Art deco – ekskluzywność, kunszt i twórcza wizja
Styl art deco nie stroni od bogactwa i luksusu. W takich wnętrzach nie ma miejsca na prostotę czy minimalizm, a dbałość o detale i ciekawe barwy to tylko niektóre cechy tego nurtu. Ten styl zdecydowanie stoi w kontrze do minimalistycznych stylów rodem ze Skandynawii - tutaj główną rolę gra przepych i luksus!
Zapraszam do lektury tekstu „Art deco – ekskluzywność, kuntsz i dobry smak” ?.
Foto: Hunker
Geneza stylu
Art deco to styl w sztuce obejmujący malarstwo, architekturę i interesującą nas aranżację wnętrz. Rozwijał się głównie w czasie dwudziestolecia międzywojennego sukcesywnie zastępując w nowych wnętrzach styl secesyjny.
Foto: Architectural Digest
Kolorystyka
Kolory w tym stylu są wyraziste i czasem krzykliwe, ale mimo to – nieprzesadzone. Najchętniej wykorzystywane są kolory takie jak: biały, czy beżowy połączone z bordowym, czerwonym, a nawet intensywnym niebieskim. Często wykorzystuje się również granat, burgund czy zieleń. Dodatki z kolei najczęściej są w kolorze złotym lub srebrnym, rzadziej brązowym.
Foto: thouswell.com
Dodatki
W stylu art deco bardzo ważną rolę grają dodatki – nie raz są to takie drobiazgi, na które niewielu zwraca uwagę. Ale w wypadku tego stylu powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” jest jak najbardziej zasadne – konsekwencja i powtarzalność przy aranżowaniu detali sprawią, że całe wnętrza nabierze nowej jakości.
Materiały i meble
W stylu art deco popularne są takie materiały jak: marmur, naturalna skóra, palisander, mahoń, złoto, srebro, brąz. Styl ten lubi wykorzystywać również błyszczące i połyskujące tkaniny.
Luksus podkreślić może wykonany z marmuru, szkła lub drewna stolik. Meble w tym stylu są różnych kształtów. Często aby podkreślić kontrast – formy graniaste o ostrych kantach spotykają się z wyobleniami i zaokrąglonymi kształtami (szczegółnie przy stolikach, blatach, biurkach czy fotelach).
Foto: Hunker.com
Art deco – ekskluzywność, kuntsz i twórcza wizja
We wnętrzach urządzonych w stylu art deco dobrze poczują się osoby czujące sentyment do lat dwudziestych ubiegłego wieku, ale też Ci, którzy cenią sobie barokowy przepych i nie boją się ekperymentować przy aranżowaniu wnętrz.
Jeśli nie lubisz przepychu, to z pewnością zainteresuje Cię artykuł o stylu klasycznym ?: „Ponadczasowa harmonia stylu klasycznego„.
Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas. Zapraszam również do siebie na Facebooka, Instagrama i na TikToka, gdzie prezenetuję porady dotyczące aranżacji wnętrz ?.