Okap kuchenny 50 cm, 90 cm, 120 cm – jaki wymiar wybrać?
Urządzając, remontując lub odświeżając kuchnię, prędzej czy później stajemy przed wyborem okapu kuchennego. Oceniamy walory estetyczne: wzornictwo i kolorystykę, wybieramy odpowiedni rodzaj: do zabudowy, wyspowy, kominowy czy sufitowy, a parametry techniczne zostawiamy na koniec. To błąd! Okap powinien pięknie się prezentować, ale przede wszystkim musi efektywnie pochłaniać. By urządzenie było skuteczne, trzeba dobrać odpowiedni rozmiar do płyty grzewczej. Jak to zrobić dobrze? Już odpowiadamy.
Okap kuchenny potrzebny od zaraz!
Najważniejszym zadaniem każdego okapu jest skuteczne pochłanianie oparów kuchennych. Wraz z niwelowaniem intensywnych zapachów, urządzenie zasysa również drobinki tłuszczu i wilgoć, dzięki czemu oddychamy w domu czystym i zdrowym powietrzem. Brak efektywnego wyciągu może doprowadzić do uszkodzenia zabudowy meblowej i konieczności jej wymiany. Brak efektywnej wentylacji w kuchni spowoduje osadzanie się tłustego filtra na meblach i ścianach, który z kolei jest idealnym środowiskiem do rozwoju grzybów, drobnoustrojów i pleśni. Decydując się na okap kuchenny chronimy siebie, swoich najbliższych, ale także przestrzeń „serca domu”.
Wymiary okapu kuchennego
Aktualnie, na rynku okapów kuchennych znajdziemy modele: podszafkowe, do zabudowy, sufitowe, wyspowe, tuby, rustykalne, kominowe w bogatej kolorystyce i niebanalnych kształtach. Dodatkowym wyróżnikiem są wymiary okapów kuchennych. Najbardziej popularne okapy w rozmiarze 50 cm (dostępne w sklepie www.nortberg.pl/okap-kuchenny-50-cm.html) mają dziś sporą konkurencję. Szybko rośnie grono zwolenników wyciągów 80 cm, 90 cm, a nawet 120 cm. Miłośnicy przestronnych wnętrz typu open space najczęściej sięgają po sprzęty jeszcze większe. Pochłaniacz 150 cm, a nawet 180 cm robi genialne wrażenie!
Szerokość okapu i płyta grzewcza – jak to dobrze policzyć?
By wyciąg lub pochłaniacz dobrze spełniał swoją rolę, trzeba odpowiednio dobrać okap do płyty grzewczej. Podstawowa zasada jest taka, że rozmiar urządzenia do pochłaniania powinien być co najmniej taki sam lub zbliżony do rozmiaru płyty, a najlepiej nieco większy. Jeżeli kupiliśmy płytę grzewczą o szerokości 60 cm, to okap powinien mieć 60 cm szerokości lub więcej np. 80 cm. W teorii brzmi prosto, prawda? Ale od tej zasady są wyjątki. Gdy mamy płytę o szerokości 60 cm, a naszym wyborem jest okap okrągły, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie szerokość 40 cm, by nie zaburzać estetyki wnętrza. Jednak, warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na wydajność urządzenia, czyli moc turbiny. Najlepsze modele na rynku posiadają moc 850 m³/h i to zdecydowanie wystarczy, by zagwarantować skuteczną pracę sprzętu.
Modele XXL dedykowane dla…
W portfolio polskiej marki Nortberg znajdziemy także duże okapy kuchenne, zaprojektowane z myślą o właścicielach przestronnych wnętrz. Czasem zdarza się tak, że wyspa kuchenna wyposażona jest w dwie płyty grzewcze, wówczas wybierając jeden duży wyciąg, rezygnujemy z zakupu dwóch modeli. Natomiast to, co determinuje zakup okapów o monumentalnych rozmiarach jest powierzchnia kuchni. Najczęściej, modele 120 cm, 150 cm czy 180 cm trafiają do loftów i soft loftów z wysokimi sufitami, ale także do rozległych przestrzeni open space. Design wielkogabarytowych okapów idealnie wpisuje się w stylistykę industrial. Na przykład zwycięzca konkursu 4DD „Dobry Design 2024” model Arne Black Matt z portfolio polskiej marki Nortberg to minimalistyczna bryła z nietuzinkowymi perforacjami w górnej i dolnej części, surowymi podporami i „sercem” urządzenia wykończonym matową, intensywną czernią.
Okapy kuchenne potrafią dziś zaskoczyć niezwykłym wzornictwem, niecodziennymi materiałami i niebanalną kolorystyką. Natomiast, od lat ich rola pozostaje taka sama – efektywne pochłanianie. By okap spełniał swoją funkcję perfekcyjnie, a przy tym był ozdobą wnętrza, warto dopasować szerokość okapu do płyty grzewczej.
*Artykuł sponsorowany*