Jakie materiały alergiki może zastosować w mieszkaniu. Jesteś alergikiem? Tych materiałów się wystrzegaj.

Alergicy wiedzą, jak trudno jest uniknąć wszystkich alergenów. Dlatego, chociaż we własnym domu chcieliby czuć się wolni od uporczywych dolegliwości. Duszności, kaszel, zmiany skórne, permanentne zmęczenie – oto kilka przykładów tego, z czym mają do czynienia osoby wrażliwe na alergeny. Aranżacja domu dla alergika nie jest łatwa, ale możliwa do wykonania. Groźne elementy wystroju, to wszystko, co może przyciągać kurz, w którym powstają roztocza oraz to, co sprzyja powstawaniu grzybów i wilgoci. Dom dla alergika powinien być wolny również od szkodliwych substancji chemicznych. Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę przy aranżacji mieszkania

Jakie materiały alergiki może zastosować w mieszkaniu

Świetne podłoże dla osadzającego się kurzu stanowią wszystkie nierówne i porowate powierzchnie. Dlatego tynki mineralne stanowią te materiały budowlane, których należy unikać. Przy zabiegu, jakim jest malowanie ścian dla alergika, trzeba unikać takich środków, jak farby rozpuszczalnikowe. W ich składzie często można znaleźć bardzo szkodliwą benzynę lakową.

Farby ścienne dla alergika nie powinny zawierać benzenu, acetonu, toluenu ani amoniaku. Jeśli chodzi o tapety dla alergika, to zdecydowanie odradza się tapety winylowe. Nieodpowiednia do wnętrza dla alergika będzie także boazeria pełna formaldehydów. Wybierając element, jakim jest podłoga dla alergika, najlepiej z góry odrzucić wszelkiego rodzaju mozaiki oraz krótkie panele, ponieważ w szparach między nimi zbiera się kurz. Jeżeli potrzebna jest podłoga lakierowana, to trzeba uniknąć zastosowania lakieru zawierającego szkodliwe substancje.

Jeśli chodzi o pomieszczenia sanitarne dla alergików, to należy unikać płytek, które wymagają położenia fug, bowiem tworzą one środowisko przyjazne szkodliwym mikroorganizmom. Nieodpowiedni będzie również porowaty gres. Całkowicie odpadają także wykładziny podłogowe oraz dywany w domu alergika. W kwestii mebli najważniejszy jest minimalizm. Powinny być bez zdobień, gładkie, a wokół nich nie powinno znajdować się zbyt dużo ozdób. Niewskazane są także otwarte półki i regały. Meble tapicerowane również niezbyt dobrze sprawdzają się we wnętrzach dla alergika. Jako dekoracje absolutnie niewskazane są ciężkie kotary, zasłony, żaluzje, a nawet firany. Miłośnicy roślinności powinni unikać kwiatów wywołujących uczulenia. To również  może Cię zainteresować: 7 błędów w aranżacji małych mieszkań 

Dom dla alergika – co wybierać? Jakie materiały alergiki może zastosować w mieszkaniu

Jakie są najlepsze rozwiązania dla alergików, jeśli chodzi o wystrój wnętrz? Zaczynając od samej powierzchni ścian, warto zdecydować się na tynki gipsowe. Nie tylko tworzą one dużo gładszą powierzchnię, ale także zapobiegają powstawaniu wilgoci, a co za tym idzie grzybów. Do tak przygotowanych ścian najlepiej jest wybrać farby wodorozcieńczalne.

Są to farby z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Ewentualnie można zdecydować się na opcję, jaką jest tapeta dla alergików, która im nie zaszkodzi – jest to zmywalna tapeta papierowa. Świetnym pomysłem jest również korek na ścianę. Ten naturalny materiał, odporny na wilgoć, jest antystatyczny i nie przyciąga kurzu. Równie dobrym rozwiązaniem jest korek na podłogę. Wybierając element, jakim jest podłoga dla alergika, warto również zdecydować się na drewno. Należy jednak pamiętać o tym, że im większe deski, tym lepiej – mniej szczelin, to mniej kurzu.

W pomieszczeniach sanitarnych dobre będą płytki rektyfikowane. Są to najlepsze płytki dla alergików, ponieważ mamy mozliwość zastosowania minimalnej fugi, najlepiej by było gdyby to była fuga epoxydowa. Jak już zostało wspomniane, najlepsze meble dla alergika, to takie, które zachowują minimalizm. Jeżeli chodzi o sofy, kanapy itp., to najlepsze będą wyroby ze skóry. Natomiast łóżko dla alergika powinno mieć hipoalergiczny materac.

Jak widać, z każdym problemem można sobie poradzić, korzystając z nowoczesnych designerskich rozwiązań. Dom dla alergika, to nie utopia, lecz możliwy do zrealizowania projekt.