Zapraszam do lektury tekstu „Styl glamour, czyli wnętrza pełne blasku i luksusu”

Geneza stylu

Słowo glamour (ang.) oznacza czar, urok, blask, jednak bezpośrednie tłumaczenie nie jest w stanie oddac pełni tego słowa. Można powiedzieć, że glamour to tylko nazwa stylu, ale de facto dotyczy to całej plejady znaczeń. W stylu glamour istotny jest efekt ogólny, który ma wzbudzać fascynację, przyciągać uwagę i okraszać całość nieco odrealnioną energią ?.

Styl glamour jako styl architektoniczny wywodzi się z pełnych przepychu hollywoodzkich rezydencji  z okresu Złotej Ery – lat 30 i 40′ XX w.

Foto: 1stdibs.com

Kolorystyka

Ten styl nie stroni od wyrazistych kolorów. W salonach glamour często można natknąć się na odcienie różu, fioletu, zieleni czy pomarańczy. Takie kolory idealnie komponują się ze złotem i srebrem, których w glamourowych wnętrzach nie brakuje. Jeśli zdecydujemy się na użycie mocniejszych, to należy pamiętać, by skontrastować je jaśniejszymi kolorami typu biel, beż czy szarość. Nadmiar nasyconych barw może przytłaczać, a nawet prowadzić do efektu, którego nie chcemy osiągnąć – kiczu ?.

Foto: oroa.com

 

Meble

Meble w stylu glamour czerpią garściami z przeszłości (głównie z czasów barokowych). Ich głównymi cechami są wybujałe kształty i bogate ornamenty. Cechują się też wysmakowanym wyglądem, kojarzą się z luksusem i elegancją. Najczęściej są wykonane z drewna i wykończone lśniącymi frontami. Klamki, uchwyty i elementy konstrukcyjne są często pozłacane lub posrebrzane.

Gabinet w stylu glamour

Styl glamour, czyli wnętrza pełne blasku i luksusu

Barokowa elegancja, mocne kolory i wszechobecny blask, to kwintesencja stylu glamour. Choć niezbyt praktyczny, to jednak sprawia, że każde pomieszczenie nabiera ekskluzywnego charakteru. Wnętrza glamour, to pełen rozmachu luksus. Można je urządzić łącząc w aranżacji to, co nowoczesne z tym, co historyczne.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama i TikToka, gdzie prezentuję szybkie porady dotyczące aranżacji wnętrz.

Spodobała Ci się moja internetowa działalność? Będzie mi bardzo miło, jeśli zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.