O czym należy pamiętać?
Projektując wnętrze trzeba mieć zawsze na względzie wygląd podłogi. Ma ona w dużej mierze funkcję reprezentacyjną. Świadczy ona o zamożności i guście właścicieli. Musi być zatem wybrana w sposób przemyślany.

Materiał podłogi nadaje charakter całej przestrzeni i pozwala na wydzielenie stref. Jest to element wnętrza, który widoczny jest przez cały czas i tak samo jest użytkowany.

Kolor podłogi wpływa na całościowy odbiór kubatury. Ciemny – optycznie pomniejsza przestrzeń, a jasny ją powiększa, dlatego ten drugi stosuje się przy małym metrażu.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze podłogi jest jej praktyczność. Należy uwzględnić gdzie ma być kładziona (w jakim pomieszczeniu – łazience, sypialni czy garażu), jacy będą jej użytkownicy (dzieci i zwierzęta domowe ograniczają wybór), jakie są możliwości finansowe inwestora, oraz czy będzie możliwość jej regularnej konserwacji.

Jakie są alternatywy?
W dużym skrócie można wymienić następujące, najważniejsze materiały podłogowe:
drewniane, laminowane panele PCV, panele winylowe, wykładziny w tym PCV, dywanowe i obiektowe, żywice epoksydowe, płytki zwane dawniej terakotą, gresy, kamień, ale także ostatnio modne i wracające do łask lastrico (Lastryko).

 

Krótka charakterystyka

Podłoga drewniana
wady: wysoka cena, konieczność zabezpieczenia powierzchni (zwłaszcza przy stałym kontakcie z wodą) i regularnej konserwacji, ograniczenia przy ogrzewaniu podłogowym (wyjątkiem są dwu i trójwarstwowe deski i parkiety), wymaga dobrej wylewki, miękkie drewna (iglaste) są podatne na mechaniczne uszkodzenia, zmiana struktury i objętości w zależności od wilgotności i temperatury powietrza
zalety: elegancka, wykonana z materiału naturalnego, wytrzymuje kilkadziesiąt lat, jest trwała (dotyczy dębu, jesionu i drewna egzotycznego), można ją barwić na różne kolory, proces cyklinowania i ponownego zabezpieczenia odświeża ją i doprowadza do wyglądu sprzed kilkunastu lat
cena: 120 – 500zł materiał, 50-120zł – robocizna + chemia

Panele podłogowe PCV
wady: są z tworzywa sztucznego, nie wyglądają elegancko, wydają nieprzyjemny dźwięk przy chodzeniu, zwłaszcza w butach, szybko niszczą się i ścierają
zalety: tanie, szybkie do ułożenia, łatwe w czyszczeniu, nie wymagają idealnej wylewki
cena: 30 – 100zł materiał, 30 – 60zł robocizna + podkład

Panele podłogowe Vinyl
wady: droższe od paneli PCV, tylko częściowo naturalne (zawierają kauczuk), cienkie – ok. 3mm co utrudnia łączenie ich z innymi materiałami podłogowymi
zalety: takie jak PCV oraz: są wyciszające i w pełni wodoodporne, trudno je odróżnić od drewna
cena: 70 – 180zł materiał, 30 – 70zł robocizna + podkład

Wykładziny
wady: ulegają zabrudzeniom, które często trudno usunąć, niepolecane alergikom i posiadaczom zwierząt
zalety; bogaty wybór kolorów, wzorów, długości włosa, wygłuszają pomieszczenie, przyjemne w dotyku
cena: 30-250zł materiał, 20 – 50zł robocizna + podkład lub/i chemia

Żywice epoksydowe
wady: jedne z najdroższych materiałów podłogowych
zalety: minimalistyczne, dowolność kolorystyczna, możliwość zalewania dowolnych przedmiotów (kamienie, monety, surowy beton), bardzo wytrzymałe i wodoodporne, odporne na uszkodzenia mechaniczne.
cena: 300 – 600zł kompleksowo (materiał + robocizna) + cela materiałów zatopionych

Płytki
wady: „zimne” w dotyku, wymagane bardzo dobre podłoże, mogą pękać, tanie mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym
zalety: bogata gama kolorów i wzorów (imitujące marmur, beton, cegłę, wykonywane ręcznie i zdobione ornamentami, stylizowane, z efektami 3D), wodoodporne i zmywalne,
cena: 40 – 1000zł materiały, 70 – 200zł robocizna + chemia

Kamień
wady: najdroższym materiał podłogowy, „zimny” w dotyku, mały wybór dekorów,
zalety: w pełni naturalny, dowolność formatów
cena: 700 – 2000zł materiał, 120 – 200 robocizna + chemia

Lastriko,
kojarzone  z klatkami schodowymi z lat 80tych, materiał występujący w formie płytek
Cena: 150 – 300zł materiał, 70 – 200zł za robociznę i chemię

Oprócz wymienionych powyżej klienci, stawiający na nowoczesność wybierają takie materiały jak szkło, blacha, bruki klinkierowe czy kostka.

Pewne jest jedno – decyzja o wyborze materiału na podłogę jest jedną z najważniejszych, przy projektowaniu wszystkich wnętrz.

 

BIAMS Budownictwo i Architektura

Marcin Sieradzki