Zapraszam do lektury artykułu – nieudane rozwiązania w aranżacji sypialni!

Podstawą każdej sypialni jest łóżko.  Źle dobrane łóżko może zaważyć na jakości naszego snu, co za tym idzie –  całego życia. Na łóżku spędzamy ponad 30% naszego życia! Warto więc zrezygnować z niskich łóżek nawiązujących do japońskiej stylistyki. Oczywiście są one bardzo estetyczne, jednak nie zawsze praktyczne. Stelaż łóżka powinien być na wysokości ok. 50 cm – wtedy łóżko jest najwygodniejsze.  Ponadto materac położony na ziemi ma ograniczoną wentylację, więc warto zrezygnować z tego rozwiązania chociażby ze względów higiecznych. Materac powinien być dobrze dobrany – w zależności od naszej masy. Zbyt miękki lub twardy materac nie tylko wpływa na jakość snu, ale i zdrowia.

Zbyt intensywne zapachy w sypialni również wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Syntetyczne świece uwalniają ładny zapach, ale jednocześnie też związki chemiczne, które wpływają na układ oddechowy człowieka. Warto zadbać o to, żeby źródłem zapachów były rośliny.

Kolejną kwestią, którą chcę poruszyć jest brak szafek nocnych przy aranżacji.  Prosty szczegół, a jakże praktyczny. Warto zaopatrzeć się w szafkę lub chociażby niewielką półkę/stoliczek w sypialni, żeby mieć gdzie położyć książkę, szklankę wody czy budzik.

Sypialnia to pokój w domu, który powinien być nastrojowy i romantyczny. W tym celu należy dobrać światło główne, aby nie było zbyt mocne. Warto również zaopatrzyć się w światło dekoracyjne i lampki nocne, które można postawić na stoliku nocnym. Ciekawym uzupełnieniem aranżacji oświetlenia może być również lampa stojąca – o ile dysponujemy odpowiednią ilością miejsca. Przydatnym rozwiązaniem jest włącznik schodowy, dzięki któremu jesteśmy w stanie włączyć lub zgasić światło nie wychodząc nawet z łóżka.

Sypialnia z samego założenia powinna być kojącym miejscem, w którym odpoczywamy, a nie pobudzać nas energytcznie! Dlatego zrezygnujmy z jaskrawych kolorów pokroju czerwieni czy żółci. Zdecydowanie bardziej pasować będą stonowane barwy.

Materiały i tkaniny, z których wykonane są poszczególne elementy sypialni nadają klimat pomieszczeniu. Warto wiedzieć z jakiego materiału są wykonane żaluzje, które planujemy wkomponować w aranżację naszej sypialni. Materiał ten powinien być nieprześwitujący –  chyba, że budzące nas słońce o 5 rano w letni weekend nie jest problemem 😉

Z czego jeszcze warto zrezygnować? Z elektroniku w sypialni, a przede wszystkim telewizora. Głównie ze względów zdrowotnych. Niebieskie światło chronicznie wpływa na stan naszego snu, co przekłada się na ogólny stan naszego zdrowia i życia. Warto jednak zapewnić sobie półkę, na której w razie dłuższego pobytu w łóżku można postawić telewizor.

Kolejna uwaga dotyczy nadmiaru. Nadmiaru czego? Nadmiaru wszystkiego! Mebli, kolorów, bibelotów, akcesoriów, których nigdy nie użyjemy. Po co i na co to komu? Szczególnie w sypialni! Po uprzątnięciu, usunięciu z sypialni niepotrzebnych rzeczy automatycznie pomieszczenie „nabiera powietrza” i robi się przyjemniej.

Ostatnią kwestią, którą chciałbym poruszyć to dywan w sypialni. Dywan znalazł się w tym artykule głównie ze względów praktycznych i higienicznych. Odkurzanie dywanu, szczególnie w sypialni, gdzie musimy sięgać pod łóżko jest uciążliwe. Ponadto nieodpowiednio pielęgnowany dywan (podobnie jak materac) może być siedliskiem roztoczy!

Pamiętajmy o tym, żeby design i ładny wygląd nie przesłoniły nam funkcjonalności, o czym wspominałem kilkukrotnie w jednym z poprzednich artykułów. Chyba będę powtarzał to do końca życia 😉

Dziękuję za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama, ale też na TikToka, gdzie zamieszczam m.in. szybkie porady o aranżacji wnętrz 🙂