Zapraszam do lektury artykułu: „Nostalgia za wiejskim spokojem – styl rustykalny”.

Geneza stylu

Historia stylu rustykalnego sięga przełomu XIX i XX wieku i nawiązuje do wystroju tamtejszych gospodarstw. Przeważa klimat wiejskich chałup, ale można też natknąć się na styl dworku. Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa rustic, czyli wiejski (nie mylić z zardzewiałym ?) i kojarzy się z naturalnymi materiałami, prostotą i przytulnością – wszystko to inspirowane wiejską atmosferą.

Foto: perler-design.com

Kolorystyka

W stylu rustykalnym przeważają kolory nawiązujące do natury, czyli np. kolory ziemi – beże, brązy, zielenie. Odcienie są z reguł stonowane, pastelowe i jasne. W ramach kontrastu mogą pojawić się ciemniejsze akcenty. Oprócz wyżej wymienionych kolorów może sprawdzić się też biel czy błękit. I oczywiście – nie może zabraknąć kolorów nawiązujących do drewna, imitacji lub prawdziwego drewna!

Foto: backsplash.com

Dodatki

Rustykalne aranżacje mogą uwolnić pełny potencjał właśnie przy pomocy odpowiednich dodatków! Dekoracje zaczerpnięte z poprzednich wieków świetnie sprawdzą się w takich wnętrzach i podkreślą charakter dekorowanych pomieszczeń. Idealnie odnajdą się tu gliniane naczynia, drewniane figurki lub kamionkowe dzbanki. Warto również zaopatrzyć się w dodatki nawiązujące do tradycji ludowej – ręczne ozdoby np. szydełkowane serwetki czy obrusy. W całość dobrze wkomponują się również wiklinowane meble lub wykorzystanie wysuszonych dźbeł trawy.

Foto: hellolovelystudio.com

Meble i podłogi

Aby urządzić mieszkanie zgodnie ze stylem rustykalnym warto postawić na jasne ściany, na których może znaleźć się boazeria. Konieczne okazują się też drewniane meble – najlepiej stare, z uwydatnionymi wadami powstałymi na przestrzeni lat. Drewno może również pojawić się na ścianach. Wtedy warto, żeby było bielone.

Podłoga w stylu rustykalnym również powinna być drewniana, najlepiej postarzana z wyraźnymi sękami.

Foto: cabinlife.com

Nostalgia za wiejskim spokojem – styl rustykalny

Styl rustykalny przywodzi na myśl wiejskie domy, sielankowy nastrój, ręcznie robione ozdoby i drewniane meble. I wiele kwestii pokrywa się z rzeczywistością! Styl rustykalny nawiązuje do dawnych czasów, do drewnianych wiejskich chałup i sielskiego życia na wsi ?.

Dziękuję czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na Facebooka, Instagrama i TikToka, gdzie zamieszczam szybkie wskazówki dotyczące aranżacji wnętrz ?. A jeśli podoba Ci się moja internetowa działalność, to będzie mi bardzo miło jak zdecydujesz się wesprzeć mnie na Patronite ?.