Styl vintage we wnętrzach – czym się charakteryzuje
Styl vintage we wnętrzach – czym się charakteryzuje? Styl vintage to druga młodość mebli, dekoracji, sprzętów, a czasem i mieszkańców. Jest to bardzo ciekawy i kolorowy styl, w którym liczy się pomysłowość, wiek rzeczy znajdujących się w mieszkaniu i wytrwałość w chodzeniu po pchlich targach.
Aranżacja wnętrz w stylu vintage udowadnia, że to co solidne, opiera się duchowi czasu. Pokazuje, że są rzeczy ponad czasowe, które mogą cieszyć użytkownika jeszcze długo po tym, gdy straciło swój blask.
To również może Cię zainteresować: Jak zaprojektować kuchnię
Styl vintage we wnętrzach – czym się charakteryzuje?
Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?
Myślę, że jest to jeden z przyjemniejszych styli do urządzania wnętrza. Możemy dzięki niemu przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz, poznać historię danej epoki i przy okazji stworzyć, coś niepowtarzalnego, innego w swoim mieszkaniu, coś, czego nie uświadczysz u sąsiada. Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage? Oczywiście z głową. To nie jest tak, że jeżeli jest to styl który lubi historię, to możemy teraz zbierać wszystkie rupiecie i przynosić do domu. Tak jak każdy inny styl vintage ma swoje cechy.
Przede wszystkim, zdecyduj się na daną epokę. Pomyśl z jakiego okresu meble, sprzęt Ci się podoba. Przy jakich meblach będziesz czuł się przyjemnie i wygodnie. Jeżeli już znalazłeś dany ciekawy mebel, to odrestauruj go, wyczyść i napraw. O to chodzi, aby miały swoja duszę, a nie aby straszyły znajomych. To, że dostałeś w spadku po babci wersalkę, to nie oznacza, że ma być brudna i z dziurą. Włóż trochę wysiłku wyczyść ja i wymień obicie.
Nie myśl nawet o kupowaniu podróbek mebli. W dzisiejszych czasach, jest sporo firm specjalizujących się w tym temacie, ale nie o to chodzi. Te przedmioty maja mieć swoją duszę, charakter, a nie zostać wyprodukowane w Chinach za parę groszy miesiąc temu. Jedyny wyjątek to stylizowany sprzęt AGD. Tu wiadomo, że ciężko znaleźć dobry i działający sprzęt z lat na przykład pięćdziesiątych zeszłego wieku.
Przeczytaj również: Porady przy projektowaniu wnętrz
Styl vintage w Polsce
W Polsce styl vintage, przez długi czas omijany był szerokim łukiem. Musiało dorosnąć całe pokolenie od czasów komuny, aby styl ten powrócił do łask. Niestety w latach 70/80 ubiegłego wieku, nie kupowaliśmy mebli jakie nam się podobały, a tylko takie jakie były dostępne. Był przesyt tym stylem, takimi samymi meblami w każdym mieszkaniu, lakierowanymi meblościankami, i przeszklonymi regałami.
Na szczęście teraz mamy wybór i możemy również zdecydować się na meble z tamtych lat. Wróciły do łask krzesła, lampy, meblościanki z lat 70. Poszukujemy na nowo fotela Chierowskiego 366 który jest klasykiem i synonimem tamtych czasów. Odnawiamy lakierowane komody na nóżkach i poszukujemy ceramiki z Chodzieży, czy Bolesławca.
Jakie kolory do stylu vintage?
Styl vintage lubi kolor. Odpoczniemy tu od panujących nam obecnie bieli i szarości. W stylu vintage używamy kolorów ciepłych, słonecznych i przede wszystkim w tkaninach możemy mieć urozmaicenie. Aby zachować ducha z tamtych lat mieszkanie w stylu vintage należy pomalować na kolor złocisty. Pasować też będą beże, brązy. W dodatkach pokaże się nam kolor szmaragdowy, naturalne odcienie drewna, kolor zielony i niebieski (szczególnie na kanapach i fotelach).
Zobacz: 7 błędów w aranżacji małych mieszkań
Jakie dodatki do stylu vintage?
Jeżeli chcesz urządzić mieszkanie w stylu vintage, to dodatki będą nieodzowne. Na całe szczęście, wybór na rynku jest jeszcze duży. Lata 60, 60 i 80 ubiegłego wieku kojarzą nam się z kryształami, dlatego zawsze warto na nie postawić. Kieliszki z krośnieńskiej fabryki, szklanki w plastikowych uchwytach, szklanki musztardówki, figurki z Ćmielowa, kryształowe cukiernice, popielniczki czy karafki z huty szkła Irena, będą idealnie pasować.
We wnętrzach w stylu vintage nie powinno zabraknąć samowaru, syfonu na naboje, oraz wazonów z goździkami. Postaw też na detal. Pomyśl o włącznikach światła ze ściemniaczami, o boazerii w przedpokoju, czy kasetonach na suficie.
Meble w stylu vintage
Tak jak wspomniałem fotel Chierowskiego 366, powstały w latach 60 ubiegłego wieku (1962 rok), jest klasykiem i często ode tego punktu zaczynamy wystrój mieszkania w tym stylu. nie możemy jednak zapomnieć o ławie z okutymi blachą nogami, stojącą przed wersalką. Prosta szafka RTV na nóżkach również się sprawdzi. Ponadto w tamtych czasach mieliśmy w mieszkaniach kredensy, oraz stoliki na doniczki.
Jeżeli poszukujemy innych foteli, to warto postawić na wygodne, duże tapicerowane na toczonych nogach. Do tego mamy rozkładaną wersalkę, koniecznie z narzutą i poduszkami.
Planujesz remont, przeczytaj: Jak zaplanować oświetlenie
Tkaniny w stylu vintage. Styl vintage we wnętrzach – czym się charakteryzuje
W tamtych latach tkaniny odgrywały bardzo ważną rolę. Mieliśmy ich nadmiar w każdym kącie. Wersalki i fotele były z narzutami, na lakierowanym stoliku była serwetka, a w oknach zawsze zasłony. Jeżeli chcemy urządzić mieszkanie w stylu vintage, to tkanin nie może w nich zabraknąć. Postawmy na len, flausz, aksamit (ten ostatni szczególnie przy zasłonach). Możemy również wybrać poliester, czy bawełnę. Kolory tych tkanin mogą być różne. Można zastosować kolor zielony, żółty, brązowy, czy pomarańczowy. Nie róbmy jednak jednego wielkiego miszmasz. Trzymajmy się koloru głównego, aby nie wyszedł nam z tego eklektyzm.
Przed budową i remontem zapoznaj się: Jak zaplanować gniazdka i włączniki w domu