Zapraszam do lektury tekstu „Art deco – ekskluzywność, kuntsz i dobry smak” ?.

Foto: Hunker

Geneza stylu

Art deco to styl w sztuce obejmujący malarstwo, architekturę i interesującą nas aranżację wnętrz. Rozwijał się głównie w czasie dwudziestolecia międzywojennego sukcesywnie zastępując w nowych wnętrzach styl secesyjny.

Foto: Architectural Digest

Kolorystyka

Kolory w tym stylu są wyraziste i czasem krzykliwe, ale mimo to – nieprzesadzone. Najchętniej wykorzystywane są kolory takie jak: biały, czy beżowy połączone z bordowym, czerwonym, a nawet intensywnym niebieskim. Często wykorzystuje się również granat, burgund czy zieleń. Dodatki z kolei najczęściej są w kolorze złotym lub srebrnym, rzadziej brązowym.

Foto: thouswell.com

Dodatki

W stylu art deco bardzo ważną rolę grają dodatki – nie raz są to takie drobiazgi, na które niewielu zwraca uwagę. Ale w wypadku tego stylu powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” jest jak najbardziej zasadne – konsekwencja i powtarzalność przy aranżowaniu detali sprawią, że całe wnętrza nabierze nowej jakości.

Materiały i meble

W stylu art deco popularne są takie materiały jak: marmur, naturalna skóra, palisander, mahoń, złoto, srebro, brąz. Styl ten lubi wykorzystywać również błyszczące i połyskujące tkaniny.

Luksus podkreślić może wykonany z marmuru, szkła lub drewna stolik. Meble w tym stylu są różnych kształtów. Często aby podkreślić kontrast – formy graniaste o ostrych kantach spotykają się z wyobleniami i zaokrąglonymi kształtami (szczegółnie przy stolikach, blatach, biurkach czy fotelach).

Foto: Hunker.com

Art deco – ekskluzywność, kuntsz i twórcza wizja

We wnętrzach urządzonych w stylu art deco dobrze poczują się osoby czujące sentyment do lat dwudziestych ubiegłego wieku, ale też Ci, którzy cenią sobie barokowy przepych i nie boją się ekperymentować przy aranżowaniu wnętrz.

Jeśli nie lubisz przepychu, to z pewnością zainteresuje Cię artykuł o stylu klasycznym ?: „Ponadczasowa harmonia stylu klasycznego„.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas. Zapraszam również do siebie na Facebooka, Instagrama i na TikToka, gdzie prezenetuję porady dotyczące aranżacji wnętrz ?.