Zapraszam do lektury poradnika „Aranżacja małych łazienek – trików 12 i pół”.

Pierwsza porada, jaką dla Was przygotowałem dotyczy małych łazienek, które lubię nazywać „tramwajami”. Tramwaje, bo długie i wąskie ?. Żarty – żartami, ale o co chodzi dokładnie? Odpowiedź poniżej.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641510206/

Jak widać na załączonym obrazku, chodzi o ściankę, która jest wbudowana w ścianę za sedesem. Takie rozwiązanie może spełnić zarówno wymagania funkcjonalne, ale też estetyczne.

Punkt 2 szczególnie dotyczy łazienek w mieszkaniach na blokach z wielkiej płyty, gdzie zdarza się, że za ścianą w łazience jest całkiem sporo miejsca (tzw. szacht), którego nikt nie bierze pod uwagę przy aranżacji. A jednak!

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641492386/

Miejsce to można zagospodarować tworząc przestrzeń do przechowywania akcesoriów, jednocześnie sprytnie je chowając ?.

Trzecia wskazówka również dotyczy wątku schowków. Zdarza się, że nie mamy do dyspozycji dużej ubikacji. Ani długiej, ani szerokiej. Wtedy możemy wykorzystać zabudowę, podobnie jak wyżej, aby stworzyć sobie użyteczny schowek.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641510205/

Czwarty przystanek naszej podróży to nietypowy pomysł na odpływ liniowy. Czasami jednak nie chcemy aranżować w naszej niewielkiej łazience brodzika, a przez układ rur nie ma szans na aranżację klasycznego odpływu liniowego. Wtedy przychodzę ja, cały na biało, z propozycją odpływu liniowego ściennego! Bardzo ciekawe i równocześnie eleganckie rozwiązanie.

Foto: lazienkowy.pl

Zgrabnym susem przeskakujemy do kolejnego punktu, który jest rozwiązaniem bardziej optycznym, które wizualnie powiększa naszą małą ubikację, mianowicie – lustra łączone. Mam na myśli lustra ułożone w kształcie litery L, na dwóch ścianach. Może się wydawać to rozwiązanie skierowane w stronę estetyki, jednak zawsze można wbudować szafkę za jedno z luster.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641495479/

6  pomysł – znów wizualny. Jest to bardziej kwestia odejmowania niż dodawania – chodzi o montaż płytek do połowy wysokości ściany. Dzięki temu łazienka prezentuje się dużo przyjemniej. I przy okazji można trochę zaoszczędzić.

Projekt małego mieszkania ? https://aranzacjawnetrz.com.pl/projekt/male-mieszkanie-weekendowe-w-gorskim-stylu/

Wraz z 7 punktem wracamy do rozwiązań, które wybieramy głównie ze względu na funkcjonalność. Czasami metraż łazienki ogranicza nas i sprawia, że aranżacja umywalki staje się problemem. Wtedy warto rozważyć dodanie ścianki, która trochę zabierze przestrzeni, ale oddzieli prysznic czy wannę i umożliwi zamontowanie na niej umywalki.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641492366/

 

Kolejny tip, to odpowiedź na problem z ręcznikami. Leżą na sedesie, przewieszone przez kabinę prysznicową albo wannę, czasami nawet leżą i wycierają podłogę. W tej kwestii warto przemyśleć uchwyty wiszące z sufitu, zaopatrzeć się w proste uchwyty i powiesić np. na szybie kabiny prysznicowej lub pomyśleć o relingach, które możemy przymocować do szafki umywalkowej. Możliwości jest multum.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641492398/

Ludzi dzielimy na kociarzy i psiarzy. Albo na tych, którzy jedzą pizzę z ananasem albo te zwykłe ?. 9 punkt poradnika to kwestia sporu między tymi, którzy preferują wannę, a tymi, co optują za prysznicem. Mimo, że wanna zajmuje więcej miejsca, to i nad nią warto się zastanowić 🙂

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641492424/

Czasami mała łazienka to za dużo powiedziane. Zdarza się, że dysponujemy ubikacją rozmiarów mikroskopijnym i tracimy nadzieję na jakiekolwiek roztropne zaaranżowanie. Nawet zdarzają się ubikacje takich rozmiarów, że musimy wybierać między umywalką, a toaletą. Niewyobrażalne w XXI wieku. Rozwiązaniem problemu może być umywalka połączona z ubikacją – właściwie jedyne słuszne wyjście z tej patowej sytuacji.

Nie zawsze jest to najestetyczniejszy pomysł na zaaranżowanie takiej przestrzeni, ale przynajmniej działa.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641510891/

11 punkt skierowany jest do posiadaczy prestiżowych łazienek, którzy mogą pochwalić się posiadaniem troszkę szerszej ściany przy umywalce. Wtedy mogą oni z dumą wykorzystać to miejsce do postawienia praktycznej szafki, którą można podciągnąć pod sam sufit.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641508824/

Ostatnie dwa punkty, a właściwie ostatnie półtora punktu to także pomysł na wykorzystanie wolnej przestrzeni, co upraktyczni jeszcze bardziej naszą łazienkę. Pamiętajmy jednak, żeby zachować zdrowy rozsądek. Z nadmiaru praktycznych rozwiązań nieraz wychodzą strasznie napchane i brzydko urządzone pomieszczenia, więc nie traktujmy tego punktu jako must have. Niech będzie to luźny pomysł na praktyczne zagospodarowanie wolnej przestrzeni.

Jest to kwestia wolnych centymetrów np. nad drzwiami, które mogą posłużyć za elegancki schowek.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641515238/

A w razie tragicznej sytuacji możemy uratować trochę miejsca zawieszając wieszaki na same drzwi.

https://pl.pinterest.com/pin/620863498641492450/

Mam nadzieję, że powyższa lista otworzy Wasze wyobraźnie i pozwoli rozwijać i modyfikować zaproponowane przeze mnie rozwiązania.  Okazuje się, że nawet najmniejsza łazieneczka ma potencjał, żeby została funkcjonalnie zaaranżowana.

Dziękuję wszystkim czytelnikom za poświęcony czas i zapraszam do siebie na FacebookaInstagrama, ale też na TikToka, gdzie znajdziecie m.in. szybkie porady o aranżacji wnętrz ?