Jak dobrze sfotografować mieszkanie bez profesjonalnego sprzętu?
Ten, kto zdecydował się skorzystać z usług zawodowego fotografa wnętrz w pierwszej kolejności sprawdził cenę tej usługi, ilość zdjęć, które otrzyma, a na końcu być może portfolio czy opinie w internecie. Większość profesjonalnych fotografów zakres cen ma podobny, więc nie zawsze jesteśmy w stanie ponieść takie koszty. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie zdjęć. Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to być skomplikowaną filozofią, jednak nie należy zapominać o umiejętnościach i sprzęcie, którego nie posiadamy. Samodzielnie można uzyskać satysfakcjonujące efekty, tyle że nie będą one wyglądały tak dobrze jak praca zawodowego fotografa.
Jak dobrze sfotografować mieszkanie bez profesjonalnego sprzętu? ?
Sprzęt
Mówiąc o profesjonalnym sprzęcie mam na myśli przede wszystkim: aparat typu lustrzanka, obiektyw szerokokątny ( typowy do wnętrz). Przydatny w pracy fotografa na pewno też jest statyw.
Bardzo często podstawowym aparatem, który mamy przy sobie jest ten wbudowany w telefonie komórkowym. Smartfony mają coraz lepszą optykę, która również w niewielkim stopniu może poprawić jakość naszych zdjęć. Zdjęcia ze smartfona nie powiększymy do granic możliwości przy zachowaniu najwyższej jakości, stąd nadają się tylko do internetu, a nie do druku np. wielkoformatowego, który często wykorzystują projektanci wnętrz lub architekci. W smartfonach jest bardzo fajna, ale równie bardzo rzadko używana funkcja panoramy, która może zastąpić obiektyw szerokokątny. Użycie jej w umiejętny sposób i z zachowaniem prawidłowych zasad o których napisałam powyżej spowoduje, że zdjęcia naszych wnętrz będą satysfakcjonujące.
Technika
Jeżeli nasz telefon komórkowy lub aparat kompaktowy nie posiada tak zaawansowanych funkcji jak lustrzanka, nie ma obiektywu szerokokątnego, to jedyna opcja jaka nam zostaje, to zrobienie zdjęć poprawnie pod względem technicznym.
Warto przemyśleć kadr dla danego wnętrza – niech to nie będzie zdjęcie na kanapę, zlew czy łóżko. Warto ująć najwięcej elementów, na które pozwoli używany sprzęt. Dobrym kadrem, który często się sprawdza jest kadr symetryczny lub z pierwszym planem tzn. z elementem przyciągającym uwagę na pierwszym planie np. świeże kwiaty, a w tle reszta pomieszczenia. Taki zabieg nadaje zdjęciu głębi i ładnie zaznacza przestrzeń. Ważne jednak, żeby pierwszy plan nie zdominował całego kadru. Przykład poniżej (zrealizowany przez profesjonalną fotografkę, ale w ramach przykładu nadaje się idealnie).
Foto: FOME Aleksandra Długosz – Fotografia Wnętrz
Ważne jest również, aby zdjęcie wykonać wtedy, kiedy jest jasno i nie pod światło. Żeby robić zdjęcia pod światło (okno, lampy) trzeba wykazać się wiedzą, dlatego najbezpieczniej jest mieć okno za sobą, wtedy na pewno będziecie mieli przed sobą dobrze oświetlony kadr. Do tego warto zrobić detale, które są ciekawe i jeśli umiejętności na to pozwolą stworzyć kolaże , które stworzą unikalną całość łatwą do wyobrażenia.
Jak dobrze sfotografować mieszkanie bez profesjonalnego sprzętu?
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, bo planujesz sprzedaż mieszkania czy domu, to zerknij również na ten tekst – parę słów o home stagingu, czyli jak przygotować mieszkanie pod sprzedaż.
Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz !
Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite .
Zdjęcie tytułowe: Malwina Nogaj