Projektowanie przestrzeni biurowych czyli o czym pamiętać we wnętrzu biura

Bardzo wiele miejsca, na łamach portali branżowych i czasopism , poświęca się projektowaniu wnętrz mieszkań czy domów. Przyczyna jest prozaiczna i wręcz oczywista, każdy chce się czuć dobrze w miejscu zamieszkania. Jednak ostatnimi czasy, drugie tyle co w domu, spędzamy w  biurze. Często to właśnie tam przebywamy  więcej niż we własnym domu. Dlatego musi to być miejsce przyjazne, ale nie tylko dla nas, także dla innych pracowników no i oczywiście klientów. Jeżeli zatem zależy nam, aby przestrzeń biurowa była praktyczna ale i estetyczna to powinniśmy projekt wnętrz zlecić doświadczonemu architektowi, czyli komuś, kto ma wiedzę, jak sprawić, żeby efekt był piorunujący i zajmuje się na codzień projektowanie przestrzeni biurowych.

Mało kto, oprócz architektów z uprawnieniami zna przepisy i normy, które muszą być spełnione w każdym użytkowanym biurze. Dotyczą one między innymi ergonomii czy BHP.  Oczywiście ich ilość zależy od profilu działalności i rodzaju branży – dużo więcej jest dla pracowników fizycznych czy laboratoryjnych. Jednak jest szereg zasad, które będą się powtarzać we wszystkich.

Przeczytaj również: Jak zaprojektować kuchnię

Projektowanie przestrzeni biurowych

 

Projektowanie przestrzeni biurowych

Projekt wnętrza biura będzie zależał od kilku najważniejszych czynników.
1. wielkości pomieszczenia lub pomieszczeń (co jest związane zarówno z profilem działalności jak i z ilością zatrudnianych osób)
2. budżetu inwestora – można bowiem zaprojektować biuro oszczędnie lub „z przepychem”
3. profilu wizualnego firmy – dostosowanie często elementów wykończeniowych do ID, loga czy kolorystyki brandu

Na początku projektu należy wydzielić najważniejsze strefy takie jak:
1. wejściową z recepcją – nie tylko z uwagi na efekt „pierwszego wrażenia”, ale również wygody użytkowników
2. komunikacyjną – tutaj przepisy mówią wyraźnie, że korytarze muszą mieć szerokość 140cm netto lub 120cm przy mniej niż 20 osobach
3. klatki schodowe – z  odpowiednimi drogami ewakuacyjnymi
4. konferencyjną czy foyer – w którym prowadzone są rozmowy między pracownikami, szkolenia czy rozmowy z kientami
5. pomieszczenia wspólne / socjalne – w tym toalety (z odpowiednią ilością ustępów), szafki na czystości i szatnie,
6. wypoczynkową – gdzie pracownicy mogę pójść na przerwę
7. pracy – wydzielenie stref w zależności od stanowiska pracy czy funkcji (ważności) pomieszczenia

Dostęp do nich musi być dla każdego wygodny (także sąsiedztwo współpracujących ze sobą działów czy osób) oraz tak, żeby były spełnione wszelkie przepisy prawa (dostępu do dokumentów, z uwzględnieniem RODO).

Jak zaplanować oświetlenie – projekt oświetlenia porady

 

W biurach należy pamiętać o instalacjach branżowych takich jak klimatyzatory, wentylacja, czy elektrycznych, w skład których wchodzą wszelkie sprzęty, tablice rozdzielcze, alarmy, Internet, sprzęty antyprzepięciowe czy UPS i inne.  Wszystkie musza być poprowadzone w odpowiednich szachtach, zabudowane  lub poprowadzone podwieszanych sufitach. Nie można bowiem dopuścić, aby ktokolwiek potknął się o leżący na podłodze kabel.

Główne miejsca do pracy będą zależały od jej charakteru, tzn. czy jest to tzw. open-space czy pracownicy porozdzielani są na pokoje.
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z normami na pracownika przypada minimum 5m2 powierzchni (najlepiej 10m2) licząc z biurkiem.

Meble przy stanowisku pracy muszą być ergonomiczne i mieć odpowiednie atesty, przy których będzie wygodnie i zdrowo dla kręgosłupa. W sklepach jest duży wybór biurek, szaf, regałów jednak często nie spełniają potrzeb użytkowników lub tworzą potem niespójną przestrzeń jak z salonu meblowego. Lepszym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania indywidualnych projektów mebli razem z całym projektem wnętrza. Architekt wnętrz zrobi dla wykonawcy (stolarza lub meblarza) projekt wykonawczy. Najczęściej wykorzystywanym materiałem są płyta melaminowa, różnego rodzaju laminaty, HPL, MDF, szkło czy stal. Pamiętajmy również, że wiele można osiągnąć ze zwykłej płyty kartonowo-gipsowej. Wykonując odpowiednie wnęki, do których zostaną zamontowane drzwi można uzyskać gotową szafę.

Oświetlenie sztuczne to natężenie minimum 300 luxów na blat biurka i 150 luxów na korytarzach i drogach ewakuacyjnych. Można tu zastosować lampy kierowane lub dekoracyjne w zależności od potrzeb. Przy umiejętnym zaprojektowaniu oświetlenia można uzyskać niepowtarzalne często aranżacje. Natomiast przy dużych oknach i przy nadmiernym nasłonecznieniu z zewnątrz zaleca się żaluzje, jak również klimatyzatory, gdyż istnieje również ograniczenie z dołu jak i z góry co to temperatur w pomieszczeniu pracy.

Estetyka
Projekty wnętrz biurowych mogą być:
– typowo komercyjne, w których zastosowane będą takie materiały jak szkło, metal z neutralna kolorystyką szarości, bieli
– industrialne, z przewagą cegły, blachy, betonu czy modnej ostatnio surowej płyty OSB
– historyczne, np. prawnicze czy bankowe, w której dominować będą klasyczne meble i styl eklektyczny
– Eco, w których stosowane są naturalne materiały i kolorystyka kojarząca się z naturą

Tutaj możesz przeczytać o ogólnych poradach w projektowaniu wnętrz: Zasady przy projektowaniu wnętrz

Materiały
Będą zależały od funkcji pomieszczeń oraz budżetu. Oczywiste jest, że miejsca narażone na zabrudzenia lub takie, które mają kontakt z dużo ilością osób muszą być łatwe do konserwacji i dezynfekcji.

Podłogi muszą być zmywalne we wszystkich pomieszczeniach higieniczno – sanitarnych. Mogą to być płytki gresowe lub droższe żywice epoksydowe. W pomieszczeniach biurowych można zastosować panele PCV lub winylowe, wykładziny dywanowe czy nawet drewno. Wszystko zależy od budżetu oraz od certyfikatów dopuszczenia ppoż.
Sufity, jak już wspomniano wcześniej, dobrze żeby było podwieszane, najlepiej modułowe. Możliwe jest wtedy przeprowadzenie wewnątrz niego wszelkich instalacji. Mogą to być rasty z tworzyw, ale także siatki metalowe czy blacha. Wyjątek stanowią pomieszczenia sanitarne wymagające szczelności.
Farby podobnie jak materiały na podłogi zależą od funkcji pomieszczenia. Jeżeli wymaga ono ciągłego czyszczenia to, muszą to być farby zmywalne, nawet szorowane, ceramiczne, a jeżeli tapety to tylko z warstwami ochronnymi. Można zastosować również zabezpieczone tynki dekoracyjne czy beton.

Jeżeli nie chcecie, aby wasze biuro było magazynem przypadkowych mebli, za to chcecie, żeby czuli się tam dobrze zarówno pracownicy jak i klienci, to warto zatrudnić dobrego i doświadczonego architekta wnętrz. Takiego dla którego projektowanie przestrzeni biurowych nie jest nowością. Po dobrym wywiadzie z inwestorem zaproponuje on indywidualny projekt dostosowany do wszystkich wymogów zarówno formalnych jak i estetycznych.

Projektowanie przestrzeni biurowych Projektowanie przestrzeni biurowych Projektowanie przestrzeni biurowych Projektowanie przestrzeni biurowych