Styl retro bierze swoje początki w latach 50-60 XX wieku. Były to czasy powojenne, dlatego jaskrawy nasycony styl retro charakteryzuje się jako jeden z przeciwników ciężkiej powojennej szarości.

Otóż z czym mamy do czynienia podczas aranżacji wnętrza w takim stylu?

Pierwsze i prawie najważniejsze – meble. Muszą to być oryginalne niebanalne kształty, nie chodzi tutaj tylko o zabytkowe, może to być na przykład krzesło ukochanej babci lub na odwrót nowoczesna sofa w retro stylizacji. Fajnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie plastykowych mebli, dodatkowo mogą one mieć płynną formę oraz jaskrawy kolor (jeżeli będzie na przykład czerwony – no to w ogóle strzał w 10-kę!).

źródło Pinterest

źródło Pinterest

Drugie, o czym już wspomniałam – kolor! I chodzi tutaj o kolor ogólnie. Mogą to być zupełnie różne śmiałe odcienie. Do tego dodam że nie mamy tutaj reguł, w jaki sposób te odcienie między sobą łączyć, wszystko pozostaje do waszej indywidualnej wyobraźni (szczerze mówiąc, im bardziej szalenie tym lepiej!).

źródło Pinterest

Kolejnym punktem charakterystycznym są różnego rodzaju wzory geometryczne. Geometria wszędzie! Niesamowity dywan lub tapeta, zasłony oraz dekor na ścianach – wszystko to przyciąga dodatkową uwagę oraz dodaje elegancką gustowną atmosferę w pomieszczeniu. Jako architekt wnętrz poradziłabym wykorzystywać geometrię w postaci akcentów; możemy wydzielić jedną ścianę w salonie za pomocą tapety z patternem lub na tło spokojnych ścian zawiesić duże jaskrawe grafiki i plakaty.

źródło Pinterest

 

Fajnym elementem w stylizacji retro wnętrza będzie podłoga. Co do drewnianej podłogi – możemy zastosować spokojne ciepłe odcienie, geometria tutaj też ma rację bytu (na przykład jodełka), ale ważnym punktem będzie tu umiejscowienie dużego najlepiej okrągłego dywanu, ale pierwszeństwo bierze tu posadka gresowa ułożona szachowo, oczywiście w czarno-białej kolorystyce.

źródło Pinterest

Charakterystycznym symbolem stylu retro są także akcesoria kuchenne. Jaskrawa lodówka wolnostojące w opływowym kształcie, czajnik lub nawet płyta kuchenna, połączmy te elementy z jaskrawą podłogą w szachy – i już, mamy prawie klasyczne połączenie retro!

Ciekawym faktem jest to że takie akcesoria także znalazły swoje miejsce we współczesnym świecie. Mam na myśli tutaj włoską firmę SMEG, która produkuje elitarny gustowny sprzęt AGD. I to są naprawdę niesamowite arcydzieła!

    

źródło Pinterest

 

A teraz co właśnie mamy w nowoczesnych wnętrzach? W jaki sposób mamy postępować by zaaranżować przestrzeń w stylu retro? Otóż mamy jak i 60 lat temu – duże pole do popisu. Tak jest ze stylem retro, jest on rozpoznawalny i niesie w sobie pewną „klasykę”. Mamy tu czas na śmiałe eksperymenty.

Sceg Architects, mieszkanie w Torino