Opis

Nowa Fala to nowatorska koncepcja adaptacji barki rzecznej łącząca w sobie atmosferę wodniackiej przystani, wyśmienitą ofertę barową i wakacyjny entourage. Barka zacumowana jest w centralnym punkcie Bulwarów Wiślanych, tuż obok Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Podstawową funkcją dwupoziomowego pływającego pawilonu o czterdziestometrowej długości jest zapewnienie odpowiednich warunków do cumowania tramwaju wodnego i małych jednostek pływających, które kursują po Wiśle.

Komunikacja z brzegiem odbywa się z wykorzystaniem dwóch trapów. Krótszy łączy pokład główny z dolnym poziomem nabrzeża, a dłuższy, o długości około 14 metrów, scala górną kondygnację z wysokim brzegiem bulwaru.

Głównym zadaniem projektu powierzonego pracowni Five Cell  było wykreowanie klimatu  miejsca, w którym bez opuszczania miasta można byłoby „przemieścić” się w wakacyjne ciepłe nadmorskie rejony południowej Europy. Zaproponowane rozwiązanie oddaje też hołd Wiśle poprzez wodniackie kolory oraz przewijający się pod różnymi postaciami, determinujący całość kompozycji motyw mozaiki z nawiązaniem do barw i symboliki płynącej wody. Przystań Nowa Fala to również płynne przenikanie się  elementów różnorodnie wybarwianego drewna.

Dolny pokład w strefie wejściowej kryje stanowisko recepcyjne do sprzedaży biletów na rejsy. Drewniany kontuar z podświetlanym frontem wykonanym z kantówek ustawiony jest na tle ściennej grafiki, która maskuje wejście do ogólnodostępnej toalety. Przy ladzie znajduje się poczekalnia dla pasażerów, gdzie przewidziano strefę wysokich siedzisk, która przenika się z przytulną, ale przestronną i oszkloną przestrzenią, która prowadzi poprzez salę konsumpcyjną do dwóch barów w stylistyce „portowej”.

Wizualna dystynkcja owych barów z teakowymi blatami znajduje swoje odzwierciedlenie w ich osobnych funkcjach. Bar „niebieski”, który wyróżnia się frontem nasuwającym skojarzenie ze skomplikowaną kubistyczną kompozycją, to królestwo win serwowanych wraz z przekąskami, natomiast bar „żółty” to strefa przygotowywania specjalnych koktajli z obszerną ekspozycją oferowanych napojów alkoholowych.  Za ladą w widocznym miejscu umieszczono ścienne krany do nalewania piwa, które są połączone bezpośrednio  instalacją z wydzieloną chłodnią.

Salę konsumpcyjną wyznacza podwieszana struktura z delikatnymi akcentami kolorystycznymi wykonanymi z bejcowanego drewna, wśród których ukryto główne oświetlenie z sterowalnym natężeniem. Instalacje sufitowe zostały pomalowane na neutralny kolor, tak aby stworzyć jednolite tło. Charakter wnętrza dopełnia roślinność zwisająca z sufitu, gliniane doniczki oraz drewniane krzesła o różnej formie i wybarwieniu. Modułowe stoliki  pozwalają na elastyczne dopasowanie przestrzeni do potrzeb i warunków. W słoneczne dni można w pełni wykorzystać potencjał barki skracając dystans z naturą poprzez rozsunięcie witryn i otwarcie sali barowej na rzekę i bulwary.

Górny pokład to rozległy taras widokowy o powierzchni 250 m2 z czarującą panoramą miasta i drugiego brzegu Wisły. Głównym elementem definującym założenie jest eliptyczny bar o obwodzie 20 mb, który przyciąga uwagę licznych spacerowiczów. Bar wykonany jest w podkonstrukcji z profili stalowych przykrytych malowaną blachą trapezową. Blat sporządzono ze sklejki zabezpieczonej odpowiednim lakierem, a wokół znalazły się hokerowe krzesła. Centralna część baru to mebel do przyrządzania i ekspozycji napojów wraz z kranami do piwa, które także połączone są z chłodnią specjalną instalacją, tym razem poprowadzoną pod posadzką. Podczas zmiennej pogody bar chronią rozsuwane markizy.

Na górnym poziomie – jak w mozaice – przenikają się różne formy siedzisk. Wokół komina, przy schodach służących do komunikacji między pokładami, rozlokowano wysokie stoliki hokerowe, w części środkowej dekoracyjne fotele z gęstej plecionki, zaś po bokach czteroosobowe stoliki z ażurowymi drewnianymi blatami. Kompozycję uzupełniają wygodne modułowe tapicerowane kanapy na rufie.

Dzięki takiej różnorodności każdy gość znajdzie miejsce dla siebie zarówno na romantyczne spotkanie we dwoje, jak i na biesiadowanie z przyjaciółmi lub indywidualny relaks. Wieczorem taras rozświetlają klimatyczne girlandy, a liczne podświetlenia baru czynią go widocznym także z odległych miejsc.

Bogata oferta Nowej Fali, która obejmuje także inspirujące wydarzenia artystyczne, kulturalne, edukacyjne, a nawet sportowe przybliża rzekę mieszkańcom stolicy, wpisuje się w ogólną koncepcję zmiany charakteru jej nadbrzeżnych rejonów: „odwrócenia miasta ku Wiśle”.

Nazwa Firmy: Five Cell
Autorzy projektu: Maciej Kurkowski, Mariola Kawa
Asystent: Hanna Stępień

Kontakt: kontakt@fivecell.pl
www: fivecell.pl

Lokalizacja: Warszawa, Polska

Inwestor: Przystań Nowa Fala

Powierzchnia całkowita: 420 m2
Projekt: luty  2018
Realizacja: czerwiec 2018

Fotografie: Pion Poziom