Biała kuchnia – wady i zalety, jak o nią dbać i z czym łączyć
Biała kuchnia, nie no znowu? Nie macie czegoś innego. No i zapewne połączycie ją z drewnem, ech to takie nudne i zimne, lepiej być na czasie i wybrać meble w innym kolorze. Tak mniej więcej odbywa się dyskusja na Facebooku, gdy ktoś pokaże swoją białą kuchnię.
Oczywiście białe meble kuchenne są u nas popularne od długiego czasu, ale jakiś powód ku temu jest. Z tego artykułu dowiecie się jakie są wady i zalety białych kuchni, czy warto taką zrobić, jak o nią dbać, oraz jakie inne kolory, czy dodatki do niej dodać.
Wady i zalety białych kuchni
Tak jak wspomniałem kuchnie w tym kolorze są u nas popularne już wiele lat, wydawać by się mogło, że trend się zmienił i moda zdecydowanie odradzi nam zakup takich mebli. A jednak. Moda, modą, a ludzie swoje wiedzą i nadal chcą mieszkać z kuchnią w takim kolorze. Zacznijmy od zalet, dlaczego wybrać białe fronty.
Zalety białej kuchni
1) Pierwszą zaletą kuchni w tym kolorze to jest uniwersalność. Nadaje się ona do wielu pomieszczeń i styli wnętrzarskich. Oczywistym jest, że biała kuchnia będzie idealnie pasować do stylu minimalistycznego, czy nowoczesnego, ale równie dobrze sprawdzi się w stylu prowansalskim, klasycznym, czy angielskim.
2) Druga zaleta białych mebli, to fakt, że pasują one w małych wnętrzach. Każdy kto ma małą kuchnię w bloku, za każdą cenę chce ją powiększyć jak najbardziej. Nie tylko faktycznie, dając szafki pod sufit, lecz również wizualnie. A tu biały kolor frontów kuchennych, idealnie się na to nada.
3) Kolejna zaleta takiej kuchni, to jej lekkość. Każde wnętrze gdzie mamy tego typu meble, wydaje nam się sterylne, lekkie, większe, ale również eleganckie, a wręcz ekskluzywne. Szczególnie gdy kuchnia ta jest wykonana z białych frontów lakierowanych.
4) Czwarta zaleta kuchni w tym kolorze to jej ponadczasowość. Jak już wspomniałem we wstępie, białe kuchnie są u nas modne już wiele lat i z pewnością nadal będą się cieszyć dużą popularnością. Jest to najlepszy dowód, że meble takie są ponadczasowe i uniwersalne.
5) Piąta zaleta to łatwość łączenia białego koloru z dodatkami. Bez problemu dobierzemy do niej odpowiednie drewno, kamień, akcesoria. A gdy zechcemy przeprowadzić lifting takiego pomieszczenia, to wystarczy, że zmienimy niektóre dodatki, bez konieczności wymiany całej kuchni.
6) Ostatnia zaleta jaką chcę wymienić i jakże ważna, to … łatwość w utrzymaniu czystości. Ja wiem, wiem. Wiele osób sądzi inaczej, jest ku temu powód, który opiszę w wadach. Nie zmienia to jednak faktu, że na meblach tych nie widać tak kurzu i plam z tłuszczu jak przy innych kolorach. Ponad to można ją czyścić środkami wybielającymi, oczywiście odpowiednio dobierając je do materiału z jakiego są meble wykonane.
Jak to w życiu bywa, nie zawsze świeci słońce i nie wszystko ma same zalety. Tak samo i w tym przypadku, kilka wad przy meblach w takim kolorze znajdziemy.
Biała kuchnia – wady
1) Pierwsza wada na jaką chcę zwrócić uwagę, to fakt, że gdy takie meble mamy wykonane z lakieru, co akurat przy tym kolorze jest częste, to łatwo je zarysować. Lakier niestety jest na to mocno podatny i należy uważać przy tych frontach na wszystkie ostre elementy. To tak samo jak przy samochodzie. Nie radzę głaskać maskę samochodu z kluczami w ręku J
2) Druga wada białych kuchni. Jeżeli zdecydujemy się oprócz frontów na białe blaty, to musimy się przygotować, na częste ścieranie z nich różnych drobinek. Niestety biały blat mimo, że wygląda elegancko, nie jest za bardzo praktyczny.
3) Ostatnia wada takich mebli to … trudność w utrzymaniu czystości. Wiem, że powyżej pisałem inaczej przy zaletach, lecz jest ku temu powód. Białe meble lakierowane, czy z akrylu, faktycznie możemy łatwo wyczyścić i nie widać na nich tak kurzu. Jednak jeżeli kuchnię wykonamy z białej płyty meblowej, to ze względu na produkcje takich mebli, z czasem brud będzie wchodził nam w szczeliny łączeń i z całą pewnością po jakimś czasie takie łączenie będzie czarne a nie białe. Można to oczywiście wyczyścić, lecz jest to pracochłonne, dlatego takich mebli nie polecam.
Jak widać, wad posiadania białej kuchni jest zdecydowanie mniej niż zalet. W takim razie nie powinieneś się i obawiać i jeżeli dobrze się w nich czujesz i pasują do stylu Twojego domu, to nie ma większych przeciwwskazań.
Jeżeli nie chcesz popełnić błędów przy aranżacji kuchni, to przeczytaj ten artykuł: 10 błędów w aranżacji kuchni
Jak dbać o białe fronty lakierowane
Białe fronty lakierowane, dają poczucie elegancji i ekskluzywności, mamy wrażenie, że dzięki nim wnętrza są bardziej przestronne i czystsze. Ale aby tak było przez wiele lat, a nie tylko na początku po zakupie mebli, należy o nie się trochę zatroszczyć. Na szczęście nie wymagają cotygodniowego spa, lecz odrobiny pielęgnacji.
Jak zadbać o fronty lakierowane? – folia ochronna
Musimy zacząć od początku, od momentu kiedy te meble będą zamontowane w naszym domu. Fronty lakierowane zabezpieczone są folią ochronną, którą należy usunąć. Po usunięciu tej foli bardzo ważnym jest, abyśmy nie czyścili ich przez miesiąc żadnymi detergentami, żadną chemią. Po ściągnięciu folii ochronnej, lakier przez ten czas się utwardza i wtedy jest zdecydowanie bardziej podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.
Warto zapoznać się również jakie aktualnie są modne kuchnie: Modne kuchnie w 2020 roku
Jak pielęgnować meble lakierowane
Nie tylko biały lakier, ale i każdy inny, jest podatny na niektóre związki chemiczne. Nie radzę wylać na nie czerwone wino i zostawić. Każdy zabrudzenie musimy usunąć jak najszybciej zanim dany środek odbarwi lakier.
Czym czyścić meble lakierowane na wysoki połysk
Tu sprawa jest prosta. Najlepiej jeżeli takie fronty myjemy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, czy uniwersalnego. Ważne aby używać do tego miękkiej szmatki. Dodatkowo można pomyśleć o tym aby lepiej zabezpieczyć nasze meble. Możemy do tego użyć specjalnych wosków do lakierów, lecz taki zwykły do lakieru samochodowego również się nada 😉 A czym nie czyścić frontów lakierowanych? Na pewno odpadają wszystkie mleczka ścierne, pasty, oraz gąbki, czy druciaki ostre.
Jakie dodatki do białej kuchni?
Prawdę mówiąc temat bardzo przyjemny, bo przyjemnie i bezproblemowo można taką kuchnię urządzić i urozmaicić samymi dodatkami. W zależności od stylu i zamysłu jakie masz na całe mieszkanie, możesz dodać trochę drewna, czy innego koloru. I tak. Jeżeli masz wnętrza w stylu skandynawskim, prowansalskim, czy klasycznym, to biała kuchnia świetnie będzie się komponowała z blatem drewnianym, czy dostawionym drewnianym stołem. Chcesz zrobić bardziej minimalistycznie, ale nie nudno i chcesz urozmaicić tą kuchnię, to pomyśl o płycie miedzianej, czy płytkach ceramicznych grafitowych, rdzawych, złotych, w pasie między meblami. Do takich kuchni wystarczy, że dodasz złoty okap, armaturę w tym kolorze i już będzie ciekawie i ładnie.
Jeżeli jednak upierasz się, aby wszystkie elementy stałe były białe, a tylko dodatkami chcesz kuchnię urozmaicić, to też jest wyjście. Postaw kolorowy ekspres do kawy, wazon w ciekawy wzór, a do tego jeżeli masz miejsce ciekawą lampę stojącą. Biała kuchnia ma tą wielką zaletę, że można jej wnętrze kreować tylko dzięki zmianom dodatków.
Kompendium wiedzy, jak zaprojektować swoją kuchnię, na co zwrócić uwagę: Zasady projektowaniu kuchni
W takim razie, czy biała kuchnia się sprawdzi?
Jak z powyższego tekstu wynika, biała kuchnia nie wyjdzie z mody. Może przez jakiś czas będzie coś innego bardziej popularne, lecz takie meble są ponadczasowe. Dodatkowo, biały kolor nie musi być idealnie biały. Jeżeli boisz się, że wnętrza wyjdą zbyt sterylnie, jak w szpitalu, to możesz wybrać kolor biały „zabrudzony” Przy frontach lakierowanych kolor ten nazywa się bianco sporco i jest cieplejszą wersja koloru białego. Jeżeli w domu masz więcej szarości, możesz też wybrać taki odcień swojej kuchni. Zapewniam, że na pierwszy rzut oka będzie wyglądało tak, jakby kuchnia Wasza była biała. Dopiero po zestawieniu z faktycznym białym kolorem (np. z kartką z zeszytu), zauważycie różnicę.
Koniecznie zobacz też aranżacje innych kuchni: Galeria zdjęć z kuchniami
To również może Cię zainteresować: 20 pomysłów na białą kuchnie