Ile kosztuje remont mieszkania? I ile pieniędzy trzeba na to przeznaczyć?

Niezależnie od tego czy planujesz remont generalny, czy chcesz tylko odświeżyć wnętrze pomieszczenia, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Sprawdź jakie są koszty remontu mieszkania i ile kosztuje remont w praktyce.

Remont mieszkania, to niezbyt przyjemna i bardzo kosztowna czynność, która w końcu dopada każdego właściciela mieszkania lub domu. Jednak, jeżeli nie korzystacie z profesjonalisty z usług projektanta wnętrz to musicie poradzić sobie z tym sami.

Mając na uwadze remont mieszkania zacznij od ułożenia odpowiedniego planu tej operacji. Możesz to potraktować, jak świetną okazję do radykalnej zmiany stylu, jaki do tej pory panował w Twoim domu. Nie warto odkładać tej decyzji w czasie, ponieważ ceny robocizny stale rosną i możesz znaleźć się w sytuacji, w której oszczędności poczynione na niektórych materiałach, zostaną zjedzone przez wysokość kosztów wykonania. I choć w całym sektorze remontowo-budowlanym możesz zauważyć spadek cen materiałów, wykorzystywanych do remontowania mieszkania, to jednak wartość najpopularniejszych produktów stale wzrasta. Obliczając koszty remontu korzystaj z ogólnodostępnych kalkulatorów budowlanych, pokazujących najbardziej aktualne, uśrednione ceny tego rodzaju działań.

Zapoznaj się również z tym artykułem, gdzie dokładnie policzono koszt remontu łazienki:

Jaki jest koszt remontu łazienki – ile kosztuje remont łazienki

 

Koszty remontu mieszkania – jak kształtują się ceny?

Poniżej przedstawiamy uśrednione koszty remontu dwóch najważniejszych pomieszczeń. Koszty remontu łazienki podobnie, jak innych części mieszkania, są uzależnione od jej metrażu i kształtują się od 10tys.zł wzwyż. Wymiana płytek podłogowych, to wartość ok. 90-140zł/m2, uśredniona kwota robocizny, to w tym przypadku ok 60zł/m2. Do tego musisz doliczyć koszt montażu kabiny prysznicowej, około 200-300zł. Ceny za położenie płytek na ścianach zaczynają się od 50 do 100zł/m2.

Musisz także pamiętać o koszcie montażu całości armatury i wykonania instalacji wodno – kanalizacyjnej, w zakresie 100-200 zł/punkt. Ceny zależą oczywiście od materiałów, z jakich wszystko jest wykonywane. Koszt niedrogiej  wanny, to ok 300 – 600 zł. Do tego musisz doliczyć koszty kranów od ok 200zł za zestaw i cenę ewentualnej obudowy wanny od ok.200-400zł. Montaż dobrej jakościowo toalety w kompakcie, to wydatek ok. 200zł, do którego musisz doliczyć koszty zakupu od 300 zł wzwyż.

Zazwyczaj gruntowny koszt remontu łazienki kształtuje się w granicy 15000 zł. Oczywiście jest szansa aby to było wykonane tanie, lecz niestety z praktyki widać, ze zazwyczaj jest to jeszcze większy koszt. Wszystko uzależnione jest od wielkości łazienki, regionu  w którym mieszkamy, a co za tym idzie kosztów robocizny i przede wszystkim, od tego czy będziemy kupować markowe rzeczy, droższe, czy postawimy na market budowlany.

Wydatki na remont mieszkania – o czym należy pamiętać?

Ile kosztuje remont kuchni? Remont kuchni musisz zacząć od przygotowania podłogi i ścian. Usunięcie starych podłóg, to koszt ok. 22zł/m2. Prace, związane z kładzeniem płytek w kuchni są wyceniane podobnie, jak w przypadku łazienki – do tego dochodzą koszty samych materiałów. Montaż instalacji hydraulicznej -zlewozmywaka, to wydatek ok. 300 zł, a instalacji elektrycznej w zależności od ilości punktów świetlnych, to ok. 25-50 zł za punkt. Montaż przewodów elektrycznych, to 5-40 zł/m. Ceny najtańszych mebli kuchennych na wymiar zaczynają się od 1000-1500 zł za metr bieżący. Komplet mebli do jadalni, to wydatek ok. 1100 zł. Średniej jakości AGD w postaci lodówki, to kwota ok. 1300 zł. Kuchenka gazowa, to kolejne 1000 zł. Ceny kuchennych urządzeń elektrycznych zaczynają się od 100 zł do 500 zł. Całościowy wydatek na remont kuchni może zatem wynosić nawet 30 tys. zł, w zależności od zakresu prac i standardu kupowanych sprzętów.

Ile kosztuje remont mieszkania

 

Remont mieszkania, w zależności od możliwości finansowych właściciela, to wydatek od ok. 70000 do nawet ponad 200000 zł. Starając się dowiedzieć, ile kosztuje remont, najlepiej dopasować dostępne kosztorysy do swoich potrzeb, wymagań i możliwości finansowych, zasięgając porady fachowej u specjalistów.

Z ostatnich obserwacji wynika, że średni koszt wyremontowania całego mieszkania na dobrych (lecz nie na najdroższych) materiałach wykończeniowych kształtuje się w granicach 1800-2000 zł za m2 i niestety jest tak, że czym mniejsze mieszkanie, tym ta średnia kwota może być większa, bo przecież czy w dużym mieszkaniu czy w małym mamy jedna kuchnie i zazwyczaj jedną łazienkę, a to są jedne z większych kosztów przy remoncie.

Tu możesz przeczytać dokładne ceny remontu mieszkania 60 m2. Koszt remontu mieszkania z wyliczeniem materiałów i robocizny.

 

Jak rozpocząć i na co zwrócić uwagę przy planowaniu kosztów remontu

Najlepiej przed remontem zadać sobie pytanie ile mamy środków finansowych przeznaczonych na remont naszego mieszkania, poszukać jakie sprzęty, lampy, meble nas interesują zsumować koszt tego i sprawdzić, czy mieścimy się w budżecie. Koniecznie zapytajcie się w rodzinie, wśród przyjaciół ile oni średnio ostatnio wydali pieniędzy na swój remont. Zapytajcie fachowca budowlanego, projektanta wnętrz ile może kosztować cały remont, to wszystko co sobie zaplanowaliście.

Można skorzystać (co polecamy) z usług profesjonalnego projektanta wnętrz. Taka osoba przeprowadziła już w życiu wiele podobnych prac i będzie mogła dokładnie powiedzieć, czego musicie się spodziewać. Często projektant wnętrz robi na koniec szacunkowy kosztorys, dzięki czemu poznacie konkretne kwoty za dany materiał.

Jeżeli nie, to mamy dwa wyjścia, albo poszukać tańszych zamienników do znalezionych materiałów, albo… zwiększyć budżet, co z pewnością nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ w trakcie remontu ten budżet i tak może być nagięty ze względu na niespodziewane wydatki, które zawsze pojawiają się podczas takich prac.

Ile kosztuje remont mieszkania? To zależy od naszego budżetu. Tego się zawsze trzymajmy planując remont. Ceny są różne za materiały wykończeniowe. Możemy za baterie do umywalki wydać 100 zł, ale równie dobrze i 1000 zł. Na ten moment jeden z największych kosztów remontu to z pewnością usługi fachowców.