Styl rustykalny we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Styl rustykalny czyli jaki? Myśląc styl rustykalny, pierwsze co przychodzi nam do głowy, to wiejskie domy, sielankowy nastrój, ręcznie robione ozdoby i drewniane meble. I dużo w tym jest prawdy. Styl rustykalny nawiązuje do dawnych czasów, do drewnianych wiejskich chałup i sielskiego życia na wsi.

Zobacz również: Jak zaprojektować kuchnie

styl rustykalny we wnętrzach

Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym?

To, że mieszkasz w centrum miasta, nie oznacza, że po przekroczeniu progu, nie możesz znaleźć się w innym świecie, nie możesz mieć kawałka swojej wsi w centrum metropolii. Wnętrza w stylu rustykalnym, maja niesamowity klimat swobody, sielskości i spokoju. Aby urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym, postaw na jasne ściany, na których może być położona boazeria, koniecznie muszą znaleźć się drewniane meble, najlepiej stare z widocznymi latami użytkowania, oraz otwarte, drewniane półki. Na półkach tych powinny się znaleźć ceramiczne zdobione talerze, gliniane naczynia, oraz świeczniki. Jaka podłoga w stylu rustykalnym? Oczywiście drewniana, najlepiej postarzana z dużymi widocznymi sękami.  Na ścianach również może pojawić się drewno, tym bardziej, jeżeli będzie ono bielone.

styl rustykalny we wnętrzach - czym się charakteryzuje

Jakie kolory w stylu rustykalnym?

Na pewno w stylu rustykalnym mamy kolory ziemi, czyli beże, brązy, przydymiony kolor zielony. Kolory w stylu rustykalnym są spokojne, pastelowe i jasne, z ciemniejszymi akcentami. Na pewno sprawdzi się kolor biały, beżowy, jasno niebieski. Spotkamy tu również naturalne kolory drewna, oraz kolor niebieski.

łazienka w stylu rustykalnym

Dodatki w stylu rustykalnym. Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Wnętrzom w stylu rustykalnym, charakteru nadają właśnie dodatki. Dekoracje zaczerpnięte z przełomu XIX i XX wieku. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj wszystkie gliniane, czy metalowe naczynia, drewniane figurki, czy dzbanki kamionkowe. Dodatki w stylu rustykalnym, mają charakter ludowości, ręcznych ozdób, dlatego też śmiało można postawić, na szydełkowane obrusy, czy serwetki. Ponad to ładnie wkomponują się też wiklinowe meble, czy duże dzbany z wysoka wysuszona trawą.

To również może Cię zainteresować:

Biała kuchnia – wady i zalety, jak o nią dbać i z czym łączyć

 

Kuchnia w stylu rustykalnym

W kuchni w stylu rustykalnym to przede wszystkim drewniane meble, z otwartymi półkami, oraz przeszklonymi witrynami. Blat wykonany jest zazwyczaj z drewna, lecz zdarza się również z kamienia. We współczesnych kuchniach rustykalnych meble są zazwyczaj bardziej nowoczesne, a nawiązujemy do stylu przede wszystkim blatem, oraz dekoracjami na półkach. W oknach mamy zazdrostki, a pod meblami wiszą wiązki czosnku i lawendy. Na ścianach świetnie będzie wyglądała cegła, lub lekko ubity tynk, pokazujący upływ czasu.

Kuchnia w stylu rustykalnym

 

Salon w stylu rustykalnym

W pokoju dziennym postaw na naturalne kolory. Sofa, czy fotel niech będzie w przyjemnym w dotyku materiale, może być z narzutą z lnu, czy bawełny. Stół można zrobić z palet, lub ze starej skrzyni. Żyrandol możemy być w formie świecznika, z tego samego typu żarówkami. Jako dodatki postaw na chodnik pod nogami, zamiast dywanu, na ceramiczny wazon, oraz ręcznie robioną serwetkę na półce, czy stoliku.

Przeczytaj: Zasady w projektowaniu wnętrz

Porady przy projektowaniu wnętrz – na co zwrócić uwagę przy aranżacji mieszkania