Wiele osób,  w trakcie urządzania swojego mieszkania czy domu, staje przed dylematem – kuchnia otwarta czy zamknięta – jakie rozwiązanie jest lepsze? Jaką kuchnię wybrać?

 

Kuchnia zamknięta doskonale sprawdzi się w domach i apartamentach o dużej kubaturze, w których powierzchnia użytkowa przekracza 60 m kwadratowych. Wówczas można zdecydować się na kuchnię zamkniętą, którą wyposaża się w dużą wyspę, odpowiedniej długości blaty robocze, jak również jadalnię, posiadającą stół oraz dużą ilość krzeseł. Kuchnia zamknięta jest pomieszczeniem, które warto zaaranżować tylko wówczas, gdy dysponuje się odpowiednią ilością miejsca. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż przygotowywanie oraz serwowanie posiłków odbywa się w jednym miejscu. Kuchnia zamknięta jest oddzielona od reszty pomieszczeń użytkowych drzwiami. Dzięki temu, osoba przebywająca w tego typu wnętrzu i wykonująca posiłki, nie jest widoczna przez osoby odwiedzające dany dom czy mieszkanie.

Ponadto, w trakcie przygotowywania posiłków w kuchni, zamkniętej z racji tego, że posiada ona drzwi, można izolować pozostałych domowników od unoszących się zapachów gotowanych i przyrządzanych potraw, jak również ograniczyć nadmierny hałas dobiegający z kuchni, szczególnie w trakcie włączania urządzeń odznaczających się stosunkowo głośną pracą, takich jak, między innymi ekspresy młynkowe do kawy, elektryczne maszynki do mielenia lub miksery czy blendery pracujące na wysokich obrotach. Zamknięta kuchnia posiada również inne zalety, do których zalicza się brak potrzeby eksponowania jej wnętrza, szczególnie, gdy panuje tam nieład lub też pojawiają się stosy nieumytych naczyń, będących pozostałością po uroczystości czy przyjęciu. Ognisko domowe to ludzie, członkowie rodziny, którzy spotykają się przy stole w jadalni, dlatego kuchnia zamknięta, to miejsce integrowania się bliskich osób.

Jeżeli nie chcesz zrobić błędów podczas aranżacji kuchni to przeczytaj ten artykuł: 10 błędów aranżacji kuchni

Kuchnia otwarta czy zamknięta – jakie rozwiązanie jest lepsze dla domów i mieszkań o różnej kubaturze?

 

Kuchnie otwarte są bardzo modne, szczególnie w nowoczesnym budownictwie oraz w domach i apartamentach, pochodzących od dewelopera. Koncepcja kuchni otwartej jest spotykana również w budownictwie starego typu, gdzie pomieszczenie do przygotowania posiłków jest bardzo wąskie i mieszczą się w nim niewielkie sprzęty AGD oraz zlewozmywak.  Zaprojektowanie kuchni otwartej staje się przymusem dla właścicieli bardzo małych mieszkań, szczególnie kawalerek, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 30-40 m kwadratowych. Pomysł na stworzenie kuchni otwartej wiąże się w tej sytuacji z koniecznością takiej aranżacji wnętrza, by mieściło ono wszelkie niezbędne pomieszczenia. Kuchnia zajmuje często część salonu, a nawet przedpokoju. W kuchni otwartej nie ma możliwości wprowadzenia dużej ilości elementów wyposażenia, takiego jak szerokie i długie blaty robocze, duża wyspa, meble kuchenne i różnego rodzaju sprzęty AGD.

Dysponując ograniczoną powierzchnią mieszkania oraz bardzo małego domu, należy liczyć się z tym, że kuchnia typu otwartego musi być urządzona funkcjonalnie, w sposób przemyślany oraz bez zbędnych dodatków i detali, które tworzyłyby wrażenie chaosu i bałaganu, panującego wewnątrz tego pomieszczenia. Projekt kuchni otwartej nie wymaga montowania dodatkowych drzwi, które oddzielałyby tego typu pomieszczenie od pozostałych. Lampy z kuchni otwartych mogą jednocześnie oświetlać pokój dzienny, salon lub przedpokój, co jest rozwiązaniem ekonomicznym i energooszczędnym. Wadą posiadania kuchni otwartej jest fakt, iż jest ona widoczna dla każdej osoby, odwiedzającej dane mieszkanie czy dom. Dlatego też należy zadbać w nich o idealny porządek oraz utrzymywać tego typu pomieszczenie w perfekcyjnej czystości.

Zobacz również czy warto projektować białe kuchnie: Wady i zalety białych kuchni

Wybór pomiędzy kuchnią otwartą a zamkniętą powinien być poprzedzony analizą wszystkich zalet i wad tego typu rozwiązania. Należy rozważyć, czy w danym mieszkaniu lub domu jest miejsce na zorganizowanie kuchni zamkniętej czy też jego mała kubatura uniemożliwia tego typu rozwiązanie.

Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Jak zaprojektować kuchnię –zasady projektowania kuchni