Zapraszam do lektury artykułu: „Aranżacja okapu w kuchni z wyspą”.

Z czym się wiąże wybór okapu wyspowego?

Wyspa kuchenna zazwyczaj pojawia się w dużych kuchniach otwartych na salon. W takiej przestrzeni okap ma nawet większe znaczenie niż w zwykłej kuchni. Gotowanie nie zawsze oznacza przyjemne zapachy. Dobra wentylacja jest koniecznością, a zapewnić może ją właściwie dobrany okap kuchenny.

Większe rozmiary pomieszczenie to większa ilość powietrza, które musi zostać przefiltrowane. Nie powinno więc dziwić, że duża wydajność to jedna z cech charakterystycznych okapów wyspowych. Mogą one być przez to głośniejsze niż na przykład okapy podszafkowe.

Z umieszczeniem okapu nad wyspą kuchenną może się także wiązać ograniczenie w kwestii trybu pracy urządzenia. Okapy kuchenne działają albo w obiegu zamkniętym, jako pochłaniacze, albo w obiegu otwartym, jako wyciągi.

Lepiej, gdy okap jest montowany jako wyciąg, ale nie wszystkie modele wyspowe oferują pracę w obu trybach. Ponadto, nie w każdym mieszkaniu możliwe jest umieszczenie wyciągu, który trzeba podłączyć do osobnego kanału wentylacyjnego. Lokalizacja okapu nad wyspą może to utrudnić lub uniemożliwić.

Okapy wyspowe oferują wysoką funkcjonalność. Często można w nich się spotkać z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami, których próżno szukać w innych modelach. To wszystko wpływa oczywiście na cenę. Przeważnie urządzenia te są droższe od okapów kominowych i podszafkowych.

Jednocześnie okapy wyspowe oferują szerokie możliwości aranżacyjne – materiałowe (szkło, ceramika, stal, nawet beton), kolorystyczne, oświetleniowe, etc. Tę różnorodność doskonale obrazuje oferta rynkowa – od okapów o prostej formie i bryle, przez geometryczne, prostokątne i okrągłe kształty, aż po okapy, których funkcja dekoracyjna jest równie ważna co funkcja użytkowa.

Tubowe okapy kuchenne – geometryczna elegancja

Przykładem okapu kuchennego o nieskomplikowanej sylwetce są okapy tubowe. Okrągła, podłużna bryła ma elegancki charakter. Gustowna forma może dodatkowo zostać podkreślona szlachetną, matową czernią malowanej proszkowo stali. Tego typu urządzenie można zarówno wpisać w otoczenie, jak i wyróżnić jako centralny punkt kuchennej aranżacji. Mimo niewielkiego rozmiaru okapy tubowe zapewniają wysoką wydajność.

Nortberg Cylindro Czarn Matt

Kontrast pozwala wydobyć z czarnego okapu kuchennego jeszcze więcej elegancji

Okapy wyspowe typu T-Line – mix klasyki z nowoczesnością

Bardzo popularne są okapy wyspowe typu T-Line, w kształcie odwróconej litery T. Płaski blat okapu można tu wykorzystać jako dodatkową półkę. Dzięki niej to energooszczędne urządzenie w oryginalny sposób łączy w sobie klasyczny charakter z nowoczesnością.

Metropolis Inox

Prostokątne kształty okapów typu T-Line zapewniają symetrię, ład i porządek

Okap wyspowy na linkach – wyszukany styl

Okapy na linkach stanowią jedną z najbardziej dekoracyjnych form okapów kuchennych. Zawieszone w powietrzu bryły mogą imitować lampy, kwiaty, rzeźby. Odpowiednio podświetlony okap z ceramicznym kloszem robi naprawdę duże wrażenie.  Tego typu okapy odznaczają się lekkością formy, a ich geometryczne kształty harmonijnie wpisują się w otoczenie. Mocowanie na linkach oznacza jednak, że okap będzie pracował wyłącznie w trybie pochłaniacza.

Nortberg Ameris White

Okap wyspowy może do złudzenia przypominać lampę

Okapy sufitowe i blatowe – minimalizm i wygoda

Okapy wyspowe nie są jedyną opcją dostępną na rynku dla posiadaczy wysp. Jako alternatywa mogą posłużyć okapy sufitowe oraz blatowe. Zaletą tego rodzaju rozwiązań jest możliwość ukrycia okapu kuchennego. W obu wypadkach okap kuchenny może być całkowicie niewidoczny – schowany w blacie lub w suficie podwieszanym. Może też być elementem aranżacji, wystając ponad blat lub płaszczyznę sufitu. To doskonały wybór dla zwolenników minimalizmu.

Okap Nortberg Platinum

Okap sufitowy znakomicie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach

W kwestii aranżacji kuchni pomocny również może okazać się artykuł: Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Dziękuję autorowi tekstu oraz wszystkim czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama, ale też na TikToka, gdzie znajdziecie m.in. szybkie porady o aranżacji wnętrz ?