Zapraszam do lektury artykułu: „Aranżacja łazienki na poddaszu – poradnik” ?!

Dlaczego na poddaszu?

Łazienki na poddaszu są zazwyczaj łazienkami rodzinnymi. Na parterze bywają mniejsze łazienki dla gości, lub małe ubikacje bez wanny czy prysznica. Duża łazienka na poddaszu może być problematyczna ze względu na skosy!

Aranżacja łazienki na poddaszu - poradnik

Foto: vigourpolska.com

Nieważne czy macie już dom/mieszkanie i musi się adaptować do zastanej przestrzeni, czy dopiero budujecie – ten artykuł może Wam dużo ułatwić!

Wysokość i kąt nachylenia

Ścianka kolankowa i kąt nachylenia dachu determinują, ile tak naprawdę bedziemy mieli miejsca do dyspozycji.  W łazience na piętrze będziemy przecież mieli odpowiednie urządzenia, sanitariaty i nie dość, że one muszą się zmieścić, to jeszcze my musimy mieć swobodny dostęp do nich!

Przykładowo, przy ściance kolankowej o wysokości 1 metra i kącie nachylenia równym 45°, to uzyskamy wysokość sufitu równą 190 centrymetrów w odległości 95 cm od ścianki kolankowej. Nie mało, prawda?

Jednak jeśli mamy taką samą ściankę, ale kąt nachylenia wynosi 30°, wtedy takie pomieszczenie jest zdecydowanie mniej ustawne – wysokość 190 cm uzyskamy dopiero w odległości 165 cm od ścianki!

Aranżacja łazienki na poddaszu - poradnik

Foto: blu.com.pl

Co w takim razie zrobić z takimi niewielkimi powierzchniami? Jak urządzić je najfunkcjonalniej?

Montaż wanny/prysznica

Przede wszystkim jest to kwestia sprawnego zaplanowania tego, jakie meble i urządzenia planujemy tam wkomponować.

Jeżeli chcemy zaaranżować wannę, musimy pamiętać, że wanna z nóżkami zazwyczaj ma 60 cm wysokości, a żeby móc w niej swobodnie przebywać potrzebujemy ok. 100 cm, a jeszcze pozostaje kwestia wejścia do niej bez gimnastykowania się! Oczywiście, możemy ustawiać ją pod różnymi kątami, ale jednak będziemy potrzebować conajmniej 160 cm.

Aranżacja łazienki na poddaszu - poradnik

A co jeżeli zamiast wanny chcemy kabinę prysznicową ??

Jak wiemy takie rozwiązanie ma swoją wysokość, więc musimy mieć możliwość swobodnego umycia się w niej, a deszczownica powinna być zamontowana na wysokości ok. 210 cm.

No i jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Z pomocą przychodzą nam producenci kabin pod wymiar! Wtedy skosy nie będą straszne, szyba będzie idealnie przycięta nie tylko pod skos, ale nawet jeżeli mamy jakąś niska zabudowę to możemy się do niej dostosować.

Tak dopasowaną kabinę w łazience na poddaszu możemy ustawić w ten sposób, że pod skosem bedziemy mieć dodatkowe półki na płyny, czy siedzisko, a tam gdzie jest wyżej – miejsce na deszczownicę.

Aranżacja łazienki na poddaszu - poradnik

Foto: New Trendy

Montaż ubikacji

Aby zamontować ubikacje wiszącą w łazience na poddaszu, to na sam montaż stelażu podtynkowego potrzebujemy około 120 -130 cm. Producenci w tym przypadku również wychodzą nam na przeciw i oferują stelaże podtynkowe wysokie na 80 cm, ale takie rozwiązania nie zawsze się sprawdzają.

Dlaczego? Możemy taki stelaż zamontować, możemy na takiej ubikacji usiąść, ale w wypadku, gdy kąt nachylenia dachu jest mniejszy niż 45°, to wtedy może pojawić się problem, żeby stanąć przed taką ubikacją.

Można zamontować sedes i bidet stojący, one również mają około 80 cm, lecz należy pamiętać, że podnosząc się z takiego sedesu potrzebujemy, aby była wysokość 190 cm około 70 cm od ścianki kolankowej.

Aranżacja łazienki na poddaszu - poradnik

Foto: domni.pl

Co zrobić gdy  musimy zamontować ubikacje pod skosem, a mamy nieodpowiedni do tego kąt nachylenia dachu?

Jeżeli chcemy zamontować jakieś urządzenie pod skosem, a nie mamy wystarczająco miejsca, to należy postawić przed ścianką kolankową drugą ściankę, która odsunie nam dany sprzęt na taka odległość, abyśmy mogli z niego swobodnie korzystać. Obok lub nawet w takiej ściance, możemy zrobić zabudowy, schowki, miejsce na wiadro, środki czystości, czy kosmetyki. Proste, a skuteczne i praktyczne ?!

Montaż umywalki

Z montażem umywalki może być największy problem – można ją montować tylko na tych ścianach, gdzie jest odpowiednia wysokość. Należy pamiętać, że oprócz naszego wzrostu musimy uwzględnić również lustro na danej ścianie, oraz odpowiednie oświetlenie.

Aranżacja łazienki na poddaszu - poradnik

Foto: wkrecona.pl

Czasami może się zdarzyć, że nie będzie możliwe zaaranżowanie lustra, wtedy więc taką umywalkę można zamontować blisko skosu. Góra umywalki powinna być na wysokości minimum 85 cm – tyle potrzebujemy miejsca aby umywalkę zamontować. Można tak zaaranżować umywalkę, ale czym wyżej tym lepiej i łatwiej z niej korzystać.

Montaż pralki

W tym wypadku mamy więcej możliwości niż przy poprzednich rozwiązaniach.

Normalna pralka ładowana od przodu ma wysokość 85 cm, czyli powinna bez problemu zmieścić się przy „normalnej” ściance kolankowej. Pracując przy pralce nie stoimy szczególnie długo, więc nawet gdy będziemy przez krótki czas schyleni, nie będzie to stanowiło dla nas problemu.

Jeżeli pralka ma wymiary 60 x60 cm, to stojąc przed nią, będzie dostępna wysokość około 150 cm. Należy się zastanowić, czy to nam wystarczy ?.

Czasami nie ma innego wyjścia i warto rozważyć takie rozwiązanie.

Aranżacja łazienki na poddaszu - poradnik

Foto: ladnydom.pl

Aranżacja łazienki na poddaszu – poradnik

Mimo widocznych utrudnień przy aranżowaniu łazienki na poddaszu nie stoimy na straconej pozycji! Jest wiele sposobów, aby taką łazienkę dobrze i wygodnie urządzić. W sukurs przychodzą nam producenci danych sprzętów, nasza pomysłowość i ewentualnie postawienie ścianek, gdzie dodatkowe miejsce możemy praktycznie wykorzystać.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.