Rustykalny, lecz nowoczesny salon za nie duże pieniądze.

 

W salonie zazwyczaj przebywamy najwięcej czasu, dlatego niezmiernie ważne jest aby był on funkcjonalny, aby wyglądał ciekawie i przede wszystkim abyśmy się w nim dobrze czuli.

Nie jest to proste zadanie i najważniejsze abyśmy odpowiedzieli sobie na pytanie jaki styl pasuje do mnie i do mojej rodziny.

Chociaż wielu projektantów nadal mocno proponuje styl minimalistyczny, to w przeciągu kilku ostatnich lat, trend ten się odwraca i jeżeli stwierdziliście, że chcecie mieć przytulnie, rustykalnie, lecz nie zrezygnujecie z nowoczesności to ten artykuł jest dla Was.

Oczywiście możemy zrobić to za pomocą materiałów wykończeniowych. Zawsze jak użyjemy w większej ilości cegły, kamienia czy drewna, nasze pomieszczenie nabierze takiego charakteru.

Jeżeli jesteśmy w trakcie gruntownego remontu to możemy obłożyć kominek kamieniem, dodać belki drewniane na strop i przykleić naturalną cegłę na dwóch, trzech kawałkach ściany, można przy tym zrobić również stary „odpadający” tynk.

 

Lecz co wtedy jak nie chcemy robić aż takiej rewolucji, lub po prostu wykonać metamorfozę wnętrza niedrogo.

W takim przypadku, bardzo dobrym pomysłem jest połączenie dekoracji vintage z nowoczesnymi meblami. Wystarczy, że zamontujemy oprawy oświetleniowe retro, dodamy w tym samym stylu jakąś lampę stojącą, możemy kawałek ściany pokryć ciemniejszą tapetą i już robi się nam przytulniej.

A może lubimy sami trochę pomajsterkować? Tak? To Świetnie. Wystarczy, że w najbliższym sklepie warzywnym poprosicie o kilka drewnianych skrzynek, możecie je pomalować na biały, lub szary kolor, zmontować je razem i postawić je pionowo przy ścianie. Do tak wykonanych skrzynek, wystarczy że włożycie kilka świeczek, kieliszki po winie, kilka butelek ozdobnych a od razu zrobi się bardziej nastrojowo.

 

Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie sztukaterii, boazerii angielskiej.

Zdj. z internetu

Oj wiem, ze ona trochę kosztuje a miało być tanio, lecz po pierwsze nikt nie każe Wam robić jej na każdej ścianie, a po drugie zróbcie ją sami J

Wybierzcie jakiś centralny punkt w salonie, powiedzmy, że mamy TV po lewej części ściany. Możemy wtedy taką sztukaterię zamontować po jego prawej stronie.

Jeżeli chcecie niedrogo wykonać samemu taką boazerię, wystarczy ze kupicie płytę MDF  i powicinacie listwy o szerokości 20cm i wysokości około 110 cm i przykleicie ją na ścianę za pomocą kleju montażowego. Na górę możemy przykleić ćwierć wałek z MDFu. Teraz wystarczy pomalować tą płytę i mamy piękną boazerię angielską.

Stosując boazerię angielską, jesteśmy w stanie nadać naszym wnętrzom wyjątkowego stylu. Niezależnie od tego czy nasze mieszkanie jest klasyczne, czy nowoczesne.

A jaki jest najszybszy sposób do stworzenia rustykalnego wnętrza?

 

Farba. Tak. Wystarczy jak pobawisz się trochę pędzlem i przemalujesz swój salon.

Pamiętaj! Nie możesz używać zbyt dużo kolorów, odrzuć wszystkie jaskrawe i mocne kolory. Wystarczy, że w swoim salonie pomalujesz naturalnymi kolorami, takimi jak beż, brąz i do tego dodasz kilka dodatków vintage w połączeniu z nowoczesnymi meblami, a od razu Twój salon będzie całkiem inny i przyjemnie w nim będzie przebywać.

 

Marek Suchocki