Zapoznajcie się z artykułem: „6 zasad w aranżowaniu wnętrz, których nie wolno łamać”

Więc bez zbędnego przedłużania, przechodzimy do sedna:

Zasady w aranżowaniu wnętrz

Doceń styl budynku i jego architektoniczne zalety

Jeżeli masz szczęście posiadać mieszkanie w kamienicy, w starym budynku po fabryce, w domu z bali itp, to zwróć uwagę na już istniejące elementy architektoniczne.

Jeżeli budynek posiada oryginalne belki drewniane, ładnie zdobione okiennice, cegłę przedwojenną, to zbrodnią byłoby tego nie wykorzystać. Uszanuj to, wyodrębnij i spróbuj uwypuklić tak, aby było widoczne. Postaraj się połączyć te materiały z nowoczesnym wystrojem, a gwarantuję, że pomieszczenie zrobi się przytulne, z historią, a zarazem będzie nowoczesne i w Twoim stylu.

Inspiruj się, ale nie kopiuj

Oglądaj programy telewizyjne, rozmawiaj ze znajomymi, którzy skończyli już remont, inspiruj się stronami w Internecie, czy naszym portalem lub Facebookowym fanpagem. Jednak nie kopiuj! Dobrze jest znaleźć ciekawe pomysły, ale na podstawie inspiracji stwórz własna wersję.

We własnym domu musisz czuć się dobrze, a nigdy tak nie będzie, jeżeli nie włożysz w nie serca tylko skopiujesz czyjeś pomysły. Bądź sobą!

Budżet

Często musimy ograniczyć wydatki i godzimy się na pewne kompromisy.

To, co mogę polecić, to dwie rzeczy:

– Zrób dokładny kosztorys przed rozpoczęciem prac. Nie oszukuj się i nie wmawiaj, że coś znajdziesz taniej, jeżeli w większości sklepów proponują określoną cenę. Staraj się przewidzieć wszystko: farby, gniazdka, klamki w drzwiach itp. Ludzie wiedzą, że muszą kupić umywalkę, stół czy piekarnik, ale zapominają, że żarówki do lamp, czy tuleje do drzwi łazienkowych też kosztują. To są drobne kwoty, lecz niestety generują dużą sumę końcową.

I koniecznie dodaj do tego kosztorysu 20% na niespodziewane wydatki lub zmianę planów w trakcie zakupów.

– Jeżeli nie masz nieograniczonego budżetu, to uwzględnij kompromisy. Bądź rozsądny. To, co jest zabudowane w ścianach – stelaż czy baterie podtynkowe – kup z dobrej firmy z długą gwarancją. Jeżeli jednak masz baterię stawianą na umywalce, to nawet jeżeli zepsuje Ci się pod dwóch latach, wymiana jej nie sprawi Ci kłopotów.

Zaplanuj wszystko wcześniej „na milimetry”

W głowie możesz mieć super plany i pomysły, poukładasz i poustawiasz sobie wszystko jak należy, lecz jeżeli nie rozrysujesz tego na papierze z wyliczeniem każdego centymetra, to możesz się mocno przeliczyć. Weź pod uwagę wszystko. To, że stolik kawowy musi być odsunięty od sofy, to, że trzeba mieć możliwość wysunięcia krzeseł, lub to, że drzwi z pralki też trzeba otworzyć. Zobacz czy łóżko, wannę, szafę dasz radę wnieść do mieszkania np. przez wąską klatkę schodową, drzwi lub w ostateczności okno.

Łam stereotypy

Zastanawiasz się, czy łamać zasady, czy nie? Teraz akurat radzę bądź oryginalny. Dlaczego masz mieć mieszkanie standardowo zaprojektowane? Nie zadawaj sobie pytań, co inni powiedzą. To jest Twoje „M” Ty tu będziesz mieszkać i Ty masz się tu dobrze czuć.

Kto powiedział, że łazienka ma być cała w płytkach? A dlaczego nie dać tam tapety? Zasady w aranżacji wnętrz są ważne, lecz można je zawsze lekko nagiąć!

Krzesła muszą pasować do stołu? A kolory w sypialni muszą być spokojne, żeby się dobrze spało? Jeśli chcesz wygrać w swoim projekcie, musisz zaryzykować i złamać zasady aranżacji wnętrz.

Zdecyduj co jest ważne w Twoim pomieszczeniu

Zlokalizuj i ustal, jaki jest centralny punkt w danym pomieszczeniu. Co chcesz zaznaczyć i podkreślić. Jak już będzie tego pewien zrób tak, aby zwracał uwagę Twoją i gości.

Punktem centralnym może być kominek, okno ze stara okiennicą, ale również jakiś mebel, ozdoba, czy ciekawie zaaranżowana ściana.

Zasady w aranżowaniu wnętrz, których lepiej się trzymać

Zasady w aranżacji wnętrz pomagają stworzyć oczekiwane przez nas wnętrze. Najważniejsze abyśmy w danym wnętrzu czuli się bardzo dobrze, aby było dostosowane do nas i pod względem funkcjonalnym i wizualnym. Na pewno nie zaszkodzi trzymać się zasad przy projektowaniu wnętrz, aby było i ładnie i praktycznie.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję porady i inspirujące projekty dotyczące aranżacji wnętrz ?!

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.