Jest oczywiście kilka zasad którymi powinniśmy się kierować, lecz nie musisz się też ich kurczowo trzymać. Zazwyczaj wystarczy tylko i aż zdrowy rozsądek 🙂 A najlepiej aby nie zepsuć tego pomieszczenia przy urządzaniu, przeczytaj poniższy artykuł: 10 błędów w aranżacji salonu.

Błędy w aranżacji salonu

Błędy w aranżacji salonu mogą być wizualne i funkcjonalne. Często jest tak, że bardzo stawiamy na wgląd, na to co znajomi powiedzą, rodzina, a nie patrzymy na funkcjonalność, oraz niestety na siebie, na nasze przyzwyczajenia i gust. Aby dobrze urządzić salon powinniśmy być ze sobą szczerzy i odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim klimacie najlepiej się czujemy. Jaki styl i atmosfera będzie dla nas odpowiednia, nie tylko teraz, ale nawet za pięć lat.

Zapraszam Was do poniższego odcinka, w którym dokładnie powiedziałem, jak urządzić salon:

10 błędów w aranżacji salonu

1 błąd w aranżacji salonu

Kurczowe trzymanie się trendów.

Niestety jest to często spotykane i powiązane jest z tym co napisałem powyżej. Bywa tak, że chcemy pokazać innym jacy to jesteśmy nowocześni, jak znamy się na obowiązujących trendach, modzie, albo czasami wręcz przeciwnie. Idziemy w ekscentryczne wnętrza, aby pokazać naszą odmienność.

Zapominamy często przy tym, że najważniejsze jest abyśmy to my dobrze się czuli w tym pomieszczeniu. Abyśmy po pracy odpoczęli w nim, wyluzowali się. To jest nasz salon i My w nim będziemy przebywali najwięcej, a nie nasi znajomi czy rodzina.

2 błąd w aranżacji salonu

Źle dobrane kolory.

Z jednej strony jest to nieraz powiązane z trendami i tym, że na siłę chcemy się dopasować, a z drugiej strony brakiem wyobraźni. Niestety w mieszkaniach salony nie są zbyt duże i niektóre barwy nie do końca tam pasują. Ja stoję w opozycji do tego, że do małych pomieszczeń nie powinno się dawać ciemnych kolorów. Można, oczywiście, chociaż łatwiej jest takie pomieszczenie urządzić w jasnych kolorach, lecz to nie znaczy, że ciemne zupełnie odpadają.

Większym minusem dla mnie są kolory bardzo intensywne. Ktoś może powiedzieć, że zgodnie z powyższym punktem jeżeli takie kolory lubię, to powinienem móc pomalować na taki kolor jak chcę. Tak, ale nie wszystkie ściany.

Jeżeli lubisz intensywne kolory, to warto zastosować je na dodatkach, dekoracjach, obrazach, ewentualnie na jednej ścianie, a nie na wszystkich.

Zobacz ten artykuł: 10 błędów w aranżacji kuchni

błędy w aranżacji salonu

3 błąd w aranżacji salonu

Źle zaprojektowane oświetlenie

Niestety jest to częsty błąd w aranżacji salonu. Często jest dana tylko jedna lampa na środku, oświetlającą nam cały pokój. Po pierwsze, zaburza to symetrię, po drugie w takim przypadku, często brakuje oświetlenia nastrojowego, a nawet bywa i tak, że jest za ciemno.

Gra światłem jest bardzo ważna. Powinniśmy mieć możliwość zrobienia półmroku wieczorem, tak aby światło nie raziło nas w oczy, ale aby też nie było zbyt ciemno. A przede wszystkim dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy stworzyć klimat.

4 błąd w aranżacji salonu

Źle rozmieszczone meble.

Błąd ten często wynika z braku przestrzennej wyobraźni. Zdaje sobie sprawę, że nie każdy musi ją mieć, ale i na to jest sposób. Naprawdę nic tak nie będzie Was denerwowało, jak źle ustawiony fotel, lampa, którą trzeba za każdym razem omijać idąc z kuchni z kubkiem kawy. Bardzo często jest tak, że zdajemy sobie sprawę gdzie stanie sofa, fotel, stolik, lecz niestety nie bierzemy już pod uwagę ile miejsca potrzebujemy pozostawić miedzy nimi.

Tak jak wspomniałem jest na to sposób. Najlepiej wziąć kredę do ręki i kartonowe pudła. Rozrysować na podłodze gdzie jaki mebel ma stać, a później ustawić te kartony, aby można było sobie przestrzennie wyobrazić dane wnętrze. To zapewne pomoże, aby nie popełnić tego błędu.

 

5 błąd w aranżacji salonu

Design ważniejszy niż funkcja.

Ja wiem, że niektóre meble świetnie wyglądają. Wiem, że są modne. Wiem,  że znajomy taką sofę właśnie kupił i super u niego wygląda. Ale co z tego, jeżeli nie wiadomo co zrobić, czy na tej sofie należy siedzieć, czy leżeć. A stolik kawowy ma tak fantazyjną formę, że trudno jest na nim postawić filiżankę kawy. Wygląd jest ważny, lecz nie za wszelką cenę 🙂

Przeczytaj: jak ustrzec się błędów w aranżacji łazienki

6 błąd w aranżacji salonu

Za dużo drobiazgów i bibelotów.

Odpowiednie przechowywanie pamiątek, rzeczy związanych z naszym hobby, również jest ważne. Daleki jestem od tego, aby mówić, że nie powinieneś ustawić na półce pamiątki z wakacji, jakiejś świeczki, czy ramki ze zdjęciem.

Lecz niestety czasami wymyka się to spod kontroli. Najbardziej to boli w małych pomieszczeniach, gdzie na półce mamy postawione to, czego już nie mogliśmy po prostu nigdzie indziej schować. Takie wnętrze często jest zagracone, a nie ozdobione. Wygląda to wszystko na bałagan, a nie na przemyślaną dekorację salonu.

10 błędów w aranżacji salonu

7 błąd w aranżacji salonu

Źle dobrany dywan

Mam na myśli tu przede wszystkim rozmiar dywanu, ale również i kolor. Bardzo często się zdarza, że ten dywan jest mikroskopijny, pod samym stolikiem kawowym. Czasem jest trochę większy i wychodzi spod niego. Lecz nadal to wyglada jak gdyby nam zabrakło pieniędzy na inny, lub nie mieliśmy czasu znaleźć odpowiedni i daliśmy ten, który udało się zdobyć.

Odpowiednio dobrany dywan powinien wchodzić krawędziami pod sofę i fotel. Szczególnie ważne jest to w większych pomieszczeniach. Mały dywan, a czasem chodnik naprawdę nie wygląda ciekawie.

błędy w aranżacji salonu

8 błąd w aranżacji salonu

Źle i niepraktycznie dobrane materiały.

Dzieje się tak, jeżeli patrzymy na daną rzecz w oderwaniu od całości. A nawet więcej, w oderwaniu od domowników i przeznaczenia danej rzeczy. Skórzana sofa może i fajnie wygląda, lecz jeżeli zamierzasz na niej spać, to jest to zły wybór. Nawet siedzenie na niej nie jest zbyt wygodne.

Biały, włochaty dywan jest super. Pod warunkiem, że nie masz alergii i nie martwisz się o kurz który w nim będzie. Lubię długie zasłony, zresztą podobnie jak koty. Jeżeli chcesz je mieć w domu, to zastanów się nad firmanami i zasłonami. Podobnie jeżeli masz psa w domu. Jasna sofa może nie być najszczęśliwszym pomysłem.

Zobacz: 7 błędów w aranżacji małych mieszkań

9 błąd w aranżacji salonu

Widoczne kable i źle zaplanowane gniazdka.

Jeżeli chcesz aby Twój salon był funkcjonalny, to przed jego urządzeniem zrób projekt funkcyjny, w którym wyrysujesz dokładnie wszystkie meble i urządzenia. Dzięki takiemu schematowi, będziesz wiedział gdzie i w jakich miejscach potrzebujesz gniazdka. Salon może być ładnie urządzony, lecz jeżeli wszędzie są widoczne kable ze sprzętów RTV, lub przedłużacze, to potrafi zaburzyć to całą harmonię.

błędy w aranżacji salonu

10 błąd w aranżacji salonu

Brak spójnego stylu.

Nawet eklektyzm musi być odpowiednio dobrany. Lubisz przeglądać katalogi wnętrzarskie i inspiracje w internecie. Ja również, ale nie kopiuj jeden do jednego tych rozwiązań, bo może się okazać, że to nie pasuje do całości domu, a przede wszystkim do Ciebie.

Jeszcze gorzej jest, jeżeli zapożyczymy coś z jednej inspiracji bo fajnie wyglądało, a obok damy całkowicie coś innego, co w zupełności nie pasuje do wcześniejszego przedmiotu. Umiejętne mieszanie styli, również jest sztuką 🙂

Błędy w aranżacji salonu. Podsumowanie:

10 błędów w aranżacji salonu

1 Błąd. Kurczowe trzymanie się trendów.

2 Błąd. Źle dobrane kolory.

3 Błąd. Źle zaprojektowane oświetlenie

4 Błąd. Źle rozmieszczone meble.

5 Błąd. Design ważniejszy niż funkcja.

6 Błąd. Za dużo drobiazgów i bibelotów.

7 Błąd. Źle dobrany dywan

8 Błąd. Źle i niepraktycznie dobrane materiały.

9 Błąd. Widoczne kable i źle zaplanowane gniazdka.

10 Błąd. Brak spójnego stylu.

Nadal uważam, że aranżacja salonu nie jest trudna i z łatwością można się ustrzec błędów w aranżacji salonu. Wierzę, że powyższe przykłady Ci w tym pomogą.