Zanim wyjaśnimy, czym tak naprawdę zajmuje się stolarz i w jakich sytuacjach nie da się obejść bez pomocy takiego fachowca, należy ustalić, w czym tkwi różnica pomiędzy maszynowymi, a ręcznymi pracami stolarskimi.

Co to jest stolarka ręczna?

Stolarka ręczna to proces tworzenia, naprawy i modyfikacji elementów drewnianych za pomocą narzędzi ręcznych. Stolarz, wykonujący prace ręcznie, korzysta z takich narzędzi, jak:
● piły,
● dłuta,
● strugi,
● młotki.

Według badań 25% stolarzy w Stanach Zjednoczonych korzysta głównie z narzędzi ręcznych. W Polsce ten wskaźnik jest zdecydowanie większy.

Co to jest stolarka maszynowa?

Stolarka maszynowa to termin odnoszący się do procesu wytwarzania i obróbki elementów stolarskich, takich jak: meble, schody, okna, drzwi lub inne produkty z drewna, przy użyciu maszyn i narzędzi (najczęściej działających automatycznie). Na liście najbardziej popularnych narzędzi, wykorzystywanych do tworzenia stolarki maszynowej, powinny się znaleźć:
● piły tarczowe;
● frezarki;
● szlifierki itp.

Ze względu na dość wysoki koszt takich urządzeń, jak i potrzebę ich fachowej obsługi, z ich
użyciem najczęściej świadczone są fachowe usługi stolarskie.

Stolarka ręczna: zalety i wady

Ręczna stolarka charakteryzuje się precyzją i unikalnością. Według badań przeprowadzonych przez Woodworking Network, 80% klientów docenia indywidualny charakter wyrobów ręcznie wykonanych. Zatem największą i niepodważalną zaletą stolarki ręcznej jest możliwość wytwarzania rzeczy unikalnych. Wielka uwaga poświęcana szczegółom i precyzja powodują także wysoką jakość stolarki ręcznej. Z kolei brak potrzeby użycia do wykonania ręcznej stolarki specjalnych urządzeń umożliwia wykonywanie takich
prac nawet w miejscach, gdzie nie ma możliwości podpięcia się do zasilania prądem.

Oczywiście, stolarka ręczna nie jest też wolna od wad. Wymaga dużego doświadczenia i biegłości, co może oznaczać dłuższy czas nauki i praktyki fachowców, a w efekcie przekłada się na większy koszt usług. Dodatkowo, pracując ręcznie trudniej jest utrzymać absolutną spójność i precyzję w masowej produkcji, a tworzenie niektórych skomplikowanych kształtówi wzorów jest w ogóle niemożliwe.

Stolarka maszynowa: zalety i wady

Stolarka maszynowa umożliwia również bardziej skomplikowaną obróbkę drewna, tworzenie precyzyjnych połączeń i kształtów, które byłyby trudne do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych metod. Zatem to właśnie ta usługa jest kluczowa w nowoczesnej produkcji mebli i innych wyrobów stolarskich, gdzie jest wymagana wysoka precyzja i jakość wykonania.

Co więcej, obecnie stolarka maszynowa obejmuje nie tylko obróbkę samego drewna, ale również różnych materiałów pokrewnych, takich jak:
● płyty wiórowe,
● MDF,
● sklejka,
● kompozyty drewnopodobne.

Czy są jakieś wady stolarki maszynowej? Niestety tak. W pierwszej kolejności jest to wysoki koszt urządzeń niezbędnych do obróbki drewna, co przekłada się na koszt usług fachowców. Ponadto pracując z narzędziami, przeznaczonymi do produkcji seryjnej, trudno jest tworzyć rzeczy indywidualne i niepowtarzalne.

Porównanie: jakie projekty są odpowiednie dla stolarki ręcznej i maszynowej?

Stolarka ręczna jest idealna dla projektów na zamówienie, gdzie liczy się indywidualność i unikalność. Według badań Custom Woodworking Business, 80% indywidualnych zleceń jest realizowanych z użyciem technik ręcznych. Z kolei stolarka maszynowa będzie odpowiednim wyborem do:
● produkcji mebli na dużą skalę;
● produkcji elementów wykończeniowych, takich jak: listwy przypodłogowe, schody,
balustrady;
● wytwarzania instrumentów muzycznych – pianin, gitar i innych instrumentów
drewnianych;
● konserwacji i naprawy statków, łodzi, jachtów itp.;
● wytwarzania na skalę masową drewnianych zabawek, gdzie precyzja i jednolitość są
kluczowe.

Stolarka maszynowa umożliwia szybką, precyzyjną i skuteczną produkcję, co jest niezbędne w dzisiejszym szybko rozwijającym się i konkurencyjnym świecie, a powszechności tej usłudze dodaje wdrożenie innowacyjnej technologii – sterowania komputerowego (CNC), które umożliwiło stosowanie stolarki maszynowej w różnych branżach przemysłu i produkcji. Wybór pomiędzy stolarką ręczną i maszynową zależy od wielu czynników, takich jak: rodzaj projektu, dostępność narzędzi, umiejętności stolarza lub budżet. Decyzja o wyborze odpowiednich usług stolarskich zależy od specyfiki danej sytuacji.

*artykuł sponsorowany*