Jak dbać o meble tapicerowane?
Meble tapicerowane od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością, ze względu na swoje walory estetyczny połączone z wygodą i funkcjonalnością. Producenci mebli tapicerowanych chcąc sprostać oczekiwaniom swoich klientów, a także najnowszym trendom w aranżacji wnętrz, projektują coraz to nowsze, ciekawe, nietuzinkowe rozwiązania, łączące różne style, materiały z nowoczesnym, lub też klasycznym designem. Wybierając meble tapicerowane, możemy być niemal pewni, że staną się one ozdobą naszych wnętrz, jednak aby tak było zawsze, musimy zatroszczyć się o ich kondycję w odpowiedni sposób. Jak zatem dbać o meble tapicerowane, aby zawsze prezentowały się okazale, a także, aby ewentualne plamy nie spędzały nam snu z powiek?
Meble tapicerowane – charakterystyka
Obecnie możemy spotkać meble tapicerowane bardzo różnorodnymi materiałami, w różnorodnych wzorach, zestawieniach i kolorystyce. Każda z tych tkanin powinna być w obwiedni sposób pielęgnowana, aby na długo zachowała swoje pierwotne walory estetyczne, a także, aby zminimalizować ryzyko zniszczenia mebla.
Wpływ ustawienia mebli tapicerowanych na ich kondycję
Kluczową kwestią w pielęgnacji mebli tapicerowanych, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę, jest ich umiejscowienie. Przede wszystkim należy unikać ustawiania mebli tapicerowanych takich jak narożniki, sofy, kanapy rozkładane czy krzesła tapicerowane w miejscach o silnym działaniu promieni słonecznych. Meble tapicerowane, które będą regularnie wystawione na działanie słońca, narażone są na szybsze wyblaknięcie koloru. Podobne, niekorzystne działanie na barwę mebla mają kaloryfery, oraz bliskość kominka. Z tego powodu unikajmy więc eksponowania mebli tapicerowanych w miejscach silnie nasłonecznionych, a także w bezpośredniej styczności ze źródłami ciepła takimi jak grzejniki czy palenisko kominka.
Jak czyścić meble tapicerowane
W regularnej pielęgnacji mebli tapicerowanych takich jak rozkładane kanapy, łóżka kontynentalne, łóżka typu boxspring czy też sofy lub szezlongi tapicerowane bardzo ważna jest dbałość o szybkie usuwanie powstałych plam i zabrudzeń. Pozostawianie niewyczyszczonych plam może doprowadzić do powstania stałych przebarwień, których ciężko będzie się pozbyć, bez użycia silnych środków chemicznych, a te z kolei nigdy nie są obojętne na kondycję tapicerki. Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym wszystkich mebli tapicerowanych jest odkurzanie ich powierzchni. W trakcie codziennego użytkowanie osiada na nich bowiem mnóstwo kurzu, pyłków, które po dłuższym czasie znacznie pogarszają kondycję estetyczną mebla. Raz na jakiś czas, warto jednak sięgnąć po odpowiednie detergenty, przeznaczone do czyszczenia i pielęgnacji tego typu mebli, możemy również od czasu do czasu spróbować delikatnie wyprać tapicerkę, z użyciem szamponu do tapicerki oraz delikatnej gąbki. Należy jednak uważać, aby nie moczyć zbytnio obicia.
Usuwanie plam z mebli tapicerowanych
Jeżeli na powierzchni naszych mebli tapicerowanych pojawi się plama, musimy przede wszystkim działać szybko, ale też spokojnie i delikatnie. Warto już na etapie zakupu mebla dowiedzieć się od producenta mebli tapicerowanych, jakimi środkami najlepiej czyścić powstałe plamy i zabrudzenia. Producenci narożników, coraz częściej kuszą nas tapicerkami, które mają być nie tylko ładne, ale też wodo i plamoodporne. Warto więc, wybierając mebel do swojego wnętrza, wziąć też pod uwagę ten aspekt i wybrać tapicerkę, która ułatwi nam późniejszą pielęgnację i czyszczenie. Jeżeli natomiast dojdzie już do zabrudzenia mebla, wówczas przede wszystkim skupmy się na doborze odpowiednich środków czyszczących. Posiadając meble tapicerowane warto wyposażyć się w rozpuszczalnik do tłuczów, przeznaczony oczywiście do tkanin mebli tapicerowanych, pomoże on nam bez problemu poradzić sobie z tłustymi plamami, na przykład na tapicerce krzesła z jadalni. Plamy z kawy i wina łatwo wyczyścimy z pomocą kwasku cytrynowego, z kolei plamy z herbaty, usuniemy używając niewielkiej ilości proszku do prania. Dobrze jest również zaopatrzyć się w profesjonalne środki do czyszczenia tkanin, które często wymagają od nas tylko spryskania nimi powierzchni, przetarcia gąbką lub ściereczką i odczekania do wyschnięcia.
Pranie tapicerki – czy warto robić je regularnie?
Jak już wcześniej wspomniano, warto raz na jakiś czas wykonać pranie tapicerki w meblach tapicerowanych. Jest to szczególnie istotne w przypadku obecności w domu alergików. Tego typu meble są siedliskiem alergenów takich jak kurz, roztocze i inne nieczystości. Czasami może również doskwierać nam nieprzyjemny zapach, wydobywający się z nieczyszczonego regularnie mebla. Z tego względu 2, a nawet 3 razy do roku dobrze jest wykonać pranie tapicerki, które nie tylko odświeży mebel, ale również wpłynie korzystnie na nasze zdrowie. Pranie możemy wykonać na dwa sposoby. Samodzielnie w domu, z pomocą szamponu, gąbki i niewielkiej ilości wody, lub możemy powierzyć tę czynność profesjonaliście. Z pewnością bez problemu znajdziemy firmę, która zajmuje się praniem tapicerki mebli w naszym domu. Profesjonalny sprzęt do prania zagwarantuje nam skuteczność, a także bezpieczeństwo mebli.