżowaniu wnętrz!

Dziękuję  czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!