Opis

Zakres opracowania / Projekt wnętrza mieszkania.

Autor / Bartosz Klim

Powierzchnia / 150 m2

Lokalizacja / Łódź, Polska

Data / 09.2019

Apartament w stylu nowojorskim

Rzadko zdarza się, aby klienci umieli jasno określić swoje oczekiwania, jednocześnie dając duże pole do popisu dla architekta wnętrz. Kiedy zwrócił się do nas inwestor z prośbą o zaprojektowanie apartamentu w stylu nowojorskim bez zastanowienia przyjęliśmy to wyzwanie.

Mieszkanie, o powierzchni 150 m2 posiadało już bardzo dobry układ, niewymagający dużych zmian budowlanych. Piękne, czyste płótno, gotowe przyjąć wszystkie nasze pomysły nagromadzone w naszych głowach. Słuchając Frank Sinatrę śpiewającego kultowy utwór „New York, New York” zabraliśmy się do pracy.Strefa dzienna, będąca połączeniem przedpokoju, przestronnego salonu, jadalni i kuchni urzeka już w progu. Założenie było proste – apartament ma robić wrażenie od pierwszych chwil, aczkolwiek bez nadęcia i zbędnej przesady. Prostota i szlachetność. Nadal miała być to przestrzeń do życia, a nie muzeum.

Kolorystykę narzuciła nam bursztynowe wybarwienie drewna stolarki okiennej i drzwi wejściowych do apartamentu. W celu podkreślenia rozmiaru pomieszczenia, postawiliśmy na jasne, ciepłe barwy – beże, szarości i bel. Akcentami uzupełniającymi jest złoto i czerń.

Minimalistyczna, aczkolwiek funkcjonalna kuchnia, jako iż zintegrowana z salonem, musiała być absolutną ozdobą. Utrzymana w odcieniach ciepłej szarości uzupełniona została marmurowym kołnierzem i blatami z marmuru calacatta. Jest to idealne przedłużenie salonu. Położona pod oknami jadalnia pomieściła długi, elegancki stół na osiem osób. W celu optycznego powiększenia tej strefy i nadania mu głębi umieściliśmy na ścianie dziewięć kwadratowych luster, które dzięki cienkim, złotym ramą nadały jej lekkości i elegancji.

Salon jest idealnym miejscem do przyjmowania gości. Duża, miękka kanapa z szezlongiem uzupełniona została dwoma szarymi fotelami z czarnych okuciach i okrągłymi stolikami do kawy. Niski profil wszystkich mebli podkreśla wysokość pomieszczenia i nadaje mu okazały charakter. Ściana telewizyjna, wyłożona została tapetą przypominającą tkaninę, dzięki czemu pięknie komponuje się ona z fakturą mebli tapicerowanych. Na ścianie tej znalazł się duży telewizor, który zrównoważyliśmy panoramicznym biokominkiem. Jest to idealne miejsce do odpoczynku po ciężkim dniu.

Gabinet, pełniący dodatkowo funkcję biblioteki i pokoju telewizyjnego jest ukłonem w stronę Pana domu. Nieco ciemniejsza kolorystyka przywołuje na myśl zapach cygar i osiemnastoletniej whisky.

Jest to doskonałe miejsce zarówno do pracy, jak i odpoczynku przy dobrej książce lub podczas oglądania ulubionego filmu.

Pokój ten jest idealnym połączeniem klasyki i nowoczesności. Kultowa kanapa Chesterfield pięknie prezentuje się na tle ozdobnej sztukaterii na ścianach w kolorze kawy z mlekiem. Druga ściana natomiast wyłożona jest w całości zabudową meblową. Klasyczna biblioteka w formie witryny miękko przechodzi w nowoczesną, minimalistyczną szafę, na której powieszono telewizor. Całość uzupełniona została kutrowym fotelem Egg Chair wyłożonym skórą w kolorze szarego beżu.W głębi pomieszczenia, pod oknem znalazło się wspomniane wcześniej miejsce do pracy. Stół jest na tyle duży, że jest w stanie pomieścić nie tylko komputer, ale i dwie ozdobne lampy nawiązujące swoją formą do stylu Art Deco.

Łazienka gościnna, dostępna ze strefy dziennej miała być wizytówką tego apartamentu.Postawiliśmy na klasykę – czarny i szary marmur w matowym wykończeniu. Piękny kamień nie wymagał zbyt wielu ozdób. Całość została uzupełniona o monolityczną umywalkę i baterię montowaną w podłodze.W związku z tym, że pomieszczenie to głównie pełni rolę toalety dla domowników i gości, prysznic został poniekąd schowany.Czarna bateria na tle czarnego marmuru zdaje się być niemal niewidoczna. Zrezygnowaliśmy również z klasycznej kabiny na rzecz lekkiej, szklanej ścianki bocznej typuwalk-in.

Sypialnia główna jest oddzielnym apartamentem samym w sobie. Będąca połączeniem sypialni, obszernej garderoby i pokoju kąpielowego wygląda naprawdę imponująco.Skoro gabinet był ukłonem w stronę Inwestora, sypialnia miała być dostosowana do gustu Inwestorki. Delikatny róż połączony z jasną szarością i ciepłem złotych dodatków okazał się być strzałem w dziesiątkę. Całość uzupełniona została o elementy z drewna orzechowego.

Po przekroczeniu progu, jako pierwszą widzimy toaletkę. Idealnie wpisuje się ona we wzór sztukaterii na ścianie. Listewki w kształcie prostokątów przełamane zostały ozdobnymi lampa z kloszami w kształcie kuli.Główną rolę w tym pokoju gra duże, tapicerowane łóżko z wysokim zagłówkiem. Miękka tkanina nadaje mu luksusu i zaprasza do odpoczynku po ciężkim dniu.

Odgrodzenie sypialni od pokoju kąpielowego jest przełamaniem klasycznego stylu panującego w całym mieszkaniu. Loftowa ścianka nadaje wnętrzu nowoczesności i lekkości.Dzięki temu rozwiązaniu zarówno pokój, jak i łazienka wizualnie tworzą całość, co powiększa przestrzeń, a wkomponowany w nią telewizor jest niemal niewidoczny. Zasłona wisząca od strony łazienki umożliwia wizualne odgrodzenie się od sypialni, dzięki czemu nie musimy rezygnować z intymności.

Pokój kąpielowy połączony z główną sypialnią to istna oaza spokoju i harmonii. Utrzymana w jasnej kolorystyce białego, ryflowanego marmuru calacatta i szarości zachęca do relaksu i długich kąpieli. Duża wanna na postumencie gra w niej główną rolę, a delikatne złoto baterii i oświetlenia idealnie dopełnia całość, tworząc ją przytulną i ciepłą.

Sypialnia gościnna jest niczym elegancki pokój hotelowy, który chciałoby się zabookować na cały rok z góry. Jest połączeniem minimalizmu i luksusu. Duże łóżko z szerokim, tapicerowanym w pionowe pasy wezgłowiem zaprasza do wypoczynku. Asymetryczne lampy z barwionym na kolor złota szkłem wypalonym w nieregularnych kształtach nadają całości nowoczesnego wyglądu.

Pokój ten posiada również dużo przestrzeni do przechowywania w formie zabudowy meblarskiej zintegrowanej z miejscem do pracy. Ten pokój z pewnością sprawi, że goście nie będą chcieli się z nami rozstać z nami przez długi czas.

Zobacz poradnik o projektowaniu kuchni: