Marmur jako ponadczasowa elegancja
Marmur jako ponadczasowa elegancja Marmuru używano w budownictwie już od czasów starożytnych. Charakterystyczny, żyłkowany kamień od zawsze uważano za cenny i piękny. Nic więc dziwnego, że poza zastosowaniem budowlanym był on zawsze pożądanym materiałem rzeźbiarskim. Marmur do dziś pozostaje w cenie i niejeden projektant wnętrz ma do niego słabość. Nic w tym dziwnego – niezawodnie […]
Marmur jako ponadczasowa elegancja
Marmuru używano w budownictwie już od czasów starożytnych. Charakterystyczny, żyłkowany kamień od zawsze uważano za cenny i piękny. Nic więc dziwnego, że poza zastosowaniem budowlanym był on zawsze pożądanym materiałem rzeźbiarskim. Marmur do dziś pozostaje w cenie i niejeden projektant wnętrz ma do niego słabość. Nic w tym dziwnego – niezawodnie wprowadza atmosferę luksusu i nutkę antycznego ducha. Jednak wkomponowanie go do współczesnego wnętrza nie jest łatwym zadaniem. Dobry projekt wnętrz z marmurem poznaje się po tym, że nie jest ostentacyjny, a kamień jest integralną częścią pokoju. Ale zacznijmy od podstaw.
Marmur we wnętrzach nie zawsze jest marmurem
Tak, kamienne blaty i płyty, których używa się do wykończeń, marmurem nie są. Jest on zbyt kruchy i podatny na chemię, aby był praktyczny w codziennym użytkowaniu. Dlatego nie zdziw się, gdy Twój architekt wnętrz powie, że należy zakupić kwarc. To właśnie on wspaniale imituje marmurową płytę, a jednocześnie nie trzeba się martwić o jego wytrzymałość. W łazienkach używa się za to odpowiednich płytek gresowych z rysunkiem marmuru.
Marmur w łazience
Aby wyglądał dobrze w łazience, musi zostać wprowadzony kompleksowo. Pojedyncze akcenty będą wyrwane z kontekstu, co innego całościowe wykończenie. Sporo życia może wprowadzić granie różnymi odcieniami i kontrastami. Z kolorami innych powierzchni należy uważać – najlepiej sprawdzają się odcienie szarości, biel i czerń, choć na przykład umiejętnie wprowadzone drewno może dać ciekawy efekt.
Marmur w kuchni
Marmurowy blat to klasyka. Projektowanie wnętrz z jego użyciem wymaga jednak wyczucia, bo łatwo może on zdominować kuchnię i wywołać wrażenie ciężaru. Dlatego najlepiej, aby dopasować do niego inne dodatki, choćby płytę na ścianie, bar czy podłogę. W połączeniu z odpowiednim oświetleniem efekt może być spektakularny!
Elegancki salon
Tu możliwości naprawdę nie brak, trzeba jednak pamiętać, że marmur powinien być uwzględniony od początku projektowania pomieszczenia. Idealnie nadaje się na podłogę, ale może być też użyty na ścianach i wcale nie wyglądać przytłaczająco – świetnie sprawdzi się choćby pod telewizorem. Najlepiej działa to w dużych, otwartych pomieszczeniach. W mniejszych lepiej sprawdzi się tylko na wybranych powierzchniach.
Niezależnie od tego, jak chcesz użyć marmuru, zasięgnij najpierw porady sprawdzonego projektanta wnętrz. Bez doświadczenia łatwo jest przesadzić i wywołać efekt widoczny często w nowobogackich willach.
Więcej projektów wnętrz z inspiracjami na stronie https://www.annablaszczuk.pl/.