Zapraszam do lektury artykułu – niebanalne pomysły na podłogi!

Wygląd dywanów winylowych

Kolorowy, piękny wzór w stylu portugalskim, czy marokańskim, z dystansu do złudzenia przypominający klasyczny włochaty dywan. Za to, gdy się zbliżymy, naszym oczom ukaże się, gładka, zmywalna powierzchnia, podobna do tradycyjnej wykładziny. Dywany winylowe, swoim dekorem mogą nawiązywać dla klasycznych wzorów geometrycznych znanych z dywanów z włosiem, ponadto mogą przypominać rozmaite tekstury i powierzchnie np.: marmur, deski, stary wyblakły dywan w stylu vintage, czy betonową ścianę. Nowe technologie drukarskie, dają nam ogromne możliwości, a granice istnieją tylko w naszej wyobraźni.

Gdzie sprawdzą się dywany z winylu?

Tam, gdzie brudno, kurz i wilgoć – te miejsca w mieszkaniu są niemal stworzone dla dywanów winylowych. Odporność na brud i możliwość mycia to cechy, których próżno szukać w klasycznych dywanach. I te właśnie cechy sprawdzą się przedpokoju, kuchni, łazience, czy pokoju dziecięcym. Przykładowo, na dywan przewróciło się i wylało picie? A może piesek pobrudził podłogę? Żaden problem. Kilka chwil i podłoga jak nowa. Dywany z pcv znajdą swoje zastosowanie również w pokoju alergików. Kurz i roztocza nie mają łatwych warunków na takim dywanie, niska chłonność i łatwa zmywalność to sprzymierzeńcy mieszkańców wrażliwych alergicznie. Dobrze, na czym więc polega różnica między dywanem winylowym, a standardową wykładziną? Przykładowo, dywan nie jest trwale zamocowany do podłoża jak wykładzina, w każdym momencie można go zwinąć i przenieść w inne miejsce. Z drugiej strony grubość, waga i wzmacniająca siatka PES, sprawiają, że dywan nie tylko dobrze się prezentuje, ale stabilnie przylega do podłoża. Dywan winylowy można też używać w warunkach zewnętrznych, na balkonie lub tarasie przez cały rok, bez obaw, że z czasem wyblaknie, czy nadwyręży go pleśń. A stawiając stopę na dywanie o chłodnym poranku, poczujemy przyjemną różnicę.

Projekt w stylu retro z kolorem

Przyszłość dywanów

Dywany winylowe są na naszym rynku od niedawna. Niewiele mają wspólnego z wykładzinami, jeszcze mniej z linoleum, które większość z nas pamięta z przeszłości. Żeby odkryć pełnię ich zalet, warto je zobaczyć na żywo, a przynajmniej obejrzeć i dotknąć próbek. Dywany z pcv mają wiele zalet, o których napisaliśmy powyżej, a czy mają jakieś wady? Moim zdaniem można wymienić dwie. Pierwsza z nich – na pewno nie zastąpią klasycznych dywanów osobom, które nie mogą się obejść bez dotyku miękkiego i puszystego włosia. To jednak inna struktura i inne doznania sensualne. Drugą wadą może być fakt, że kiedy postawimy na dłużej cięższy mebel, po jakimś czasie mogą pojawić się odgniecenia. Ale, żeby oddać sprawiedliwość, tak samo będą wyglądały niektóre klasyczne dywany. Już zmierzając do brzegu – dywan winylowy to więcej niż modna ciekawostka. Nieograniczone możliwości druku pozycjonują ten produkt jako idealny dla ludzi z fantazją, otwartością na nowe i chęcią eksperymentowania. Przypuszczalnie będzie pojawiał się w aranżacjach wnętrz i tarasów coraz częściej, a jego właściwości takie jak, zmywalność i antyalergiczność, mogą sprawdzić, że stanie się trwałym elementów naszych domów.

Dziękuję autorowi i czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama, ale też na TikToka, gdzie zamieszczam m.in. szybkie porady o aranżacji wnętrz 😉