Zapraszam do lektury wpisu sponsorowanego „Stół do jadalni – jaki wybrać?” ?

Jak dobrać rozmiar stołu?

Rozmiar stołu powinien być dopasowany do liczby domowników oraz przestrzeni, jaką dysponujesz. Przyjmuje się, że jedna osoba potrzebuje 60 cm długości stołu, by czuć się komfortowo. Dla czterech osób będzie odpowiedni zatem stół o długości 120 cm (z każdej strony będą siedziały dwie osoby, zatem 60 cm x 2 = 120 cm), dla sześciu 180 cm itd.

W przypadku okrągłych stołów przelicznik ten wygląda następująco:

– dla czterech osób – 80 cm średnicy;

– dla sześciu – 120 cm;

– dla ośmiu – 160 cm.

Jeśli często przyjmujesz gości, dobrym wyborem będzie rozkładany stół. Stoły rozkładane świetnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach – na co dzień zajmują niewiele miejsca, a po rozłożeniu każdy z domowników i gości ma odpowiednią dla siebie przestrzeń. Ofertę stołów rozkładanych sprawdzisz na: halomeble.pl/318-stoly-rozkladane.

Kształt stołu do jadalni

Stół prostokątny lub kwadratowy to najczęściej wybierany rodzaj stołu. Dobrze zaprezentuje się zarówno ustawiony na środku jadalni czy salonu, jak i przy ścianie. Stół do salonu rozkładany zazwyczaj ma kształt prostokątny, choć na rynku dostępne są również okrągłe stoły rozkładane.

Stół okrągły ma szereg zalet. Każdy z zasiadających przy nim domowników czy gości ma równie wygodne miejsce. Świetnie sprawdzi się w domu, w którym mieszkają małe dzieci. Nie ma ryzyka, że maluch uderzy się o kant. Pamiętaj jednak, że tego typu mebel lubi zajmować centralne miejsce pomieszczenia. Niezbyt dobrze prezentuje się ustawiony pod ścianą.

Wystrój wnętrz dla początkujących – jak w prosty sposób stworzyć efektowną przestrzeń? Sprawdź!

Materiał blatu – jaki najlepszy?

Stół z litego drewna to solidny mebel na lata. Drewno jest materiałem ekologicznym i niepowtarzalnym – nie ma dwóch mebli o takim samym rysunku słojów. Drewniany stół po latach można poddać renowacji, by przywrócić mu dawne piękno.

Stół z blatem z laminowanym wykonanym z płyty MDF lub płyty wiórowej jest lekki. Dzięki temu będzie można go łatwo przestawić w razie potrzeby. Ponadto jest łatwy do utrzymania w czystości, a jego cena mniej uderza po kieszeni niż mebla z litego drewna.

Stół ze szklanym blatem prezentuje się bardzo nowocześnie i efektownie. Optycznie powiększy przestrzeń. Niestety, jeśli marzy Ci się stół do jadalni rozkładany, raczej nie znajdziesz go w tej opcji z blatem szklanym. Ponadto na szkle widać wszelkie zabrudzenia i rysy, przez co utrzymanie go w czystości kosztuje sporo wysiłku.