Styl minimalistyczny wywodzi się z Japonii i z ich filozofii Zen. To od tego rozpoczął się trend we wnętrzach, gdzie mniej oznacza więcej. Tu nie ma miejsca na zbędne dekoracje, przepych i ciężkie meble, czy dodatki. Jeżeli lubisz prostotę, brak zbędnych bibelotów, stawiasz na jakość a nie na ilość, to styl ten jest dla Ciebie.

Zobacz przykłady wnętrz minimalistycznych: Aranżacje wnętrz w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

dom w stylu minimalistycznym

Jak urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym?

Wydawać by się mogło, że skoro taki styl nie potrzebuje wiele, to urządzić mieszkanie w stylu minimalistycznym nie będzie trudno. Jak zwykle haczyk tkwi w szczegółach. Ten styl jak każdy inny ma swoje cechy, zasady których powinniśmy się trzymać.

Z całą pewnością mieszkanie w stylu minimalistycznym, jest praktyczne, funkcjonalne, bez natłoków mebli, kolorów i dodatków. Prostota ta przejawia się w każdym aspekcie: w ilości, strukturze, fakturze i w formie.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – czym się charakteryzuje

salon w stylu minimalistycznym  kuchnia w stylu minimalistycznym

Przeczytaj również: Jak zaprojektować kuchnię

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni

 

Poznaj cechy stylu minimalistycznego:

– skromna ilość mebli. We wnętrzach w stylu minimalistycznym mamy tylko podstawowe meble. Sofa, stół, szafa, stolik kawowy i oczywiście meble kuchenne. Często w tych wnętrzach rezygnujemy nawet z telewizora, a jak on już jest, to szafka RTV pod nim, jest prosta w kształcie i strukturze.

– Fronty mebli są lakierowane. Do niedawna zazwyczaj na wysoki połysk, a od kilku lat są również matowe. Uchwyty jeżeli są, to delikatne w formie relingów, lecz często spotykamy się z meblami bez uchwytowymi. Otwarte półki jeżeli są to są to pojedyncze sztuki. Zazwyczaj jednak wszystko jest pozamykane za frontami. Meble takie są zazwyczaj robione na wymiar, lub modułowe. Stworzone tak, aby były jak najbardziej funkcjonalne.

– brak zbędnych dekoracji. Nie mamy tu powystawianych bibelotów, zbierających kurz figurek, pamiątek z wakacji. Dekoracje bywają, lecz w okrojonej wersji.

– Pojedyncze dekoracje maja jedynie podkreślić ascetyzm wnętrza. Jeżeli obraz, to może być to kolorowa abstrakcja, która na spokojnej ścianie szczególnie będzie rzucać się w oczy.

– gładkie ściany. To od tego stylu Polacy zaczęli zwracać dużą uwagę na gładź na ścianach. Ściany powinny być tak proste, jak lakierowane fronty w meblach.

To również może Cię zainteresować: Biała kuchnia zalety i wady

Biała kuchnia – wady i zalety, jak o nią dbać i z czym łączyć

mieszkanie w stylu minimalistycznym

cechy stylu minimalistycznego   Styl minimalistyczny we wnętrzach – czym się charakteryzuje

Jakie kolory w stylu minimalistycznym

Jeżeli chcesz urządzić wnętrza w stylu minimalistycznym, to kolory odgrywają tu bardzo ważną rolę. Może nie koniecznie barwa a ich ilość. Oczywiście ilość minimalna. Jak pomalować mieszkanie w stylu minimalistycznym? Zazwyczaj ściany są pomalowane na kolor biały, lub pochodny od białego. Mamy tu różnego typu pastele, ale również szarości i popiele. Jeżeli jest jakiś wyraźny kolor to tylko na jednej ścianie, lub na sofie, czy obrazie opartym o ścianę.

Zalety stylu minimalistycznego -Styl minimalistyczny we wnętrzach – czym się charakteryzuje

– Pierwszą zaletą stylu minimalistycznego jaką często słyszę od ludzi to… mniej sprzątania. Dzięki temu, że mamy tu wszystko pochowane, pozamykane w szafach i szafkach, że nie mamy zbędnych bibelotów i drobiazgów, nie musimy poświęcaj dużej ilości czasu na sprzątanie.

druga zaleta tego stylu to spokój i harmonia. W natłoku życia codziennego, taki minimalizm wprowadza spokój. Dzięki temu, że nie mamy na widoku wielu akcesoriów, wnętrza te wprowadzają do naszego życia spokój i  ład.

– idealne wnętrza dla alergika, to kolejna zaleta stylu minimalistycznego. A alergików jest coraz więcej. Dzięki temu, że nie mamy tutaj tapet, dywanów, a często i firan, nie ma na czym kurz się zbierać. Jest to świetny pomysł na urządzenie mieszkania dla alergika.

– przykuwają uwagę. Kolejna zaleta stylu minimalistycznego jest taka, że wnętrza te podobają się wielu osobą. Jest to spowodowane tym, że nie ma tu natłoku rzeczy. Sam zresztą pomyśl, jeżeli w domu jest setki drobiazgów, pamiątek i bibelotów to wnętrza takie wydaja nam się zagracone i brudne.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – czym się charakteryzuje

Światło w stylu minimalistycznym

Światło w tym stylu ma szczególne znaczenie. W związku z tym, że nie mamy tu dużej ilości dekoracji, to właśnie ono ma podkreślać jakość wnętrza, jego charakter, oraz klasę. To dzięki niemu możemy wyznaczyć strefy w mieszkaniu. Ale jak to w tym stylu bywa, nie można też przesadzić. Ma być ono skromne, nie rzucające się w oczy, a ładne właśnie poprzez swój ascetyzm i swoja prostotę.

Łazienka w stylu minimalistycznym

Wydaje się, że styl minimalistyczny jest stworzony do łazienki. Wiadomo, że wnętrze to lubi czystość i porządek. Jaki więc styl lepiej do tego pasuje? Jak urządzić łazienkę w stylu minimalistycznym? Oczywiście prosto, bez zbędnych rzeczy. Meble które mamy powinny być podwieszone, tak samo zresztą jak ubikacja. Fronty w tych meblach są wykonane w lakierze, zazwyczaj w białym kolorze, chociaż akurat tego nie musimy się sztywno trzymać. Płytki na ścianach powinny być dużego formatu, bez wzorów, fugi jak najmniejsze. Sanitariaty również powinny być w prostej formie, a wszystkie kosmetyki pochowane w szafkach. Tak stworzona łazienka w stylu minimalistycznym, będzie nie tylko ładna, ale i praktyczna.

Styl minimalistyczny we wnętrzach – czym się charakteryzuje

Styl minimalistyczny we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Wnętrza w stylu minimalistycznym mają wielu zwolenników i z całą pewnością, przez wiele lat jeszcze będą cieszyć się popularnością. Wprowadzają one w nasze życie ład i porządek. Są one stworzone dla ludzi pewnych siebie, zdecydowanych, uporządkowanych. W stylu minimalistycznym mamy wrażenie spokoju i prostoty. Meble są ascetyczne, a akcenty kolorystyczne wprowadzają tylko lekkie urozmaicenie podkreślając formę wnętrz.

 

Przeczytaj również to: 10 błędów w aranżacji wnętrz

10 błędów w aranżacji kuchni