Energooszczędny dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym i dachem dwuspadowym -Biams
Projekt domu jednorodzinnego pod Łodzią
Front domu energooszczędnego pod Łodzią
Dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym
Dom jednorodzinny z dachem dwuspadowym
Szkic domu jednorodzinnego zlokalizowanego pod Łodzią
Projekt elewacji frontowej i tylnej domu jednorodzinnego
Projekt elewacji szczytowych domu jednorodzinnego
Rozkład pomieszczeń na parterze domu jednorodzinnego
Rozkład pomieszczeń na piętrze / poddaszu użytkowym domu jednorodzinnego
Opis
Przedstawiony w projekcie budynek mieszkalny jest dwukondygnacyjnym domem jednorodzinnym z poddaszem użytkowym i garażem na dwa samochody. Położony jest pod Łodzią w gminie Nowosolna. Dom ma nowoczesną bryłę, jednak wiele w nim tradycyjnych elementów takich jak dwuspadowy dach i ciepłe wizualnie materiały użyte do wykończenia elewacji.
Architekt na elewacji budynku przewidział głównie drewno, białą cegłę klinkierową o ciosanym licu oraz jasny tynk strukturalny. To pierwsze, powtarza się w różnych miejscach elewacji jak pasy międzyokienne, podbitka dachowa czy elementy konstrukcyjne. Projektant domu wybrał bielony modrzew syberyjski, a dla skontrastowania w deskach jest wyraźna faza. Całą stolarkę okienną zaprojektowano w kolorze grafitowym, wyróżniając się w ten sposób, natomiast bramę garażową w białym, gdyż jako duża płaszczyzna bardzo rzucałaby się w oczy. Elementami ocieplającymi wizualnie i tworzącymi tradycyjny charakter domu są drewniany gont, dwuspadowy dach o dużym spadku oraz bonie wykonane w styropianie w kolorze szarym.
Jest to duży dom o powierzchni 500 m2 jednak wliczane są w to piwnica pod częścią domku, skosy poddasza i garaż. Ostatecznie otrzymujemy 300m2 „czystej” powierzchni.
Na wejściu domu zaprojektowano dwuskrzydłowe drzwi, które prowadzą do dużego holu z klatką schodową. Jest ona otwarta i prowadzi bezpośrednio na poddasze, które pełni rolę piętra. Na parterze znajduje się zejście do piwnicy, przejście do garażu i część gospodarcza oraz cała cześć dzienna/gościnna o powierzchni 100m2. Ta ostatnia składa się z kuchni, jadalni i salonu. Druga część gospodarcza, znajdująca się od strony wejścia, składa się ze spiżarni toalety i gabinetem do pracy. Architekt projektując dom musiał uwzględnić życzenie inwestora, którym było ogromne na ponad 3000 litrów wody akwarium, które było wkomponowane we wnętrze salonu. Jest to ogromna masa (3 tony), która musiała zostać uwzględniona w konstrukcji budynku. Samo w sobie akwarium, wymagało zaprojektowania dodatkowego pomieszczenia gospodarczego oraz podłączenia niezbędnych instalacji, które regularnie filtrują wodę.
Piętro domu to poddasze użytkowe, na której znajduje się sypialnia z własną łazienką, garderobą i loggią umiejscowioną nad garażem, trzy pokoje, składzik oraz salon kąpielowy. Celowo nienazwany łazienką z uwagi na dużą jego powierzchnię oraz zaprojektowane wewnątrz saunę i jacuzzi.
Piwnica w większości została zagospodarowana podobnie jak w większości domów, czyli do celów gospodarczych takich jak spiżarnia, składzik, kotłownia i instalacje domowe ale nie tylko. Dodatkowym pomieszczeniem zaprojektowanym przez architekta był pokój hobby do wypoczynku i akwarystyki.
Inwestorzy chcieli, aby dom był w pełni energooszczędny, dlatego w projekcie zaplanowano wentylację mechaniczną z rekuperacją, ogniwa fotowoltaiczne, gruntową pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe i klimatyzację. W celu zminimalizowania strat energii płyta fundamentowa będzie ocieplona, mostki ciepła praktycznie pominięte, a wykorzystane materiały będą miały bardzo dobre współczynniki przenikania ciepła. Dom będzie w dużej mierze samowystarczalny ponieważ wykorzystywać będzie studnię, oczyszczalnię ścieków oraz systemu odzysku wody deszczowej.
Jest to dom łączący ze sobą nowoczesność, klasykę i przepiękne otoczenie, gdyż położony jest nad jeziorem. Pomimo spokojnej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku, bliska odległość od Łodzi pozwala na szybki dojazd do centrum. Pracownia Biams Marcin Sieradzki
Napisz komentarz
Zaloguj się, aby napisać komentarz