LUSTRA inne niż wszystkie
Inne życie lustra Pamiętacie pewnie Alicję, bohaterkę powieści Lewisa Carrolla, dla której lustro stało się symbolem przejścia do innego świata. Ta fikcyjna, bajkowa narracja nie jest jednak bardzo daleka od współczesności. Lustro wciąż posiada moc przedmiotu, w którym nie tylko możemy przyjrzeć się naszej powierzchowności, ale także szukać odbicia tożsamości, głębokiego „ja”. Anna Żak, projektantka […]
Inne życie lustra
Pamiętacie pewnie Alicję, bohaterkę powieści Lewisa Carrolla, dla której lustro stało się symbolem przejścia do innego świata. Ta fikcyjna, bajkowa narracja nie jest jednak bardzo daleka od współczesności. Lustro wciąż posiada moc przedmiotu, w którym nie tylko możemy przyjrzeć się naszej powierzchowności, ale także szukać odbicia tożsamości, głębokiego „ja”. Anna Żak, projektantka i właścicielka pracowni inneLUSTRA.PL niezmiennie stara się, byśmy odbijali się w nich dobrze. A przy okazji czerpali radość z obcowania z dobrze zaprojektowanym przedmiotem.
Jak powstaje lustro?
Tajemnicą idealnej tafli lustrzanej jest warstwa szkła. Na jej pojawienie się musiano jednak trochę poczekać. Powszechnie dziś stosowane do wyrobu luster szkło float, zostało wynalezione dopiero w połowie XX w. Gwarantuje ono niezwykle gładką i odbijającą światło powierzchnię. Specjalną mieszankę surowców do wyrobu szkła najpierw topi się w piecu, a następnie wylewa do płytkiej wanny z cyną. Kolejny krok to chłodzenie. Po nim następuje nakładanie warstwy odbijającej światło, czyli tzw. powłok refleksyjnych. Najczęściej stosuje się do tego srebro. Warstwy utrwala się i suszy, a na koniec zabezpiecza warstwą ochronną. Gotowe!
Łazienkowe zwierciadełko
Trudno sobie wyobrazić łazienkę bez lustra. Chociaż często stosuje się jego duże tafle jako element wizualnie powiększający niewielką przestrzeń wnętrza kąpielowego, to jednak obowiązkowo znaleźć się ono musi w strefie z umywalką. Najlepiej, aby zawieszone zostało na wysokości umożliwiającej korzystanie z niego wszystkim domownikom i odpowiednio oświetlone. Z praktycznego punktu widzenia w przypadku luster do łazienki istotna może być także ich jakość (najlepiej wybrać lustro kryształowe), grubość oraz wzmocnienie specjalną folią, która pozwoli utrzymać taflę w jednym kawałku w przypadku stłuczenia.
Technologia, która od lat coraz chętniej wkracza w nasze życie, nie oszczędza także łazienki. Trend smart home odcisnął swój ślad również na łazienkowych lustrach. Jeszcze kilka lat temu podczas targów spotkać można było prototypowe rozwiązania inteligentnych zwierciadeł z wbudowanymi kamerkami i wyświetlaczami, które od rana bombardować miały swoich użytkowników informacjami z kraju, świata, a także na temat ich aktualnego samopoczucia. W łazience zwyciężyła jednak pokusa utrzymania klimatu intymności, a nie nadmiaru bodźców (choć ich zwolennicy z pewnością znajdą coś także dla siebie). Rozwiązaniach w duchu smart home w przypadku luster dziś ograniczają się np. do inteligentnego oświetlenia, które uruchamiać może się w nocy w momencie wejścia do łazienki. Ustawiona odpowiednio moc emitowanego światła nie będzie drażniąca i skutecznie pozwoli odnaleźć się w nocnym mroku.
Gdy marzy ci się coś innego…
Zaawansowane technologicznie rozwiązania nie są jednak jedynym znakiem naszych czasów. Kolejnym jest z pewnością personalizacja – chęć posiadania we wnętrzach elementów rzadkich, a może nawet niepowtarzalnych, wykreowanych na specjalnie zamówienie i odpowiadających indywidualnym preferencjom odbiorców. Lustra zgodne z tym trendem tworzy w swojej pracowni inneLUSTRA.PL Anna Żak.
– Każdy z produktów innychLUSTER jest unikatowy, wykonany ręcznie z ogromną dbałością o szczegóły i przy użyciu najwyższej jakości materiałów – mówi projektantka. – Nad każdym modelem pracuję w ten sposób już od samego początku produkcji – momentu „ukrojenia” tafli szkła, a na klejeniu elementów składowych produktu kończąc.
Wśród propozycji innychLUSTER znaleźć można lustra proste, minimalistyczne, w których dominują zestawienia z innymi materiałami: metalem, drewnem czy ceramiką. Niektóre elementy (ze sklejki lub metalu) wycinane są laserowo na podstawie rysunków przygotowanych w programach graficznych, a następnie szlifowane, klejone lub spawane według projektu, co gwarantuje im estetyczną niepowtarzalność. Zwolennicy odmiennej stylistyki sięgnąć mogą po lustra malowane w różnych kolorach, postarzane czy dekorowane autorskimi ornamentami. Anna Żak w swojej pracy wykorzystuje odmienne rodzaje szkła – laminowane, grawerowane czy piaskowane oraz stosuje różne techniki, np. witrażowe czy pozłotnicze. Efekty są naprawdę imponujące.
– Lustra są jak kameleony – żyją własnym życiem, w zależności od światła, kolorów, odbić i kątów. Ale to nie tylko piękne przedmioty do podziwiania. Według mnie najważniejszą ich funkcją jest użytkowość, którą stawiam na równi z aspektem wizualnym jaki tworzą – dodaje Anna Żak.
Warto przyjrzeć się propozycjom spod szyldu marki inneLUSTRA.PL. Zachwycą nie tylko zwolenników oryginalnych form, ale przede wszystkim entuzjastów jakościowych, trwałych rozwiązań.