Styl loftowy we wnętrzach – czym się charakteryzuje

Styl loftowy we wnętrzach - czym się charakteryzuje

Cechy stylu loftowego

Styl loftowy wydaje się surowym wnętrzem ze względu na użyte materiały. Jednakże mimo betonu, szarości takie wnętrze ma klimat i potrafi być przytulne. Każdy materiał typu cegła, kamień da nam wrażenie przytulności, tym bardziej jak dobrze go podświetlimy, a obok nie będzie samych ciemnych kolorów. W stylu loftowym dominują barwy rdzawe, szare, grafitowe z dodatkami zielonego, czy niebieskiego. Mamy również odcienie jasnego i ciemnego drewna. Materiały często używane w tym stylu to drewno i kamień, cegła i metal.

  Styl loftowy we wnętrzach - czym się charakteryzujeStyl loftowy we wnętrzach - czym się charakteryzuje

To również może Cię zainteresować: 7 błędów które zepsują aranżację małych mieszkań

7 błędów które zepsują aranżację małych mieszkań

Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

Lofty powstały dzięki starym budynkom poprzemysłowym i cechują się dużymi powierzchniami i wysokimi pomieszczeniami. Jednak styl loftowy bardzo dobrze się przyjął również w mieszkaniach. Nie są to oczywiście lofty, lecz mają taki charakter.  Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym? Dzięki odpowiedniemu dobraniu kolorów i materiałów, nie jest trudno uzyskać taki klimat w domu. W Polsce bardzo dobrze przyjęła się cegła na ścianach, do tego często dodajemy beton. Wystarczy, że damy regały metalowe i odpowiednie lampy z widoczną żarówką, lub metalowym kloszu i już mamy namiastkę loftu.

Bardzo dobrym połączeniem jest drewno i beton, czy cegła. Dlatego warto aby na podłodze pojawiła się naturalna deska. Blaty w kuchni, oraz na stole również dobrze jest zrobić dębowe. można również pomyśleć o półkach na ścianie, oraz parapetach z tego materiału. Mieszkanie w stylu loftowym, jest bardzo przyjemne i klimatyczne, aby je ożywić, wystarczy, że postawimy zieloną sofę w salonie, lub żółty fotel.

Styl loftowy we wnętrzach - czym się charakteryzuje

Meble w stylu loftowym:

Wnętrza w stylu loftowym maja charakterystyczne meble. Jeżeli chcemy urządzić mieszkanie w stylu loftowym, powinniśmy pamiętać o stole na metalowych nogach (może to być metalowa rama), z blatem z naturalnego drewna. Bardzo dobrze sprawdza się blat dębowy z szerokich i długich desek. Do kompletu idealnie będzie pasował metalowy regał. Może być częściowo zamknięty, a częściowo z otwartymi półkami. Oczywiście półki te powinny również być drewniane.

Można również pomyśleć o metalowej konstrukcji nad blatem kuchennym, lub na jednej ze ścian, na którym będziemy mogli dać rośliny, zioła, czy ramki ze zdjęciem.

W stylu loftowym sprawdzą się również meble z postarzałym drewnem i metalowymi okuciami:

regał loftowy stolik loftowy komoda loftowa

Kolory w stylu loftowym

Tak jak zaznaczyłem na wstępie w stylu loftowym dominują kolory szare, popielate i kolor biały. Ważniejsze jednak jest tutaj ich połączenie, ponieważ w stylu loftowym mogą być używane również inne kolory, np. zielone, niebieskie, czy żółte. Nie można jednak z nimi przesadzić. Powinny być one zastosowane jako dodatek, wyeksponować jakiś mebel, część pomieszczenia, a nie być dominującym kolorem.

W mieszkaniu w stylu loftowym, śmiało możemy pomalować wszystkie ściany np. na kolor szary, a odskocznią od tego koloru, będzie tylko duży obraz abstrakcyjny, czy cegła na innej ścianie. Mamy dużo sposobów, aby pokazać kolor w stylu loftowym.

Oświetlenie w stylu loftowym

Dużym wyznacznikiem i ważnym elementem jest oświetlenie w mieszkaniach w stylu loftowym. Bardzo modne, popularne, ale i praktyczne są szynoprzewody, do których dodajemy reflektory. Mogą one oświetlać nam całe wnętrza, lub uwypuklać tylko jakiś element.

Szyno-przewody, to nie jedyne oświetlenie w stylu loftowym. Warto również zamontować lampy z kloszami metalowymi, czy z oprawą z drutów rodem ze stylu industrialnego. Ponad to możemy postawić na całkowita prostotę, na „gołe” żarówki, wiszące na kablach. W aranżacjach loftowych powinny również pokazać się duże, stojące lampy typu reflektor. Takie lampy świetnie podkreślają ten styl.

Zobaczcie te przykłady lamp loftowych:

lampa loftowa reflektor lampa loftowa z metalowym kloszem lampa z drutów lampa stojąca loftowa